Κυριακή 25 Νοεμβρίου 2018

Β' ΕΘΝΙΚΗ (2ος ΟΜΙΛΟΣ - 7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Από την κόλαση στον παράδεισο

Ίκαροι - Ερμής Λαγκαδά: 78-75

Από εκεί που ήταν έτοιμοι να γευτούν το πικρό ποτήρι της ήττας για τέταρτη συνεχόμενη φορά, οι Ίκαροι κατέθεσαν τη ψυχή τους στο παρκέ του κλειστού γυμναστηρίου της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων και υπέταξαν τον Ερμή Λαγκάδα, ο οποίος έφυγε πικραμένος από τις Σέρρες.

Αρχική πεντάδα: Γεωργιανός (7), Καραμπέκης (13), Φώτογλου (15), Θολιώτης (14), Κακιούζης (17)
Αναφορικά με την εικόνα του παιχνιδιού στο πρώτο δεκάλεπτο το σύνολο του Κώστα Σίσκου πραγματοποίησε ενθαρρυντικό ξεκίνημα και προηγήθηκε 13-7 (στο 5') και 16-11 (3:29). Οι Θεσσαλονικείς μείωσαν σε 16-14, αλλά το επιθετικό κρεσέντο του Κακιούζη είχε ως αποτέλεσμα την αύξηση της διαφοράς στο +9 (23-14, 1:30).

Στο φινάλε όμως της περιόδου το προβάδισμα των Ικάρων έπεσε στους 4 πόντους (25-21).
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ερμής προσωρινά προσπέρασε στο σκορ (29-30, 5:33), με τους γηπεδούχους να αντιλαμβάνονται έστω και με καθυστέρηση τον κίνδυνο που διέτρεχαν και να αποκτούν εκ νέου διαφορά 5 πόντων (37-32 στο 17', 39-34, 2:25).

Τελικά οι δύο ομάδες αποχώρησαν για τα αποδυτήρια με το σκορ ισόπαλο (39-39).
Στη τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +7 (52-45, 5:30), αλλά οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ανατροπή (52-53, στο 26') εκμεταλλευόμενοι τις τεχνικές ποινές που δόθηκαν εις βάρος του Γεωργιανού (ο αρχηγός των Ικάρων ζήτησε φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο) και του προπονητή των «κυανοκίτρινων», Κώστα Σίσκου (ο κόουτς διαμαρτυρήθηκε για τις υποδείξεις των διαιτητών).

Οι Ίκαροι αποσυντονίσθηκαν και το δεκάλεπτο έκλεισε με 56-61.
Στη τέταρτη περίοδο Καμαριώτης και Τσιρογιάννης ήταν το Α και το Ω για τον Ερμή που έδειχνε να κρατά γερά στα χέρια του την πολύτιμη εκτός έδρας νίκη (60-66, 7:25, 65-71, 5:17).

Οι «κυανοκίτρινοι» όμως δεν είχαν πει τη τελευταία τους λέξη. Ο Φώτογλου με δύο εύστοχα τρίποντα διαμόρφωσε πρώτα το 69-71 (στο 37') και μετά έφερε το ματς στον πόντο (72-73, 1:30), με τους Καραμπέκη και Γεωργιανό να είναι στον πάγκο με 5 φάουλ.

Στη συνέχεια της αναμέτρησης αυτός που ανέλαβε να βγάλει «τα κάστανα από τη φωτιά» ήταν ο Δαλαγκόζης. Ο γκαρντ των Ικάρων σκόραρε 6 σερί πόντους (τρίποντο , δίποντο και μια βολή, 75-73, 45'', 77-73, 25'', 78-75, 11'').

Ο Ερμής επιχείρησε και απέτυχε δις να στείλει τον αγώνα στη παράταση με τους Μάρουσιτς και Τσιρογιάννη να αστοχούν έξω από τη γραμμή των 6.75.

Διαιτητές: Ξέρας - Τσουμαχίδης

Δεκάλεπτα: 25-21, 39-39 (ημ.), 56-61, 78-75

Ίκαροι (Σίσκος): Γεωργιανός 12, Δαλαγκόζης 8 (1), Παπαδόπουλος 2, Καραμπέκης 9, Θολιώτης 4, Φώτογλου 11 (2), Κακιούζης 32, Κάτος, Κουτσοκώστας.

Ερμής Λαγκαδά (Αγγελής): Μάρουσιτς 7 (1), Νότης 2, Παρίτσης 10 (1), Καμαριώτης 21 (1), Γκαμούρας 8, Πιλκούδης 4, Τσιρογιάννης 23 (2), Μήνου.

Σχόλιο από SerresBasket: «Τον χάρο με τα μάτια τους» είδαν οι Ίκαροι σήμερα, αλλά γλίτωσαν στο τέλος.

Μετά την ολοκλήρωση του παιχνιδιού ο Κώστας Σίσκος ήταν ψυχολογικά φορτισμένος δείγμα της  συσσωρευμένης πίεσης που ένιωθε ο τεχνικός των «κυανοκίτρινων» κατά τη διάρκεια της συνάντησης.

M.V.P.: Κακιούζης (Ο σέντερ των Ικάρων ήταν εξαιρετικός και πάλι και κακώς δεν τροφοδοτήθηκε σωστά στα τελευταία λεπτά του αγώνα).

Φώτογλου και Δαλαγκόζης δεν φοβήθηκαν και δικαιώθηκαν.

Αυτά τα παιδικά λάθη στις πάσες πρέπει να μην επαναληφθούν στο μέλλον.

Με το κεφάλι σκυμμένο δεν είναι δυνατόν να βοηθήσεις την ομάδα σου.

Συγχαρητήρια στους Ικάρους για τη νίκη.

Ο κ. Τσουμαχίδης λίγο έλειψε να τινάξει το παιχνίδι στον αέρα με τα σφυρίγματά του (ήταν και στη προηγούμενη εντός έδρας αναμέτρηση των «κυανοκίτρινων» με το Ανατόλια [70-73]).

Ο προπονητής του Ερμή Λαγκαδά, κ. Αγγελής τα «έψαλε» στους ρέφερι για τα καλά, αφότου τελείωσε ο αγώνας.

Και τρομπέτα απόψε στο ΔΑΚ Σερρών. Μπράβο στο κορίτσι για την όμορφη πρωτοβουλία που πήρε.

ΙΚΑΡΟΙ - ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ: 78-75

ΧΑΝΘ - ΣΤΡΑΤΩΝΙ: 70-61

ΓΕΦΥΡΑ - ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ: 75-77

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ - ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ: 79-64

ΑΓΡΙΝΙΟ - ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: 83-71

ΦΑΡΣΑΛΑ - ΜΑΧΗΤΕΣ/ΔΟΞΑ ΠΕΥΚΩΝ: 80-84 παρ. (73-73 κ.α.)

ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ - ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ: 94-76

ΑΝΑΤΟΛΙΑ - ΠΡΟΠΟΝΤΙΣ/ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ: 78-56