ΜΠΑΣΚΕΤ ΜΕ ΑΜΑΞΙΔΙΟ (Α2 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ, 2ος ΟΜΙΛΟΣ - 4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Προσπάθησε ο Πανσερραϊκός, καλύτερα τα Τρίκαλα

Πανσερραϊκός - Αστέρας Τρικάλων: 32-62

Τα Τρίκαλα κερδίσανε δίκαια σήμερα το απόγευμα τον Πανσερραϊκό στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων.

Οι «κόκκινοι» επιχείρησαν να ζορίσουν τους φιλοξενούμενους, πέτυχαν ορισμένα όμορφα καλάθια, αλλά ο Αστέρας ήταν ανώτερος στο παρκέ και κατέκτησε εύκολα τη νίκη.
Οι Θεσσαλοί πραγματοποίησαν ονειρικό ξεκίνημα στο παιχνίδι (2-10). Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 8-16.
Στη δεύτερη περίοδο τα «λιοντάρια» μπλόκαραν στην επίθεση δίνοντας έτσι τη δυνατότητα στους αντιπάλους τους να ανέβασουν την διαφορά (12-37).
Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα της Ευδοξίας Καρυοφυλλάκη «ξεμπούκωσε» κάπως όσο αφορά το σκοράρισμα, με τα Τρίκαλα όμως να συνεχίζουν σε υψηλό τέμπο. Η περίοδος έληξε 24-55.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι «κόκκινοι» βελτίωσαν την αμυντική τους λειτουργία (δέχθηκαν μόνο 7 πόντους) κι έτσι η τελική διαφορά δεν αυξήθηκε.

Διαιτητές: Παπαδοπούλου - Ρούντσιος

Δεκάλεπτα: 8-16, 12-37 (ημ.), 24-55, 32-62

Πανσερραϊκός (Καρυοφυλλάκη): Βαφειάδης, Κανακάρης, Καπούλας 4, Γέργος 16, Γκέρης 6, Δαμάσκος 6.

Αστέρας Τρικάλων (Χατζής): Χατζής 33, Καλαϊτζίδης, Μανώλης 3, Φιλίππου 20 (1), Ορέστης 2, Βλαχάβας 4.

Σχόλιο από SerresBasket:  Ένας καινούργιος παίκτης εντάχθηκε στις τάξεις του Πανσερραϊκού. Ο λόγος για τον 36χρονο Κατσούρα Αθανάσιο με καταγωγή από το Σιδηρόκαστρο.
Στο παιχνίδι κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Θανάση Γιαννακόπουλου.
100 φίλαθλοι παρακολούθησαν την αναμέτρηση και χειροκρότησαν θερμά όλους τους καλαθοσφαιριστές.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ: 32-62

ΚΑΒΑΛΑ - ΗΡΟΔΙΚΟΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ: 56-52

ΡΕΠΟ: ΑΡΓΟΝΑΥΤΕΣ ΒΟΛΟΥ