Σάββατο 9 Μαρτίου 2019

Β' ΕΘΝΙΚΗ (2ος ΟΜΙΛΟΣ - 21η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Έσφιξε επικίνδυνα η θηλιά στον λαιμό των Ικάρων

Ίκαροι STIHL - Μαχητές/Δόξα Πεύκων: 74-80

Τα Πεύκα στενοχώρησαν τους Ικάρους και τους φιλάθλους των «κυανοκίτρινων», οι οποίοι αποχώρησαν αποηγοητευμένοι από το ΔΑΚ Σερρών μετά την ήττα της ομάδας του Κώστα Σίσκου στην παράταση από τους Θεσσαλονικείς.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι θέλησαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους στο παρκέ και φάνηκε να τα καταφέρνουν εξασφαλίζοντας διαφορά 8 πόντων στο 6' (13-5), με τον Καραμπέκη να είναι ιδιαίτερα κινητικός και αποτελεσματικός.

Οι φιλοξενούμενοι όμως αντέδρασαν και μείωσαν σε 15-13 (1:30). Η περίοδος έκλεισε με 17-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σύνολο του Λευτέρη Χατζηκυριακίδη αιφνιδίασε τους Σερραίους πετυχαίνοντας 0-7 σερί  (17-23 στο 12'). Τα Πεύκα είχαν το μομέντουμ (20-27, 23-30), αλλά ο Φώτογλου από πλευράς Ικάρων ήταν πανταχού παρών και η περίοδος έληξε 33-36.
Στο 23' το σκορ ήταν 39-47. Ο αρχηγός των «κυανοκίτρινων», Παντελής Γεωργιανός ανέλαβε δράση με συμπαραστάτη τον Καραμπέκη και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 52-52 (3:52). Το δεκάλεπτο τελείωσε 52-56.
Στην τέταρτη περίοδο οι Ίκαροι μετέτρεψαν το 55-59 σε 63-59 (στο 36') με τρίποντες βόμβες από τους «Διόσκουρους», Γεωργιανό και Καραμπέκη.

Τα Πεύκα αντεπιτέθηκαν και προσπέρασαν στο σκορ με 65-66 (53''), ενώ λίγο αργότερα οι Θεσσαλονικείς βρέθηκαν στο +3 (65-68).

Ο Καραμπέκης με εύστοχο σουτ έξω από τη γραμμή των 6.75 διαμόρφωσε το 68-68 (14"). Εν συνεχεία οι φιλοξενούμενοι δεν έκαναν καλή επίθεση και οι Ίκαροι είχαν τη μεγάλη ευκαιρία να πάρουν τη νίκη, αλλά ο Κακιούζης έστειλε τη μπάλα στο σίδερο.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι «κυανοκίτρινοι» κυνηγούσαν στο σκορ τα Πεύκα (68-72, 70-75), τα οποία ήταν ψύχραιμα από τη γραμμή της «φιλανθρωπίας» (72-78, 31'') κατακτώντας το ροζ φύλλο.
Διαιτητές: Γερακίνης - Καρακώστας

Δεκάλεπτα: 17-16, 33-36 (ημ.), 52-56, 68-68 (κ.α.), 74-80 (παρ.)

Ίκαροι STIHL (Σίσκος): Κάτος 11 (3), Σιδερίδης, Γεωργιανός 21 (5), Δαλαγκόζης, Κουτσοκώστας, Παπαδόπουλος, Καραμπέκης 20 (2), Θολιώτης 2, Φώτογλου 18 (3), Κακιούζης 2.

Μαχητές/Δόξα Πεύκων (Χατζηκυριακίδης): Βογιατζής 9 (3), Καραγιαννίδης, Δήμας 5, Μαυρίδης 18, Χατζημιχαηλίδης 4, Κλωναράς 6, Ελευθεριάδης 17 (1), Τσιμίδης 3, Βαϊντερλής, Μητσάκης 18 (4).