Κυριακή 16 Δεκεμβρίου 2018

Α2 ΕΘΝΙΚΗ (2ος ΟΜΙΛΟΣ - 8η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Κόκκινος Θεός»... Πανσερραϊκός!

Πανσερραϊκός - Άρης: 62-53

Ένας ψυχωμένος Πανσερραϊκός υπέταξε τον δυνατό Άρη στο κλειστό γυμναστήριο της Κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων πετυχαίνοντας τη δεύτερη του νίκη στο πρωτάθλημα. Οι «κόκκινες» αποχαιρέτισαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το 2018.

Αναφορικά με την εικόνα του παιχνιδιού στο εναρκτήριο δεκάλεπτο οι «λιονταρίνες» ήταν χάρμα ιδέσθαι. Οι γηπεδούχες «χτύπησαν» τον Άρη στα τρωτά του σημεία, κυκλοφόρησαν εξαιρετικά τη μπάλα, είχαν ποικιλία στο σκοράρισμα και από το +4 (8-4, 6:10), ο Πανσερραϊκός βρέθηκε στο +8 (17-9, 19-11). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 22-16.
Στο επόμενο δεκάλεπτο οι «κόκκινες» αύξησαν τη διαφορά στο +13 (32-19, 4:35). Οι φιλοξενούμενες δεν τα παράτησαν και μείωσαν σε 32-26 εκμεταλλευόμενες και το γεγονός ότι η Κουτούση και η Μπακιρτζίδου ήταν στον πάγκο με 3 φάουλ.
Στη τρίτη περίοδο ο Πανσερραϊκός ήταν αρκετά άστοχος (έχασε 5-6 λέι-απ), η Πελτέκη συμπλήρωσε 4 φάουλ  και ο Άρης άδραξε την ευκαιρία, ισοφάρισε σε 38-38 (1:56), ενώ 30 δευτερόλεπτα πριν το  κλείσιμο του δεκαλέπτου το σύνολο του Σίμου Συρόπουλου προσπέρασε στο σκορ (41-42). Τελικά όμως η περίοδος έληξε 43-42.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι «λιονταρίνες» πήραν και πάλι τα πάνω τους. Οι «κόκκινες» έβγαλαν περισσότερη ενέργεια στο παρκέ και με συνετές επιλογές στην επίθεση εξασφάλισαν προβάδισμα 8 πόντων (50-42, 6:30).

Ο Άρης πλησίασε σε 50-47 (5:30), αλλά ο Πανσερραϊκός στο καθοριστικό χρονικό σημείο της συνάντησης είχε καθαρό μυαλό (56-49, 1:42, 58-50 στο 39') και κέρδισε πανάξια τις «κιτρινόμαυρες».

Σχόλιο από SerresBasket: Εάν παίζει έτσι σε κάθε ματς ο Πανσερραϊκός τότε το μέλλον φαντάζει ευοίωνο για τις «κόκκινες».

Παρουσία 150 φιλάθλων και ισχυρής αστυνομικής δύναμης  διεξήχθη σήμερα ο αγώνας στο ΔΑΚ Σερρών.

Κι όπως είπαμε το μαύρο δεν μπορούμε να το κάνουμε άσπρο. Θα γράφουμε και τα καλά και τα άσχημα.

Μπράβο κορίτσια!

Στη περίοδο των εορτών οι «κόκκινες» πρέπει να δουλέψουν σκληρά, έτσι ώστε να είναι πανέτοιμες στην επανέναρξη του πρωταθλήματος στις 13 του Γενάρη.

Διαιτητές: Τοπαλίδης - Παπαδόπουλος

Δεκάλεπτα: 22-16, 32-26 (ημ.), 43-42, 62-53

Πανσερραϊκός (Τσάντα): Χωλοπούλου 13 (2), Τσάντα 10 (1), Θανοπούλου 5 (1), Πελτέκη 6, Κουτούση 11, Μπακιρτζίδου 8, Πιτσιάβα 9 (1), Γκανάτσιου, Μίχου, Χύσα.

Άρης (Συρόπουλος): Βατσιτσίδου 5, Γράψα 9, Λάλου 5, Τζιαμπάζη 3 (1), Μαργαρίτη 10, Βεντούρα 7, Σακουλάκη 13 (1), Ευσταθίου, Παπαϊωάννου.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ - ΑΡΗΣ: 62-53

ΑΣΤΕΡΑΣ ΙΠΠΟΔΡΟΜΙΟΥ/ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗ - ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ: 87-48

ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΣΥΚΕΩΝ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ: 63-52

ΠΙΕΡΙΚΟΣ/ΑΡΧΕΛΑΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: 85-39