Σάββατο 10 Νοεμβρίου 2018

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ, Α' ΟΜΙΛΟΣ/Α' ΦΑΣΗ - 7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Έκανε ό,τι ήθελε ο Γυμναστικός - Τα λάθη «πλήγωσαν» τον Ορφέα - «Μίλησε» η έδρα στην Ηράκλεια - Κακή ήττα για Ρούπελ

Ορφέας Ν. Σκοπού - ΚΑΟΔ: 57-66

Μετά από 4 σερί επιτυχίες ο Ορφέας γεύτηκε απόψε -για δεύτερη φορά στο πρωτάθλημα μετά τη πρεμιέρα- το πικρό ποτήρι της ήττας. Ο αγώνας ανάμεσα στους «ασπρόμαυρους» και τον ιστορικό ΚΑΟΔ ήταν ντέρμπι για 30 λεπτά, αλλά στο τέλος η εμπειρία μέτρησε αρκετά και οι Δραμινοί έφυγαν νικητές από τον Νέο Σκοπό.

Στην εναρκτήρια περίοδο της αναμέτρησης η ομάδα του Χρήστου Γκαβανόζη προηγήθηκε 4-0 και 9-7 (5:35). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν (11-14, 3:18), αλλά ο Ορφέας ανέκτησε εκ νέου το προβάδισμα στο σκορ (15-14 στο 9'). Στο τέλος όμως του δεκαλέπτου οι Δραμινοί έκαναν την ανατροπή (15-18).
Αξίζει να σημειωθεί ότι μετά τη λήξη της πρώτης περιόδου επικράτησε μεγάλη ένταση στον πάγκο του ΚΑΟΔ με τον προπονητή των «πράσινων» να διώχνει κακήν κακώς στα αποδυτήρια τον Τοσουνίδη.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «ασπρόμαυροι» κυριάρχησαν στο παρκέ. Ο Ορφέας είχε υπομονή στην επίθεση (καλή κυκλοφορίας μπάλας, σωστές περιστροφές, έβγαλε ελεύθερα σουτ), δυνάμωσε την άμυνά του εξασφαλίζοντας διαφορά 8 πόντων (29-21, στο 15').
Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν τα παράτησαν και με αντεπίθεση διαρκείας ισοφάρισαν σε 34-34.

Δυστυχώς στην ανάπαυλα του αγώνα ο έφορος των «πράσινων» όρμηξε στη γραμματεία και επί 5 λεπτά εξέφραζε με πολύ άκομψο τρόπο τα παράπονά του στους διαιτητές και τον κομισάριο. Οι φίλαθλοι του Ορφέα αποδοκίμασαν τον παράγοντα του ΚΑΟΔ για την απαράδεκτη συμπεριφορά του, ενώ ο τεχνικός των φιλοξενούμενων μάταια προσπαθούσε να τον ηρεμήσει και να τον πάρει μαζί του στα αποδυτήρια.
Στη τρίτη περίοδο ο Ορφέας πραγματοποίησε καλό ξεκίνημα (40-36), με τον ΚΑΟΔ και πάλι να ανακάμπτει (40-41, 42-46). Οι Σερραίοι έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία (49-49), αλλά οι Δραμινοί πήραν ξανά ένα μικρό προβάδισμα (49-53, 2:06). Στο φινάλε του δεκαλέπτου ο ΚΑΟΔ ένιωθε τη «καυτή ανάσα» των γηπεδούχων (52-53).
Η τέταρτη περίοδος ήταν καταστροφική για τους «ασπρόμαυρους». Οι καλαθοσφαιριστές του Χρήστου Γκαβανόζη υπέπεσαν σε σωρεία λαθών στο κατέβασμα της μπάλας δίνοντας έτσι την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να σημειώσουν 10 διαδοχικούς πόντους στον αιφνιδιασμό (52-63, στο 35').

Ο Ορφέας σκόραρε στο 37' (!) (οι γηπεδούχοι πέτυχαν 5 [!] πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο) κι έτσι ήταν πολύ δύσκολο να αλλάξει το σκηνικό της συνάντησης, με τον ΚΑΟΔ να πανηγυρίζει τη σπουδαία εκτός έδρας νίκη.

Σχόλιο από SerresBasket: Πολύ στενοχωρημένοι ήταν οι αθλητές του Ορφέα μετά τη λήξη της αναμέτρησης. Ειδικά ο Λαγός κάθονταν στον πάγκο με τα χέρια στο κεφάλι μη μπορώντας να πιστέψει το τελικό αποτέλεσμα.

Μπράβο στον Ορφέα για την εμφάνιση. Σαφώς και πρέπει να εξαλειφθούν τα λάθη στο κατέβασμα της μπάλας, αλλά δεν πρέπει να ξεχνάει ο κόσμος ότι οι περισσότεροι παίκτες είναι μικροί σε ηλικία.

Ο Χρήστος Γκαβανόζης δεν είχε απόψε στα χέρια του δύο σημαντικά «εργαλεία». Δροσινός (τραυματίας) και Γάτος (έλειψε για προσωπικούς λόγους) δεν ενίσχυσαν τους «ασπρόμαυρους».

Σε 10 τρίποντα ευστόχησαν οι γηπεδούχοι.

M.V.P.: Μανιώτης

Δεκάλεπτα: 15-18, 34-34 (ημ.), 52-53, 57-66

Ορφέας Ν. Σκοπού (Γκαβανόζης): Καραμπατζάκης 3 (1), Γεωργόπουλος 2, Λαγός 18 (3), Αχτσής 11 (3), Θεοδωρόπουλος 8 (1), Γιοβάνης 3, Χαβαλές 7 (1), Λουλούδης 5 (1), Δούμας.

ΚΑΟΔ (Γρηγοριάδης): Μανιώτης 29 (5), Γιάγκου 9 (1), Τοσουνίδης 8, Μποβασιανός 10, Ταχυρίδης 6, Σαββόγλου 4, Μελιάδης, Καλογιαντσίδης.

kafeanodos Γ.Σ. Σερρών 2017 - Δόξα Βώλακα: 107-49

Ο αγώνας μεταξύ του Γυμναστικού και της Δόξας Βώλακα δεν αντέχει σε κριτική.

Οι «ταύροι» με πρωτεργάτη τον Ιωαννίδη έκαναν ό,τι ήθελαν στο γήπεδο διαλύοντας τους αντιπάλους τους.
Η σημερινή νίκη είναι αφιερωμένη στον Λευτέρη Μποζουτσίδη, ο οποίος σε λίγες ημέρες θα ντυθεί στα χακί για να εκπληρώσει τις στρατιωτικές του υποχρεώσεις.

* Ο kafeanodos Γ.Σ. Σερρών 2017 ευχαριστεί τον ιατρό, Χάρη Σιουσιουλούδη για τις πολύτιμες υπηρεσίες που προσφέρει στους «πράσινους».

Δεκάλεπτα: 31-11, 64-21 (ημ.), 84-37, 107-49

kafeanodos Γ.Σ. Σερρών 2017 (Μπουτάκογλου): Ιωαννίδης 26, Γιαβρόπουλος 3 (1), Κυριακόπουλος 12, Μποζουτσίδης 12 (2), Ασημάκης 5 (1), Καρακώστας 4, Γκολογκίνας 13, Μητρούδης 3 (1), Δεληγιάννης 13 (1), Σκαλιστής 12 (2), Ντινούδης 4.

Ηράκλεια - Δοξάτο: 75-68

Η καλύτερη ομάδα κέρδισε κι αυτή ήταν η Ηράκλεια στον αγώνα με το Δοξάτο. Το συγκρότημα του Νίκου Μάντζιου ευτύχησε να έχει σε εξαιρετική μέρα τους Κούτλη - Παπαδόπουλο - Παναγιωτίδη και υπέταξε τους μαχητικούς Δραμινούς.

Ηράκλεια (Μάντζιος): Κούτλης 29 (2), Παπαδόπουλος 10 (1), Παναγιωτίδης 9 (1), Κουντουράς 2, Μέσσας 12 (1), Αποστολάκης 10 (1), Μπαμπαχμίδης 3.

ΗΡΑΚΛΕΙΑ - ΔΟΞΑΤΟ: 75-68

ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ - ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ: 62-64

KAFEANODOS Γ.Σ.ΣΕΡΡΩΝ 2017 - ΔΟΞΑ ΒΩΛΑΚΑ: 107-49

ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ - ΚΑΟΔ: 57-66

ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ ΚΡΙ ΚΡΙ: (11/11/2018)

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ - ΠΑΓΓΑΙΟ: (11/11/2018)

- ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (17/11/2018): ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ - ΗΡΑΚΛΕΙΑ, ΔΟΞΑ ΒΩΛΑΚΑ - ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ, ΚΑΟΔ - KAFEANODOS Γ.Σ.ΣΕΡΡΩΝ 2017, ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ, ΠΑΓΓΑΙΟ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ ΚΡΙ ΚΡΙ.