Σάββατο 2 Μαρτίου 2019

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ, Α' ΟΜΙΛΟΣ/Α' ΦΑΣΗ - 22η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Υπέταξε τον Ορφέα ο Γυμναστικός - Δύσκολη εκτός έδρας νίκη για την Ηράκλεια - Πάλεψε το Ρούπελ στη Δράμα

Ορφέας Ν. Σκοπού - kafeanodos Γ.Σ.Σερρών 2017: 53-79

Σημαντικό διπλό σημείωσε ο Γυμναστικός στο κλειστό γυμναστήριο του Νέου Σκοπού κερδίζοντας δίκαια τον Ορφέα.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» πραγματοποίησαν εντυπωσιακό ξεκίνημα (0-11 στο 6').
Οι γηπεδούχοι ανασυντάχθηκαν, μείωσαν στους 6 πόντους (5-11, 9-15) και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 12-19.
Στις αρχές της δεύτερης περιόδου ο Ορφέας «ροκάνισε» κι άλλο την εις βάρος του διαφορά (15-19), αλλά ο Γυμναστικός αντέδρασε τάχιστα αποκτώντας εκ νέου απόσταση ασφαλείας από τους αντιπάλους του (15-25, 17-29, 23-34). Το δεκάλεπτο έληξε 28-36.
Στην τρίτη περίοδο οι «ταύροι» μπήκαν «αγριεμένοι» στο παρκέ πετυχαίνοντας 0-12 σερί. Η διαφορά «εκτοξεύθηκε» στο +20 (28-48 στο 23').

Οι «ασπρόμαυροι» αντιμετώπισαν σοβαρά προβλήματα στην επίθεση κι έτσι το δεκάλεπτο έκλεισε με 37-58.
Στην τέταρτη περίοδο η ομάδα του Γιάννη Μπουτάκογλου δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από τον Ορφέα (47-63, 48-73) και κατέκτησε τους δύο βαθμούς της νίκης.

Σχόλιο από SerresBasket: Ανεξήγητα αγχωμένοι παρουσιάστηκαν οι παίκτες του Χρήστου Γκαβανόζη και αυτό τους στοίχισε ακριβά.

Στον αντίποδα ο Γυμναστικός ήξερε τι ήθελε στο γήπεδο, κυριάρχησε εντός των τεσσάρων γραμμών και η νίκη του ήταν πέρα για πέρα δίκαιη.

M.V.P.: Ασημάκης.

Τα ατού των γηπεδούχων δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα.

Στον αριστερό αστράγαλο τραυματίσθηκε ο Γεωργόπουλος και αποχώρησε από το παιχνίδι.

Δεκάλεπτα: 12-19, 28-36 (ημ.), 37-58, 53-79

Ορφέας Ν. Σκοπού (Γκαβανόζης): Δούμας 5 (1), Καραμπατζάκης 8 (1), Γεωργόπουλος 4, Δροσινός 7 (1), Λαγός 8 (2), Αχτσής 3 (1), Γάτος 6, Γιοβάνης 2, Λουλούδης 10 (1), Χαβαλές, Θεοδωρόπουλος, Θεοφανίδης.

kafeanodos Γ.Σ.Σερρών 2017 (Μπουτάκογλου): Ιακωβίδης 11, Σκαλιστής 6 (2), Ντίκογλου 4, Ντινούδης 2, Χατζής 9 (1), Μητρούδης 2, Ασημάκης 20 (2), Καρακώστας 5 (1), Γιαβρόπουλος 9 (1), Ιωαννίδης 11, Λαδιάς, Γκολογκίνας.

ΚΑΟΔ - Ρούπελ Σιδηροκάστρου: 58-44

Το τελικό σκορ αδικεί την προσπάθεια που έκανε το συγκρότημα του Νίκου Κηρύκου στον αγώνα με τον ΚΑΟΔ στη Δράμα.

Το «οχυρό» για 30 λεπτά ήταν πολύ ανταγωνιστικό στο παρκέ, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι αθλητές του Ρούπελ παρουσίασαν σημάδια κόπωσης και σε συνδυασμό με το γεγονός ότι η σερραϊκή ομάδα είχε ελλείψεις στη γραμμή των ψηλών όλα αυτά έφεραν την ήττα.

* ΦΩΤΟ-ΠΗΓΗ: sport-sidirokastro.blogspot.gr

ΔΟΞΑ ΒΩΛΑΚΑ - ΗΡΑΚΛΕΙΑ: 55-60

ΚΑΟΔ - ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ: 58-44

ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ - KAFEANODOS Γ.Σ.ΣΕΡΡΩΝ 2017: 53-79

ΔΟΞΑΤΟ - ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ: 67-78

ΠΑΓΓΑΙΟ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ: 50-80

ΡΕΠΟ: ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ ΚΡΙ ΚΡΙ, ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ.

ΔΟΞΑ ΒΩΛΑΚΑ 17 (0-19)**

* Η ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ ΕΧΕΙ ΕΝΑΝ ΜΗΔΕΝΙΣΜΟ ΚΑΙ -3 ΒΑΘΜΟΥΣ.

** Η ΔΟΞΑ ΒΩΛΑΚΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΕ -2 ΒΑΘΜΟΥΣ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΜΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΤΗΣ ΣΤΙΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΥΠΟΔΟΜΗΣ ΤΗΣ ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

- ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (9/3/2019): ΗΡΑΚΛΕΙΑ - ΚΑΟΔ, ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ - ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ, ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ - KAFEANODOS Γ.Σ.ΣΕΡΡΩΝ 2017, ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ ΚΡΙ ΚΡΙ - ΔΟΞΑΤΟ.