Κυριακή 12 Μαΐου 2019

Β' ΕΘΝΙΚΗ (2ος ΟΜΙΛΟΣ - 29η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Μαύρα χάλια και υποβιβασμός!

Ίκαροι STIHL - Γέφυρα: 59-74

Πέρυσι τέτοια εποχή οι Ίκαροι διεκδικούσαν την άνοδό τους στην Α2 Εθνική. Φέτος οι «κυανοκίτρινοι» μετά από μία απογοητευτική χρονιά έφτασαν στο σημείο να υποβιβασθούν στη Γ' Εθνική παρά τις αρχικές προβλέψεις που έκαναν λόγο για μια άνετη παραμονή και καλή πορεία της ομάδας στο Πρωτάθλημα. Το σύνολο του Κώστα Σίσκου γνώρισε τη συντριβή σήμερα το απόγευμα στο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας από τη Γέφυρα και αποχαιρέτισε οριστικά την κατηγορία.

Οι ευθύνες για τη φετινή παταγώδη αποτυχία βαραίνουν όλους ανεξαιρέτως στις τάξεις των Ικάρων. Οι «κυανοκίτρινοι» σε ελάχιστα παιχνίδια θύμισαν καλοδουλεμένη ΟΜΑΔΑ. Το αγωνιστικό πλάνο στις περισσότερες αναμετρήσεις «πήγαινε περίπατο», ενώ οι παίκτες δεν άντεξαν σωματικά και ψυχολογικά, με τον κόσμο να «ξενερώνει» αρκετές φορές στη διάρκεια της σεζόν με αυτά που έβλεπε να γίνονται ή να μη γίνονται στο παρκέ και να αραιώνει κι αυτός με τη σειρά του από το ΔΑΚ Σερρών.
Αναφορικά με την εικόνα του τελευταίου εντός έδρας αγώνα των Ικάρων στο πρώτο δεκάλεπτο τόσο οι «κυανοκίτρινοι», όσο και οι Θεσσαλονικείς ήταν ιδιαίτερα παραγωγικοί στην επίθεση. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 8-13 (7:25) «πυροβολώντας» από την περιφέρεια.
Οι Σερραίοι μείωσαν σε 13-15 (5:46), αλλά η Γέφυρα ανέβασε την απόδοσή της και απέκτησε απόσταση ασφαλείας από τους Ικάρους (17-27, 2:23). Η περίοδος έληξε 22-29.
Στο επόμενο δεκάλεπτο οι «κυανοκίτρινοι» άρχισαν να «ροκανίζουν» την διαφορά (27-30, 8:22), ισοφάρισαν σε 35-35 (2:30) και προσπέρασαν στο σκορ (39-38), 27 δεύτερα πριν το φινάλε της περιόδου. Τελικά το δεκάλεπτο έκλεισε με 39-41.

Η τρίτη περίοδος ήταν «τραγωδία» για το σύνολο του Κώστα Σίσκου. Η μπάλα δεν πέρασε ούτε μία φορά μέσα στη ρακέτα, με τους Ικάρους να «σπάνε» τα καλάθια από την περιφέρεια.

Στον αντίποδα η Γέφυρα ήταν πιο σοβαρή και αποτελεσματική μπαίνοντας εκ νέου στη θέση του οδηγού (41-52, 3:12). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 47-60.

Στη τέταρτη περίοδο οι φίλαθλοι περίμεναν εναγωνίως την αντεπίθεση των Ικάρων, αλλά οι «κυανοκίτρινοι» δεν είχαν το σθένος για να ανασυνταχθούν και να αντιδράσουν. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ό,τι ήθελαν εντός των 4 γραμμών του γηπέδου (55-69 στο 35') και πανηγύρισαν το σπουδαίο διπλό.

Διαιτητές: Ευφραιμίδης - Ταρενίδης

Δεκάλεπτα: 22-29, 39-41 (ημ.), 47-60, 59-74

Ίκαροι STIHL (Σίσκος): Κάτος, Σιδερίδης 7 (1), Γεωργιανός 11 (1), Δαλαγκόζης, Κουτσοκώστας, Γκούτζιας, Παπαδόπουλος 11, Καραμπέκης 10 (2), Θολιώτης 10, Φώτογλου 6 (1), Κακιούζης 4.

Γέφυρα (Παράδας): Ψευτόγκας 3 (1), Πουλιανίτης 5 (1), Καταβαίνης 7, Αποστολίδης 24 (4), Ζιάκας 14 (4), Κουτουξίδης 11 (2), Καραγιαννάκης, Κοτσάνος 4, Σώμος 4, Παπαδόπουλος 2.

Σχόλιο από SerresBasket: Αυτό άξιζαν κι αυτό πήραν οι Ίκαροι φέτος. Όπως απεδείχθη το στήσιμο της ομάδας δεν ήταν σωστό. Κάποια παιδιά δεν μπορούν να προσφέρουν σε αυτό το επίπεδο.

Δεύτερη σερί σεζόν που ο Κώστας Σίσκος ως προπονητής γεύεται το πικρό ποτήρι του υποβιβασμού.

Το καλοκαίρι προμηνύεται δύσκολο για τους «κυανοκίτρινους».

Ο Κακιούζης άφησε αβοήθητους σήμερα τους Ικάρους. Ο πολύπειρος καλαθοσφαιριστής συμπλήρωσε 3 φάουλ στο 14' (2 φάουλ και τεχνική ποινή) και ύστερα από 2 λεπτά αισθάνθηκε έντονες ενοχλήσεις στη γάμπα του δεξιού ποδιού και κάθισε στον πάγκο δίχως να αγωνισθεί ξανά.

Μοναδικός διασωθείς ο Παπαδόπουλος.

Αποστολίδης και Ζιάκας ήταν «φωτιά και λάβρα».

Οι Ίκαροι κατέρρευσαν στο δεύτερο ημίχρονο σαν χάρτινος πύργος.

M.V.P.: Αποστολίδης.

Απαράδεκτη η συμπεριφορά των διαιτητών στο πρώτο ημίχρονο. Οι ρέφερι τα έκαναν «μαντάρα» φορτώνοντας με φάουλ τους γηπεδούχους, ενώ ο κύριος Ταρενίδης έφτασε στο σημείο να ειρωνευτεί τον κόουτς των Ικάρων.

Στο 19' απεβλήθη με δεύτερη τεχνική ποινή ο Κοτσάνος της Γέφυρας.

Πολύ σκληρά έπαιξαν οι φιλοξενούμενοι, με αποκορύφωμα το άσχημο φάουλ του Αποστολίδη πάνω στον Γκούτζια (δέχτηκε χτύπημα στο αριστερό μάτι ο φόργουορντ των «κυανοκίτρινων»).

Εάν δεν εμπνέεις τότε υπάρχει τεράστιο πρόβλημα!

ΙΚΑΡΟΙ STIHL - ΓΕΦΥΡΑ: 59-74

ΧΑΝΘ - ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ: 62-70

ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ - ΑΓΡΙΝΙΟ: 73-62

ΑΝΑΤΟΛΙΑ - ΦΑΡΣΑΛΑ: 95-80

ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ - ΜΑΧΗΤΕΣ/ΔΟΞΑ ΠΕΥΚΩΝ: 66-56

ΠΡΟΠΟΝΤΙΣ/ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ - ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: 55-63

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ - ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ: 82-76 παρ. (70-70 κ.α.)

ΣΤΡΑΤΩΝΙ - ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ: 122-88