ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΑΝΔΡΕΣ, ΠΛΕΪ-ΟΦ, 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Πρόκριση δια πυρός και σιδήρου για τον Πανσερραϊκό στην Ορεστιάδα - «Άλωσε» την Κομοτηνή ο Γυμναστικός - Έπαθε «μπλακ-άουτ» και αποκλείσθηκε ο Ορφέας

Φιλία Ορεστιάδας - Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ: 69-70

Πολύ δύσκολες στιγμές πέρασε σήμερα στην Ορεστιάδα ο Πανσερραϊκός. Τα «λιοντάρια» του Φώτη Κοκολιού συνάντησαν σθεναρή αντίσταση από την Φιλία, η οποία ήταν πολύ εύστοχη από την περιφέρεια.

Το ματς ήταν ντέρμπι (25-30 έληξε το πρώτο ημίχρονο), με τους «κόκκινους» να έχουν τις απουσίες των Γεωργιανού και Παρχαρίδη, αλλά και τον Ιωσηφίδη να αποβάλλεται στο τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Οι Θρακιώτες ήταν «φωτιά» έξω από τη γραμμή των 6.75 στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού κι ο Πανσερραϊκός βρέθηκε από την κόλαση στον παράδεισο με «σωτήρα» τον Κώστα Πεχλιβάνη.
Ο έμπειρος σμολ-φόργουορντ δύο δευτερόλεπτα πριν την εκπνοή του αγώνα «βομβάρδισε» το καλάθι των γηπεδούχων μετατρέποντας το 69-67 σε 69-70.

Έτσι τα «λιοντάρια» κατέκτησαν τη νίκη και εξασφάλισαν αυτομάτως την πρόκριση στην τελική φάση του Πρωταθλήματος.

Δεκάλεπτα: 18-19, 25-30 (ημ.), 50-51, 69-70

Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ (Κοκολιός):  Πεχλιβάνης 15 (3), Φραγκούλης 11 (1), Ιωσηφίδης 4, Τράκας 12 (1), Κιρκινέζης, Συμεωνίδης 19, Χατζηστεφάνου 5, Σταματόπουλος, Τσανάκας 4.

Αίας Κομοτηνής - kafeanodos Γ.Σ. Σερρών 2017: 61-69

Σαν παλικάρι στάθηκε όρθιος ο Γυμναστικός στην Κομοτηνή, κέρδισε τον Αίαντα και έκανε το 2-0.

Οι Σερραίοι παρουσιάσθηκαν πολύ διαβασμένοι στο παρκέ και προηγήθηκαν με 15-25 στην εναρκτήρια περίοδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι αντεπιτέθηκαν και μείωσαν σε 36-38.

Στην τρίτη περίοδο ο Γυμναστικός ανέβασε εκ νέου την απόδοσή του. Το δεκάλεπτο έκλεισε με 47-56.

Στην τέταρτη περίοδο και συγκεκριμένα στο 34' ο Αίαντας έριξε τη διαφορά στο -4 (56-60), αλλά οι «ταύροι» διαχειρίσθηκαν σωστά την υπέρ τους διαμορφωθείσα κατάσταση και σημείωσαν το διπλό της πρόκρισης.
Χατζής και Ασημάκης βοήθησαν σημαντικά στο σκοράρισμα τους «πράσινους», οι οποίοι έπαιξαν με πάθος, ενωμένοι σαν μια γροθιά μετά και τον τραυματισμό του Ιακωβίδη (υπέστη διάστρεμμα) και πανηγύρισαν το νικηφόρο αποτέλεσμα.

Δεκάλεπτα: 15-25, 36-38 (ημ.), 47-56, 61-69

Αίας Κομοτηνής (Τερζίδης): Γοργόνης 6(2), Γούτσικας 2, Νικέλλης 13(1), Ρούστας 4, Κλωνάρας 10(2), Λοΐσιος 2, Ζόλωτας 22, Τερζίδης 2.

kafeanodos Γ.Σ. Σερρών 2017 (Μπουτάκογλου): Ιακωβίδης 6(1), Λαδιάς, Σκαλιστής 4, Ντίκογλου, Χατζής 24(3), Ντινούδης 9, Ασημάκης 17(1), Καρακώστας 5(1), Γιαβρόπουλος, Ιωαννίδης 4.

Ορφέας Ν. Σκοπού - Εθνικός Αλεξανδρούπολης: 53-56

Δικό του παιχνίδι έχασε ο Ορφέας και αποκλείσθηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Ο αγώνας ανάμεσα στους «ασπρόμαυρους» και τον Εθνικό ήταν αμφίρροπος. Οι παίκτες του Χρήστου Γκαβανόζη έκαναν κατάθεση ψυχής στο παρκέ θέλοντας να ευχαριστήσουν τους φιλάθλους τους που γέμισαν το κλειστό γυμναστήριο του Νέου Σκοπού.

2:40 πριν τη λήξη της συνάντησης οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ με 51-44 κι όλα έδειχναν ότι ο Ορφέας θα έπαιρνε το ροζ φύλλο.
Δυστυχώς όμως οι φιλοξενούμενοι αντεπιτέθηκαν πετυχαίνοντας τρία πολύ δύσκολα τρίποντα, με τους «ασπρόμαυρους» να παθαίνουν «μπλακ-άουτ» στην επίθεση και στο τέλος να γνωρίζουν την ήττα με 53-56.

Δεκάλεπτα: 12-15,  25-25 (ημ.), 37-38, 53-56

Ορφέας Ν. Σκοπού (Γκαβανόζης): Δούμας 2, Καραμπατζάκης 1, Γεωργόπουλος 4, Δροσινός 1, Λαγός 18(3), Αχτσής, Θεοδωρόπουλος 5(1), Θεοφανίδης, Γάτος 6, Γιοβάνης 4, Λουλούδης 10(1), Χαβαλές 2.

Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Τελούδης): Κιτσόπουλος 14(2), Σιταρίδης 5(1), Θεολογίδης, Σισίου 10(2), Παπαδούδης 3, Τσάγιας 4, Γεροκώστας, Θεοχαρίδης 3(1), Πασσιάς 8(2), Κανάκης 9(1), Παπαλαμπίδης.

ΦΙΛΙΑ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ ΚΡΙ ΚΡΙ: 69-70 (0-2)

ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ: 53-56 (0-2)

ΑΙΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ - KAFEANODOS Γ.Σ. ΣΕΡΡΩΝ 2017: 61-69 (0-2)

ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ - ΑΡΙΩΝ ΞΑΝΘΗΣ: 81-66 (2-0)

ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ ΚΡΙ ΚΡΙ, KAFEANODOS Γ.Σ. ΣΕΡΡΩΝ 2017, ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ, ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (ΜΙΝΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ 6 ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΩΝ. Η ΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΘΕΣΗ ΘΑ ΠΡΟΒΙΒΑΣΘΕΙ ΣΤΗΝ Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ).