Κυριακή 2 Δεκεμβρίου 2018

Β' ΕΘΝΙΚΗ (2ος ΟΜΙΛΟΣ - 8η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Δεν τους επέτρεψαν να πετάξουν ψηλά

Φάρσαλα - Ίκαροι STIHL: 54-52

Την ήττα στο φινάλε του αγώνα με τα Φάρσαλα γνώρισαν οι Ίκαροι από τη τοπική ομάδα.

Οι «κυανοκίτρινοι» ήταν εντυπωσιακοί στο πρώτο δεκάλεπτο εξασφαλίζοντας διαφορά 13 πόντων (4-17).

Στη δεύτερη περίοδο τα Φάρσαλα σουτάρανε 12 (!) βολές και το δεκάλεπτο έκλεισε με 22-27.

Στο τρίτο και στο τέταρτο δεκάλεπτο οι διαιτητές συνέχισαν να στέλνουν τους Θεσσαλούς με ευκολία στη γραμμή της «φιλανθρωπίας» (24/31 βολές οι γηπεδούχοι - 11/17 οι Σερραίοι). Το ματς έγινε ντέρμπι.

Στο 38' το σκορ ήταν 47-50. Λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη τα Φάρσαλα προηγήθηκαν για πρώτη φορά στην αναμέτρηση (53-52), με τους Ικάρους να μη σκοράρουν στη συνέχεια και τους γηπεδούχους να κατακτούν τη πολύτιμη νίκη με 54-52.

Διαιτητές: Τζίμα - Γαζέτας

Δεκάλεπτα: 4-17, 22-27 (ημ.), 38-41, 54-52

Φαρσαλα (Φόρος): Λεπενιώτης 9, Χαιρετιδης, Αναγνωστοπουλος 2, Τσιόγκας 3 (1), Συνετός, Τοπουζίδης 13 (1), Γκιουλέκας 14, Δέσπος 11, Φιλιππόπουλος 2, Λιούπης, Λούτας, Φαρμάκης.

Ίκαροι (Σίσκος): Γεωργιανός 9, Παπαδόπουλος 13 (2), Καραμπέκης 5, Θολιώτης 2, Φώτογλου 10, Κακιούζης 13, Κάτος, Κουτσοκώστας, Ξανθόπουλος, Γκούτζιας.

ΦΑΡΣΑΛΑ - ΙΚΑΡΟΙ: 54-52

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ - ΧΑΝΘ: 72-71 παρ. (61-61 κ.α.)

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ - ΓΕΦΥΡΑ: 68-74

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ - ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ: 69-66

ΜΑΧΗΤΕΣ/ΔΟΞΑ ΠΕΥΚΩΝ - ΑΓΡΙΝΙΟ: 58-63 παρ. (51-51 κ.α.)