Σάββατο 11 Μαΐου 2019

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΑΝΔΡΕΣ, ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ - 3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Πολύ σκληρός για να πεθάνει!

Αστέρας Καβάλας - kafeanodos Γ.Σ. Σερρών 2017: 68-69

Τεράστιο διπλό σημείωσε το συγκρότημα του Γιάννη Μπουτάκογλου στην αποψινή εκτός έδρας αναμέτρηση με τον Αστέρα Καβάλας. Οι «ταύροι» έκαναν μεγάλο come-back μετά την ήττα του περασμένου Σαββάτου και παραμένουν ζωντανοί στο κόλπο της ανόδου.

Οι «πράσινοι» ήταν καλύτεροι στο πρώτο δεκάλεπτο και εξασφάλισαν προβάδισμα 6 πόντων (18-24).
Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και οι δύο ομάδες πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 42-41.

Στην τρίτη περίοδο ο Αστέρας αύξησε την υπέρ του διαφορά στο +7 (61-54).

Ο Γυμναστικός πείσμωσε στο τέταρτο δεκάλεπτο, δυνάμωσε την άμυνά του και το παιχνίδι έγινε ξανά ντέρμπι.

Στο 36' οι Καβαλιώτες ήταν μπροστά στο σκορ με 66-63. Ο Σκαλιστής από πλευράς φιλοξενούμενων έφερε το ματς σε απόλυτη ισορροπία στο 37' (66-66) ευστοχώντας έξω από τα 6.75.
Ο Χατζής μιμήθηκε τον συμπαίκτη του και με εύστοχο τρίποντο διαμόρφωσε το 66-69 (ο Αστέρας νωρίτερα έχασε την επίθεση στην προηγούμενη φάση).

Εν συνεχεία οι γηπεδούχοι μείωσαν στον πόντο (68-69). Οι «ταύροι» στην εξέλιξη του αγώνα αστόχησαν και μετά το τάιμ-άουτ που κάλεσε ο Αστέρας ο ηγέτης των γηπεδούχων Αθανασιάδης θέλησε να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του, αλλά υπολόγιζε χωρίς τον Λαδιά. Ο γκαρντ των «πράσινων» έκανε καθοριστικό κλέψιμο καταστρέφοντας τα σχέδια των αντιπάλων, οι οποίοι προκειμένου να σταματήσει ο χρόνος έστειλαν στη γραμμή της «φιλανθρωπίας» τον Χατζή.
Με 1 δεύτερο να απομένει για τη λήξη της συνάντησης ο παίκτης του Γυμναστικού έχασε και τις 2 βολές, με τους γηπεδούχους να μη προλαβαίνουν να εκδηλώσουν επίθεση.

Διαιτητές: Μπήτης - Ξενικάκης

Δεκάλεπτα: 18-24, 42-41 (ημ.), 61-54, 68-69

Αστέρας Καβάλας (Μαγιάννης): Παπαζώτος 6 (1), Σαμαράς 2, Αϊβαζίδης, Σουλίδης 3 (1), Μακαρατζής 3 (1), Θανάση, Αθανασιάδης 38 (4),  Ιωαννίδης 4, Χαριζάνης, Σιδεράς 3, Γεωργιάδης 8, Παπαποστόλου 1.

kafeanodos Γ.Σ. Σερρών 2017 (Μπουτάκογλου): Μητρούδης, Λαδιάς 2, Σκαλιστής 8 (2), Ντίκογλου, Χατζής 14 (4), Ασημάκης 22 (1), Καρακώστας 7, Γιαβρόπουλος 11 (2), Ιωαννίδης 2, Ντινούδης 3 (1), Ιακωβίδης.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ - KAFEANODOS Γ.Σ. ΣΕΡΡΩΝ 2017: 68-69

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ ΚΡΙ ΚΡΙ: (ΑΥΡΙΟ)

- ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (18/5/2019): ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ - KAFEANODOS Γ.Σ. ΣΕΡΡΩΝ 2017, ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ ΚΡΙ ΚΡΙ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ.