Σάββατο 20 Απριλίου 2019

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΑΝΔΡΕΣ, ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ - 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Ιδανική πρεμιέρα για τον Γυμναστικό και τον Πανσερραϊκό στην τελική φάση του Πρωταθλήματος

kafeanodos Γ.Σ. Σερρών 2017 - Εθνικός Αλεξανδρούπολης:
74-58

Με το δεξί ξεκίνησε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στην τελική φάση του Πρωταθλήματος ο Γυμναστικός. Οι «πράσινοι» επιβλήθηκαν του Εθνικού Αλεξανδρούπολης με 74-58 στο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας κάνοντας το πρώτο βήμα για την άνοδο στην Γ' Εθνική.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στο εναρκτήριο δεκάλεπτο οι «ταύροι» απέκτησαν σημαντικό προβάδισμα (14-5, 4:25) με πρωταγωνιστή τον Ασημάκη που έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ.
Οι φιλοξενούμενοι χάρη στην ευστοχία τους έξω από τη γραμμή των 6.75 μείωσαν σε 16-11 (3:27), αλλά η περίοδος έκλεισε με ντάμπλ σκορ για τους «πράσινους» (22-11).
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Γυμναστικός κυκλοφόρησε καλά τη μπάλα, «χτύπησε» τους αντιπάλους του στα αδύνατά τους σημεία, ο Ντινούδης βοήθησε στο σκοράρισμα και η διαφορά ανέβηκε στο +20 (39-19, 3:42).
Οι Θρακιώτες από την πλευρά τους ήταν μονοδιάστατοι στην επίθεση (τρίποντο και πάλι τρίποντο δίχως δεύτερη σκέψη) και η περίοδος έληξε 44-25.

Στις αρχές της τρίτης περιόδου το σκορ ήταν 48-27. Οι «ταύροι» ανεξήγητα βγήκαν εκτός ρυθμού και το συγκρότημα του Στέλιου Τελούδη «ψαλίδισε» τη διαφορά στο -14 (50-36, 2:12). Το δεκάλεπτο έκλεισε με 54-38.
Ο Εθνικός αναθάρρησε (54-43 στο 31'), αλλά ο Χατζής πετυχαίνοντας συνεχόμενους πόντους διεύρυνε εκ νέου το προβάδισμα της ομάδας του (61-44, 6:10).
Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν το σύνολο του Γιάννη Μπουτάκογλου, μείωσαν σε 70-58 (55''), οι «ταύροι» όμως διατήρησαν την ψυχραιμία τους και κατέκτησαν δίκαια τη νίκη.