Κυριακή 13 Ιανουαρίου 2019

Β' ΕΘΝΙΚΗ (2ος ΟΜΙΛΟΣ - 13η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Πίκρα και πάλι πίκρα

Ίκαροι STIHL - Στρατώνι: 67-77

Σε πολύ επικίνδυνα μονοπάτια βαδίζουν οι Ίκαροι ύστερα και από τη νέα εντός έδρας ήττα που υπέστησαν απόψε στο ΔΑΚ Σερρών από το Στρατώνι.

Οι «κυανοκίτρινοι» βρίσκονται σε «κώμα» και πρέπει να ξυπνήσουν ΕΔΩ και ΤΩΡΑ για να μη χειροτερέψει ακόμη περισσότερο η κατάσταση.
Σχετικά με την εξέλιξη του σκορ στο σημερινό παιχνίδι στο εναρκτήριο δεκάλεπτο τόσο οι γηπεδούχοι,  όσο και οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους στο παρκέ (9-8, 9-12, 14-12). Η περίοδος τελείωσε 20-17.
Στο επόμενο δεκάλεπτο το σύνολο του Δημήτρη Μύθου ανέβασε την απόδοσή του και σε συνδυασμό με τα ευνοϊκά σφυρίγματα των διαιτητών υπέρ του , τα 3 φάουλ του Κακιούζη και του Γεωργιανού μπήκε στη θέση του οδηγού (28-36, 31-42). Η περίοδος έληξε 33-44.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Ίκαροι αντεπιτέθηκαν και μείωσαν σε 44-50 (5:46) και 48-52 (3:56). Η περίοδος έκλεισε με 56-59.
Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου οι Σερραίοι έφεραν το ματς στον πόντο (58-59), αλλά το Στρατώνι δεν πτοήθηκε πετυχαίνοντας 0-10 σερί  (58-69, 6:23).

Οι «κυανοκίτρινοι» πλησίασαν σε 64-69 (3:29), όμως οι αντίπαλοί τους ήταν απόλυτα συγκεντρωμένοι στον στόχο τους (66-74, 1:24) κι έτσι το Στρατώνι σημείωσε το σπουδαίο διπλό στο κλειστό γυμναστήριο της Κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων.

Σχόλιο από SerresBasket: Οι αποτυχίες κόντρα σε ομάδες που παλεύουν κι αυτές για την παραμονή πονάνε διπλά.

Τα σφυρίγματα των διαιτητών στο πρώτο ημίχρονο ήταν εχθρικά, με τους ανθρώπους των Ικάρων να «βράζουν» δικαιολογημένα στον πάγκο. Στο δεύτερο μέρος βελτιώθηκε κάπως η κατάσταση.

Όταν ο Κακιούζης είναι σε άσχημη μέρα, τότε άστα να πάνε.

Ο Δασκαλόπουλος (σέντερ) ήταν «λίρα εκατό» για το Στρατώνι, ενώ σημαντικές βοήθειες στην ομάδα της Χαλκιδικής έδωσε και ο Μπουρδάνος (γκαρντ).

Οι φιλοξενούμενοι όταν «έκαιγε» η μπάλα έβρισκαν τον τρόπο για να σκοράρουν κόβοντας τα «φτερά» των Ικάρων.

Στο τελευταίο δίλεπτο της αναμέτρησης οι αθλητές του Κώστα Σίσκου αστόχησαν 5 φορές από την περιφέρεια.

5 σερί αρνητικά αποτελέσματα και 2 διαδοχικά ματς μακριά από τις Σέρρες για τους Ικάρους με Φίλιππο Βέροιας και Γέφυρα. Η ομάδα ΠΡΕΠΕΙ να πάρει τα πάνω της.

Ο Νίκος Κηρύκος ανέλαβε χρέη ασίσταντ κόουτς στους «κυανοκίτρινους».

Στην αποστολή του Στρατωνίου ήταν ο Σερραίος καλαθοσφαιριστής Βαγγέλης Δημητρακάς.

To SerresBasket ευχαριστεί την διοίκηση των Ικάρων, αφού σήμερα η κάλυψη του αγώνα δεν έγινε από την κερκίδα.

Διαιτητές: Τζίμα - Αγραφιώτης

Δεκάλεπτα: 20-17, 33-44 (ημ.), 56-59, 67-77

Ίκαροι STIHL (Σίσκος): Σιδερίδης 5 (1), Γεωργιανός 8 (1), Δαλαγκόζης 4, Γκούτζιας 5, Κουτσοκώστας, Καραμπέκης 13, Θολιώτης 11 (1), Φώτογλου 13 (1), Κακιούζης 8.

Στρατώνι (Μύθου - Πεγιάς): Δοξάκης 2, Μπουρδάνος 20 (3), Κολοκοτρώνης 1, Σιδηροηλίας 5, Φλιάτης 9 (1), Γκοτζαγιάννης, Μπέγος 14 (1), Πολιτόπουλος 11 (1), Δασκαλόπουλος 15.

ΙΚΑΡΟΙ STIHL - ΣΤΡΑΤΩΝΙ: 67-77

ΧΑΝΘ - ΑΓΡΙΝΙΟ: 68-80

ΓΕΦΥΡΑ - ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ: 68-71

ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ - ΦΑΡΣΑΛΑ: 83-69