Σάββατο 26 Ιανουαρίου 2019

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ Α' ΟΜΙΛΟΣ/Α' ΦΑΣΗ - 16η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Ίκαροι - Μαχητές - Νικητές!

Ίκαροι - Αριστοτέλειο/Πανσερραϊκός: 63-61

Αγώνας ακατάλληλος για καρδιακούς ήταν ο αποψινός ανάμεσα στους Ικάρους και τον Πανσερραϊκό.

Το σπουδαίο τοπικό ντέρμπι έκρυβε μεγάλες συγκινήσεις και ανατροπές, με τους «κυανοκίτρινους» κερδίζουν τους «κόκκινους» στην παράταση.

Αναφορικά με την εικόνα του παιχνιδιού στο πρώτο δεκάλεπτο τα «λιοντάρια» προηγήθηκαν 3-11 στο 6'.  Η περίοδος έκλεισε με 9-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σύνολο του Πασχάλη Ρούλη κυριάρχησε στο παρκέ. Αρχικά οι Ίκαροι προσπέρασαν στο σκορ (14-13 στο 12') και εν συνεχεία κατόρθωσαν να «χτίσουν» μία σημαντική διαφορά (27-16, στο 19').

Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 27-20.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και μέχρι το 28' οι τυπικά γηπεδούχοι έστω και δύσκολα διατηρούσαν το υπέρ τους προβάδισμα (39-35). Το συγκρότημα όμως του Κώστα Μάρκου ισοφάρισε σε 39-39 (1:16) και η περίοδος τελείωσε με 40-39.

4:24 πριν το φινάλε της τέταρτης περιόδου το σκορ ήταν 52-47. Ίκαροι και Πανσερραϊκός μάχονταν σκληρά για την τελική επικράτηση.

Οι «κόκκινοι» με σερί 1-7 διαμόρφωσαν το 53-54 (1:38). Οι «κυανοκίτρινοι» έφεραν το ματς στα ίσια με μία βολή (54-54, 30'') και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση, αφού αμφότερες οι ομάδες απέτυχαν να σκοράρουν.

Στο έξτρα πεντάλεπτο τα «λιοντάρια» βρέθηκαν στο +4 (55-59 στο 42'). Οι Ίκαροι όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη.

Οι «κυανοκίτρινοι» μείωσαν σε 59-61 (1:49) και πραγματοποίησαν την ολική επαναφορά με εύστοχο τρίποντο (62-61, 1:10).

Με 7 δευτερόλεπτα να απομένουν για τη λήξη της παράτασης οι Ίκαροι σημείωσαν έναν πόντο από τη γραμμή της «φιλανθρωπίας».

Στη τελευταία επίθεση ο Πανσερραϊκός δεν διαχειρίσθηκε σωστά τον χρόνο και η μπάλα έμεινε στα χέρια των παικτών του Κώστα Μάρκου.

Δεκάλεπτα: 9-13, 27-20 (ημ.), 40-39, 54-54 (κ.α.), 63-61

Ίκαροι (Ρούλης): Κωφοτόλης 12 (2), Παντολέων 8 (2), Αγγειοπλάστης 7, Ντώνας, Θεοδοσιάδης 14, Κιούπης, Δόξας 1, Ανδρικάκης 9, Παπαδόπουλος, Σταμπουλής 12.

Αριστοτέλειο/Πανσερραϊκός (Μάρκου): Δρουμαλιάς 13 (2), Μελαδιανός 36, Λάτσιος 2, Κολοβής, Δάρατζης, Ξακουστός 5, Ραγιάς 5, Ιωαννίδης, Βασιλείου.

Σχόλιο από SerresBasket: Τόσο οι Ίκαροι, όσο και ο Πανσερραϊκός αξίζουν συγχαρητήρια για την προσπάθεια που έκαναν στο γήπεδο.

Οι αποδοκιμασίες και οι διαπληκτισμοί σε αγώνα παίδων είναι κατάντια. Δεν αντέχεται αυτό το πράγμα. Η κατάσταση είναι «άρρωστη» στις Σέρρες.

Πολύς κόσμος παρακολούθησε το ντέρμπι.

Οι «κυανοκίτρινοι» έπαιξαν περισσότερο ως ομάδα.

Η εξάρτηση του Πανσερραϊκού από τον Μελαδιανό είναι δίκοπο μαχαίρι για τα «λιοντάρια». Ο νεαρός καλαθοσφαιριστής ήταν εξαιρετικός απόψε, αλλά το μπάσκετ έχει προχωρήσει. Μετά τον Μελαδιανό το χάος στους «κόκκινους» (κάτι που φάνηκε και στο τουρνουά U14).

Μεγάλο τρίποντο πέτυχε ο Παντολέων.

M.V.P.: Θεοδοσιάδης.

Οι Ίκαροι «έσπασαν» το αήττητο του Πανσερραϊκού. Τα «λιοντάρια» όμως κράτησαν τη διαφορά από την αναμέτρηση του πρώτου γύρου.

ΙΚΑΡΟΙ - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟ/ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: 63-61 παρ., 54-54 (κ.α.)

ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΛΕΥΚΩΝΑ - ΗΡΑΚΛΕΙΑ: 73-66

ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ - Α.Ε.Σ.: (ΝΙΚΗΣΕ Η Α.Ε.Σ.)

Γ.Σ.ΣΕΡΡΩΝ 2017 - ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ: 35-63

ΡΕΠΟ: ΒΙΣΑΛΤΗΣ ΝΙΓΡΙΤΑΣ

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟ/ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ 25 (12-1)

ΙΚΑΡΟΙ 25 (12-1)

ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ 23 (10-3)