Κυριακή 14 Απριλίου 2019

Β' ΕΘΝΙΚΗ (2ος ΟΜΙΛΟΣ - 26η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Γαντζωμένοι στην ελπίδα

Έσπερος Λαμίας - Ίκαροι STIHL: 68-70

Δεν τα παρατάνε οι Ίκαροι στην προσπάθεια που κάνουν για να παραμείνουν στην κατηγορία. Οι «κυανοκίτρινοι» πέτυχαν απόψε σπουδαία εκτός έδρας νίκη στο κλειστό γυμναστήριο της Καρδίτσας στην αναμέτρηση με τον Έσπερο Λαμίας.

Η ομάδα του Κώστα Σίσκου δεν το έβαλε κάτω ακόμη κι όταν βρέθηκε να χάνει με 8 πόντους στο πρώτο ημίχρονο του παιχνιδιού (42-34).

Οι τυπικά γηπεδούχοι διατηρούσαν το υπέρ τους προβάδισμα μέχρι και τη λήξη της τρίτης περιόδου (54-52).
Στο τέταρτο δεκάλεπτο του αγώνα οι Ίκαροι έδωσαν ό,τι είχαν και δεν είχαν και δικαιώθηκαν.

Οι Σερραίοι έφεραν τούμπα το ματς κυριαρχώντας εξ' ολοκλήρου στο παρκέ (60-67, 62-69). 1:17 πριν το φινάλε της συνάντησης ο Έσπερος μείωσε σε 67-70, πίεσε ασφυκτικά τους «κυανοκίτρινους», οι οποίοι άντεξαν και έφυγαν νικητές από την πόλη της Θεσσαλίας.

Διαιτητές: Ξέρας - Καρακώστας

Δεκάλεπτα: 21-17, 42-34 (ημ.), 54-52, 68-70

Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Στολίγκοβιτς 5 (1), Ρούζιος 7 (1), Πάππος 3 (1), Κατσαρές 10 (3), Παπανικολάου 3 (1), Παπαργυρόπουλος 21 (1), Αργύρης, Τεπετίδης 14 (1), Ολύμπιος 5 (1).

Ίκαροι STIHL (Σίσκος): Κάτος 5 (1), Σιδερίδης 2, Γεωργιανός 7, Δαλαγκόζης, Κακιούζης 25 (1), Παπαδόπουλος 9 (1), Καραμπέκης 7, Θολιώτης 10 (2), Φώτογλου 5.

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ - ΙΚΑΡΟΙ STIHL: 68-70

ΜΑΧΗΤΕΣ/ΔΟΞΑ ΠΕΥΚΩΝ - ΧΑΝΘ: 56-51

ΦΑΡΣΑΛΑ - ΓΕΦΥΡΑ: 90-69

ΑΓΡΙΝΙΟ - ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ: 89-85 παρ. (78-78 κ.α.)