Β' ΕΘΝΙΚΗ (2ος ΟΜΙΛΟΣ - 27η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Ήταν όλοι τους υπέροχοι!

Ίκαροι STIHL - Φίλιππος Βέροιας: 85-62

Καλό Πάσχα θα κάνουν οι Ίκαροι μετά τη σημαντική εντός έδρας επιτυχία που σημείωσαν κόντρα στον Φίλιππο Βέροιας. Η ομάδα του Κώστα Σίσκου παίζοντας με πάθος πρόσθεσε στο ενεργητικό της δύο πολύτιμους βαθμούς και ο δρόμος για τη σωτηρία είναι ανοικτός για τους «κυανοκίτρινους».

Σχετικά με την εξέλιξη του σκορ οι Σερραίοι «άρπαξαν» από τον λαιμό τον Φίλιππο από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο. Ο Κακιούζης απειλούσε διαρκώς το αντίπαλο καλάθι και τα πράγματα άρχισαν να κυλάνε πολύ καλά για τους Ικάρους (11-3, 4:22, 16-9, 2:05). Η περίοδος έληξε 25-14 με απίθανο τρίποντο που πέτυχε ο Δαλαγκόζης πίσω από το κέντρο του γηπέδου.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ανέλαβε δράση στην επίθεση ο Καραμπέκης, με τον Γεωργιανό να προσφέρει κι αυτός πόντους έξω από τη γραμμή των 6.75. Η εξαιρετική κίνηση των «κυανοκίτρινων» στο παρκέ δυσκόλεψε αρκετά τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των Ικάρων (34-16, 7:14, 39-20, 5:05). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 46-29.
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Σιδερίδης έδειξε τις αρετές του στον αγωνιστικό χώρο και η διαφορά πήρε την ανιούσα (62-38, 3:42). Κάποια όμως παιδαριώδη λάθη από τους παίκτες του Κώστα Σίσκου είχαν ως αποτέλεσμα η περίοδος να κλείσει με 64-48.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι «κυανοκίτρινοι» δεν κινδύνευσαν με τους Κακιούζη, Καραμπέκη και Κάτο να σκοράρουν (75-55, 4:55, 80-60, 3:40) κι έτσι οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν την δέκατη νίκη στο Πρωτάθλημα.

Σχόλιο από SerresBasket: Ήταν όλοι τους υπέροχοι και κέρδισαν πανάξια οι Ίκαροι τον ισχυρό Φίλιππο.

Κρίμα που οι φίλαθλοι δεν γέμισαν το κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων.

Οι «κυανοκίτρινοι» τα δίνουν όλα για την παραμονή. Το επόμενο ματς με το Στρατώνι στην Αρναία είναι καθοριστικότατο.

Διαιτητές: Σιταρίδης - Λουλουδιάδης

Δεκάλεπτα: 25-14, 46-29 (ημ.), 64-48, 85-62

Ίκαροι STIHL (Σίσκος): Κάτος  6 (2), Γεωργιανός 8 (2), Δαλαγκόζης 3 (1), Καραμπέκης 22 (2), Κουτσοκώστας, Φώτογλου 2, Θολιώτης 5 (1), Σιδερίδης 11 (3), Κακιούζης 24, Παπαδόπουλος, Γκούτζιας 4.

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Παπαδόπουλος 4, Τσεσμετζίδης, Σισμάνης, Πονόπουλος, Βάλλιος 9 (1) , Τσιακλάγκανος 2, Καβαργύρης 2, Κοθράς 24 (2), Παραπούρας 7 (1), Σουτζόπουλος 6 (1), Καντάρκος 10.

ΙΚΑΡΟΙ STIHL - ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ: 85-62

ΠΡΟΠΟΝΤΙΣ/ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ - ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ: 79-65

ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ - ΜΑΧΗΤΕΣ/ΔΟΞΑ ΠΕΥΚΩΝ: 43-41

ΓΕΦΥΡΑ - ΑΓΡΙΝΙΟ: 73-57

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ - ΣΤΡΑΤΩΝΙ: 74-64

ΑΝΑΤΟΛΙΑ - ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: 106-82

ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ - ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ: 115-66

ΧΑΝΘ - ΦΑΡΣΑΛΑ: 78-70