Σάββατο 9 Μαρτίου 2019

Α2 ΕΘΝΙΚΗ (2ος ΟΜΙΛΟΣ - 17η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Χαμογέλασαν οι «λιονταρίνες»

Πανσερραϊκός - Αστέρας Ιπποδρομίου/Εκπαιδευτήρια Μαντουλίδη: 61-54

Όντας καλύτερος ο Πανσερραϊκός επικράτησε δίκαια του Αστέρα Ιπποδρομίου στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων βάζοντας τέρμα στο σερί των αρνητικών αποτελεσμάτων του τελευταίου χρονικού διαστήματος.

Οι γηπεδούχες μπήκαν στο παρκέ με το πόδι πατημένο στο γκάζι και ξέφυγαν στο σκορ με 21-11.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενες έμειναν άποντες για 6 λεπτά. Το δεκάλεπτο έληξε 35-24.
Στην τρίτη περίοδο οι «λιονταρίνες» δεν επέτρεψαν στις Θεσσαλονικιές να τις πλησιάσουν (40-29, 45-34, 48-39).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο κι ενώ όλα έδειχναν ότι οι «κόκκινες» θα έπαιρναν μια εύκολη νίκη (54-44 στο 34'), ο Αστέρας έκανε την απέλπιδα προσπάθεια να απειλήσει τις «λιονταρίνες» και ο αγώνας έγινε ντέρμπι (56-54 στο 37').
Ευτυχώς ο Πανσερραϊκός στο καθοριστικό σημείο της αναμέτρησης είχε καθαρό μυαλό, πέτυχε 5 αναπάντητους πόντους και πανηγύρισε τη νίκη.

Σχόλιο από SerresBasket: Το παιχνίδι παρακολούθησε ο παλαίμαχος διεθνής καλαθοσφαιριστής Λάζαρος Παπαδόπουλος.

Νίκη γοήτρου και ψυχολογίας για τις «λιονταρίνες».

Διαιτητές: Χατζημπαλίδης - Κώνης

Δεκάλεπτα: 21-11, 35-24 (ημ.), 48-39, 61-54

Πανσερραϊκός (Τσάντα): Χωλοπούλου 10 (1), Θανοπούλου 2, Χύσα, Τσάντα 3 (1), Μπακιρτζίδου 7, Πελτέκη 8, Κουτούση 20, Πιτσιάβα 5, Γκανάτσιου 4, Μίχου 2.

Αστέρας Ιπποδρομίου/Εκπαιδευτήρια Μαντουλίδη (Μπαλαμουτίδου): Καζαντζή Β. 29 (5), Καζαντζή Σπ. 9, Καζαντζή Στ. 6, Μπάλλα 3, Ζαμπουρίδου 2, Παπαδοπούλου 5.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΙΠΠΟΔΡΟΜΙΟΥ/ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗ: 61-54

ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ - ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Ν. ΡΥΣΙΟΥ: 46-59

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ - ΠΙΕΡΙΚΟΣ/ΑΡΧΕΛΑΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ: 57-42

ΑΡΗΣ - ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΣΥΚΕΩΝ: 46-59