Κυριακή 23 Δεκεμβρίου 2018

Β' ΕΘΝΙΚΗ (2ος ΟΜΙΛΟΣ - 11η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Τι παίζουμε»;

Ίκαροι STIHL - Έσπερος Λαμίας: 72-76

Σε ελεύθερη πτώση βρίσκονται οι Ίκαροι, οι οποίοι υπέστησαν τέταρτη συνεχόμενη ήττα στο πρωτάθλημα (τρίτη εντός έδρας για τη φετινή σεζόν), με τον Έσπερο Λαμίας να κερδίζει τους «κυανοκίτρινους» στην παράταση.

Oι αθλητές του Κώστα Σίσκου έδειξαν σήμερα ότι έχουν πέσει σε χειμερία νάρκη και πλέον η σερραϊκή ομάδα είναι κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού.
Σχετικά με τη διακύμανση του σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι  μπήκαν από νωρίς στη θέση του οδηγού (8-2, 8:29). Η σωστή ομαδική δουλειά από πλευράς Ικάρων είχε ως αποτέλεσμα τη διεύρυνση της διαφοράς (14-4, 5:25, 18-8 στο 7').

Στο τελευταίο όμως τρίλεπτο της περιόδου οι Ίκαροι τα χάλασαν όλα. Οι φιλοξενούμενοι «έτρεξαν» σερί 1-11 και η περίοδος έκλεισε με 19-19.

Στο επόμενο δεκάλεπτο ο Κακιούζης «αφύπνισθηκε» επιθετικά πετυχαίνοντας 10 πόντους (ο ηγέτης των Ικάρων είχε σημειώσει 1 βολή στην εναρκτήρια περίοδο) και οι Σερραίοι απέκτησαν απόσταση ασφαλείας από τον Έσπερο (31-21, 5:15).

Στο 16' ο Κακιούζης συμπλήρωσε 3 φάουλ και ο Κώστας Σίσκος τον απέσυρε στον πάγκο για να τον προστατεύσει. Το σύνολο από τη Λαμία κατάφερε να «ροκανίσει» τη διαφορά και η περίοδος έληξε 33-28.
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Ίκαροι έψαχναν να βρουν την αγωνιστική τους ταυτότητα στο παρκέ. Οι αντίπαλοι εκμεταλλεύθηκαν την αδικαιολόγητη σύγχυση των «κυανοκίτρινων» και προσπέρασαν στο σκορ (40-42, 3:50). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 47-47.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι απέκτησαν πλεονέκτημα 5 πόντων στο 33' (53-48). Ο Έσπερος αντεπιτέθηκε και με τρίποντες «βόμβες» ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση (56-59 στο 37').

Οι «κυανοκίτρινοι» προηγήθηκαν ξανά στο 38' (61-59), οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 61-61 στο 39' και εν συνεχεία Ίκαροι και Έσπερος έδιναν ο ένας το παιχνίδι στον άλλον, με τον Γεωργιανό να αστοχεί σε σουτ έξω από τη γραμμή των 6.75 στο φινάλε της κανονικής διάρκειας της αναμέτρησης.
Στην παράταση οι Ίκαροι βρέθηκαν στο +4 (65-61). Ο Έσπερος ανασυντάχθηκε, έφερε το ματς σε απόλυτη ισορροπία (67-67, 1:52) και λίγο αργότερα πραγματοποίησε την ολική επαναφορά (69-70, 1:10).

34 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της παράτασης οι Ίκαροι έχαναν με 70-73. Ο Κακιούζης με δίποντο διαμόρφωσε το 72-73, αλλά ο Τεπετίδης «πάγωσε» το κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων ευστοχώντας από τη περιφέρεια (72-76), μετά από εξαιρετική ασίστ του Κατσαρέ, «κλειδώνοντας» το σπουδαίο διπλό.

Σχόλιο από SerresBasket: «Τι παίζουμε;» ρώταγε τους συμπαίκτες του ο Παντελής Γεωργιανός κατά τη διάρκεια τάιμ-άουτ που είχε καλέσει ο προπονητής των Ικάρων για να διορθώσει τα κακώς κείμενα της ομάδας του.

Με street basketball δεν κερδίζεις αγώνες.

Η πιο συγκλονιστική στιγμή μετά τη λήξη της συνάντησης ήταν η εικόνα ενός παιδιού στη κερκίδα που φόραγε τη στολή των Ικάρων και έκλαιγε με αναφιλητά στην αγκαλιά της μάνας του, επειδή έχασε η αγαπημένη του ομάδα.

Οι «κυανοκίτρινοι» είχαν τρομερές μεταπτώσεις στην απόδοσή τους και το πλήρωσαν ακριβά.

Ίκαροι: 2 εύστοχα τρίποντα - Έσπερος: 13 (!).

Οι γηπεδούχοι δεν ήταν ψύχραιμοι ούτε από τη γραμμή της «φιλανθρωπίας».

Ο Παπαργυρόπουλος έκανε «πάρτυ» στη ρακέτα με τον Παπαδόπουλο, τον οποίο εμπιστεύθηκε αρκετά ο κόουτς των Ικάρων, αλλά ο Σερραίος σέντερ δεν δικαίωσε τον προπονητή του.

Όταν ο κόουτς φωνάζει «ήρεμα» κι εσύ κάνεις του κεφαλιού σου, ε...τότε η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά.

Οι φιλοξενούμενοι άφηναν προκλητικά τους καλαθοσφαιριστές των Ικάρων να σουτάρουν τρίποντα, αλλά όταν έρχεται η μπάλα στα χέρια σου κι εσύ φοβάσαι τότε δεν υπάρχει περίπτωση να σκοράρεις.

Δεν είναι καιρός ούτε για μελομακάρονα, ούτε για κουραμπιέδες. Συνέλθετε!

Ο κόσμος παρά τη πίκρα του χειροκρότησε τους «κυανόκιτρινους». Η ομάδα όμως αν συνεχίσει να χάνει θα διώξει εντελώς τους φιλάθλους από το γήπεδο.

Διαιτητές: Αγραφιώτης - Πράττος

Δεκάλεπτα: 19-19, 33-28 (ημ.), 47-47, 61-61 (κ.α.), 72-76

Ίκαροι STIHL (Σίσκος): Σιδερίδης, Γεωργιανός 10 (1), Δαλαγκόζης 2, Γκούτζιας, Παπαδόπουλος 2, Καραμπέκης 14, Θολιώτης 6, Φώτογλου 17 (1), Κακιούζης 21.

Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Στογίλκοβιτς 6 (2), Ρούζιος 7 (1), Πάππος, Κατσαρές 13, Φύκας 2, Αργύρης, Τεπετίδης 18 (4), Ολύμπιος 15 (5), Παπαργυρόπουλος 15 (1).

ΙΚΑΡΟΙ STIHL - ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ: 72-76 (παρ.) 61-61 (κ.α.)

ΧΑΝΘ - ΜΑΧΗΤΕΣ/ΔΟΞΑ ΠΕΥΚΩΝ: 70-66

ΓΕΦΥΡΑ - ΦΑΡΣΑΛΑ: 67-65

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ - ΑΓΡΙΝΙΟ: 79-74