Κυριακή 7 Απριλίου 2019

Β' ΕΘΝΙΚΗ (2ος ΟΜΙΛΟΣ - 25η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Σβήνει το καντήλι τους

Ίκαροι STIHL - Αγρίνιο: 67-80

Η σημερινή εντός έδρας ήττα των Ικάρων από το Αγρίνιο αποτελεί την «ταφόπλακα» στις όποιες ελπίδες είχαν οι «κυανοκίτρινοι» για την παραμονή στην κατηγορία. Βέβαια απομένουν ακόμη 5 παιχνίδια, αλλά σε τέτοιους είδους καταστάσεις πρέπει να είσαι ρεαλιστής, διότι μόνο αν συμβούν τα θαύματα των θαυμάτων θα σωθεί η ομάδα του Κώστα Σίσκου.

Σχετικά με την εξέλιξη του σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο Ίκαροι και Αγρίνιο πάλευαν σκληρά για να επιβάλλουν τον ρυθμό τους στον αγωνιστικό χώρο (11-11, 6:29). Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 17-13 στο 5', με τους φιλοξενούμενους όμως να αντιδρούν άμεσα (20-23 στο 7').
Οι «κυανοκίτρινοι» κατάφεραν να ανακτήσουν το προβάδισμα (25-23, 1:27) και η περίοδος ολοκληρώθηκε με τους Σερραίους να διατηρούν βραχεία κεφαλή (28-27).
Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου το Αγρίνιο πέτυχε 0-5 σερί (28-32). Οι Ίκαροι έδωσαν τη δική τους απάντηση (35-32, στο 14'), αλλά το σύνολο του Γιάννη Διαμαντάκου έβγαλε περισσότερη ενέργεια στο παρκέ (37-41, 1:49) και το δεκάλεπτο έληξε 38-44.
Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ήταν εμφανώς καλύτεροι από τους «κυανοκίτρινους» αυξάνοντας τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (39-49, στο 24', 46-56, 3:32). Το δεκάλεπτο έκλεισε με 52-58.
Στην τέταρτη περίοδο ο Κώστας Σίσκος δοκίμασε διάφορα σχήματα προκειμένου οι Ίκαροι να απειλήσουν τους αντιπάλους τους.

Οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Σιδερίδη μείωσαν στους 2 πόντους (62-64, 3:25), αλλά το Αγρίνιο «έκοψε» μια και καλή τα φτερά των Ικάρων σκοράροντας 8 συνεχόμενους πόντους (62-72 στο 38').

Έτσι οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν το σπουδαίο διπλό που τους κρατάει σε τροχιά ανόδου, ενώ οι «κυανοκίτρινοι» είναι πολύ κοντά στη Γ' Εθνική.

Διαιτητές: Φουτζήλας - Τζιοπάνος

Δεκάλεπτα: 28-27, 38-44 (ημ.), 52-58, 67-80

Ίκαροι STIHL (Σίσκος): Κάτος, Σιδερίδης 9 (3), Γεωργιανός 12 (3), Δαλαγκόζης 3 (1), Παπαδόπουλος 8, Καραμπέκης 9 (1), Θολιώτης 6, Φώτογλου 9 (1), Κακιούζης 11.

Αγρίνιο (Διαμαντάκος): Τασόπουλος 14, Μπερερής 7, Μιχάλογλου 22 (3), Καπινιάρης 11 (1), Χρήστου, Τσάτας 2, Γκρέκας 8, Μήτσου 13 (2), Ψαρράς 3 (1).