Σάββατο 1 Δεκεμβρίου 2018

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ, Α' ΟΜΙΛΟΣ/Α' ΦΑΣΗ - 10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Με ένα σμπάρο δυο τρυγόνια» ο Γυμναστικός - Επίδειξης δύναμης από Πανσερραϊκό και Ορφέα

kafeanodos Γ.Σ.Σερρών 2017 - Αστέρας Καβάλας: 66-55

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιώργο Ασημάκη, ο οποίος πέτυχε 29 πόντους και μάζεψε 26 (!) ριμπάουντ, ο Γυμναστικός κέρδισε τον Αστέρα Καβάλας  στο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας με διαφορά 11 πόντων και απέκτησε σημαντικό προβάδισμα για την κατάληψη της δεύτερης θέσης.

Σχετικά με την εξέλιξη του σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες παρουσιάσθηκαν αγχωμένες στο παρκέ. Σιγά-σιγά οι «πράσινοι» κατάφεραν να αποβάλλουν το στρες που τους διακατείχε και προηγήθηκαν με 8-3 (4:18).

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 12-9, αλλά η περίοδος έληξε 16-11.

Στο επόμενο δεκάλεπτο οι «ταύροι» διατηρούσαν μια απόσταση από τους Καβαλιώτες (25-19, 7:24), με τον Αστέρα όμως να «αφυπνίζεται» και να «χτυπάει» τον Γυμναστικό στο τρανζίσιον ανατρέποντας την εις βάρος του διαμορφωθείσα κατάσταση (29-30 στο 16').
Το συγκρότημα του Γιάννη Μπουτάκογλου συνήλθε γρήγορα και αποκατέστησε τη τάξη στο γήπεδο. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 37-32.
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Γιαβρόπουλος βοήθησε επιθετικά τους «ταύρους». Το μυστικό όμως προκειμένου ο Γυμναστικός να ξεφύγει στο σκορ (44-32) ήταν η καταπληκτική άμυνα που έπαιξε υποχρεώνοντας το σύνολο του Λεωνίδα Μαγιάννη στο 0 έως το 27'. Η περίοδος έκλεισε με 49-38.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν η σειρά του Ιακωβίδη να προσφέρει πολύτιμους πόντους στην επίθεση (55-44, 6:50), ενώ ο Ασημάκης δούλευε ως «πολυεργαλείο». Ο Αστέρας προσπάθησε να φανεί απειλητικός (57-49, 61-55), αλλά οι «πράσινοι» δεν έδωσαν δικαιώματα αμφισβήτησης της ανωτερότητάς τους από τους αντιπάλους τους και εξασφάλισαν πανάξια το ροζ φύλλο αγώνος.

Σχόλιο από SerresBasket: Δίκαιη πέρα για πέρα η νίκη του Γυμναστικού απόψε.

Ιακωβίδης και Γιαβρόπουλος υπερέβαλαν εαυτούς και έδωσαν τελικά το «παρών» στη σημερινή αναμέτρηση.

M.V.P.: Ασημάκης

Παραδόξως δεν γέμισε το κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας κι ενώ το ματς ήταν ντέρμπι.

Δεκάλεπτα: 16-11, 37-32 (ημ.), 49-38, 66-55

kafeanodos Γ.Σ.Σερρών 2017 (Μπουτάκογλου): Ιακωβίδης 7 (1), Σκαλιστής 4, Ντίκογλου 3, Ασημάκης 29 (3), Καρακώστας 6 (1), Γιαβρόπουλος 8, Ιωαννίδης 4, Χατζής 5, Λαδιάς, Ντινούδης.

Αστέρας Καβάλας (Μαγιάννης): Σαμαράς 10 (1), Μπόζης 3, Σουλίδης 5 (1), Μακαρατζής 8 (1), Αθανασιάδης 9 (1), Ιωαννίδης 4, Σιδεράς 8, Γεωργιάδης 6, Παστουρματζής 2.

Δοξάτο - Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ: 49-85

Ένα δεκάλεπτο έφτανε και περίσσευε για τον Πανσερραϊκό. Οι «κόκκινοι» απέκτησαν πλεονέκτημα 25 πόντων στην εναρκτήρια περίοδο της συνάντησης (5-30) μετατρέποντας από νωρίς τον αγώνα σε τυπική διαδικασία.

Δεκάλεπτα: 5-30, 22-48 (ημ.), 34-67, 49-85

Α.Ε. Δοξάτου: Μαζαράκης 2, Αθανασιάδης 6, Βολτσάκης 6, Αραβίδης 8, Μαυρουδής 6(1), Γετερίδης 1, Πορφυριάδης 17(3), Αρβανιτίδης 3(1)

Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 11 (3), Κιρκινέζης 5 (1), Γεωργιανός 8, Τράκας 11, Καρασαββίδης 8, Συμεωνίδης 10, Χατζηστεφάνου 14 (1), Σταματόπουλος 2, Παρχαρίδης 5 (1), Πεχλιβάνος 8, Τσανάκας 3 (1).
Ορφέας Ν. Σκοπού - Ρούπελ Σιδηροκάστρου: 77-53

Εύκολη νίκη σημείωσε ο Ορφέας επί του Ρούπελ στη τοπική μονομαχία. Οι «ασπρόμαυροι» «φορτσάρανε» από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά απλοποιώντας τα πράγματα γι' αυτούς εντός των τεσσάρων γραμμών του γηπέδου.

Δεκάλεπτα: 22-18, 45-26 (ημ.), 61-37, 77-53

Ορφέας Ν. Σκοπού (Γκαβανόζης): Καραμπατζάκης 1, Γεωργόπουλος 4, Δούμας 1, Δροσινός 14 (4), Λαγός 11, Αχτσής 3, Θεοδωρόπουλος 4 (1), Καρακάσης, Γάτος 23, Γιοβάνης 2, Χαβαλές 2, Λουλούδης 10 (1).

Ρούπελ Σιδηροκάστρου (Κηρύκος): Ιωαννίδης, Ζωηρός 20 (1), Γιαννάτος 4, Γρεασίδης 2, Νιφορίδης, Ψαρράς 12, Τζουμαϊλής 2, Στάσας 11 (1), Τάσκος, Κεσέογλου.

ΔΟΞΑ ΒΩΛΑΚΑ 6 (0-8)*

* Η ΔΟΞΑ ΒΩΛΑΚΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΕ -2 ΒΑΘΜΟΥΣ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΜΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΤΗΣ ΣΤΙΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΥΠΟΔΟΜΗΣ ΤΗΣ ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

- ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (8-9/12/2018): ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ ΚΡΙ ΚΡΙ - ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ, ΗΡΑΚΛΕΙΑ - ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ, ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ - KAFEANODOS Γ.Σ.ΣΕΡΡΩΝ 2017.