Κυριακή 10 Φεβρουαρίου 2019

Α2 ΕΘΝΙΚΗ (2ος ΟΜΙΛΟΣ - 13η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Με ένα σμπάρο δυο τρυγόνια»

Πανσερραϊκός - Ολύμπια Λάρισας:  49-38

Διπλό κέρδος προέκυψε για τον Πανσερραϊκό από το σημερινό παιχνίδι με την Ολύμπια Λάρισας. Οι «λιονταρίνες» νίκησαν τις Θεσσαλές στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων καλύπτοντας παράλληλα και τη διαφορά της ήττα στο ματς του πρώτου γύρου.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο οι «κόκκινες» μπήκαν ορεξάτες στο παρκέ και προηγήθηκαν 10-3 (στο 5'). Οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 12-9 (1:28) και η περίοδος τελείωσε με 14-9.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ολύμπια πλησίασε επικίνδυνα τον Πανσερραϊκό (14-13, 8:20). Οι «κόκκινες» αντιστάθηκαν με επιτυχία (19-15, 4:29) κρατώντας έστω και με δυσκολία το υπέρ τους προβάδισμα. Η περίοδος έληξε 20-17.
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «λιονταρίνες» ξέφυγαν στο σκορ με 29-19 (6:15) διατηρώντας απόσταση ασφαλείας από τις Λαρισαίες. Η περίοδος έκλεισε με 37-27.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχες ανέβασαν τη διαφορά στο +16 (43-27). Η Ολύμπια προσπάθησε να αντεπιτεθεί (43-32), αλλά ο Πανσερραϊκός δεν πανικοβλήθηκε και εξασφάλισε εύκολα και δίκαια το ροζ φύλλο αγώνος.

Διαιτητές: Κομνηνόπουλος - Παπαδόπουλος

Δεκάλεπτα: 14-9, 20-17 (ημ.), 37-27, 49-38

Πανσερραϊκός (Τσάντα): Χωλοπούλου 7, Χύσα 2, Τσάντα 3 (1), Μπακιρτζίδου 9, Κουτούση 17, Πιτσιάβα 2, Γκανάτσιου, Μίχου 5, Θανοπούλου 4.

Ολύμπια Λάρισας (Πάρης): Μιχαηλίδου 4, Μοδέα 8, Σουλιώτη 7, Σολωμού 8, Κουτσουνούρη 7 (1), Πατούνη 4, Μαργαρίτη.

Σχόλιο από SerresBasket: Σημαντική εντός έδρας επιτυχία για τις «λιονταρίνες».

2:29 πριν το φινάλε της δεύτερης περιόδου διεκόπη ο αγώνας για 15 λεπτά εξαιτίας μπλακ-άουτ στο ΔΑΚ Σερρών (να' σαι καλά ΔΕΗ).

Μ.V.P.: Κουτούση.

Πολύ καλή η Μπακιρτζίδου που μάζεψε αρκετά αμυντικά και επιθετικά ριμπάουντ.

Έδωσε ώθηση, ως συνήθως, στις «κόκκινες» η Χωλοπούλου.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ - ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ: 49-38

ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΣΥΚΕΩΝ - ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: 55-47

ΑΣΤΕΡΑΣ ΙΠΠΟΔΡΟΜΙΟΥ/ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗ - ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Ν. ΡΥΣΙΟΥ: 59-69

ΠΙΕΡΙΚΟΣ/ΑΡΧΕΛΑΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ - ΑΡΗΣ: 54-50 παρ., 44-44 (κ.α.)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ - ΠΥΛΑΙΑ: 56-66

ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: 65-50