Κυριακή 29 Σεπτεμβρίου 2019

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ, Α' ΟΜΙΛΟΣ, Α' ΦΑΣΗ - 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Ανατροπή και διπλό για τον Ορφέα - Αντεπιτέθηκε στο τέλος το Ρούπελ αλλά...

Δοξάτο - Ορφέας Ν. Σκοπού: 57-62

Επιστρατεύοντας όλα τα αγωνιστικά και ψυχικά αποθέματα που διέθετε ο Ορφέας έκανε τη μεγάλη ανατροπή στην εκτός έδρας αναμέτρηση της πρεμιέρας με το Δοξάτο και πήρε το πρώτο ροζ φύλλο αγώνος.

Οι «ασπρόμαυροι» βρέθηκαν να χάνουν με διψήφιο αριθμό πόντων στο 10' (20-9), ενώ οι δύο ομάδες πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια με το σκορ στο 30-24.

Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου οι παίκτες του Χρήστου Γκαβανόζη ανέβασαν την απόδοσή τους πραγματοποιώντας την ολική επαναφορά στο παιχνίδι (42-47).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ορφέας διατήρησε το υπέρ του προβάδισμα και πανηγύρισε το σπουδαίο διπλό.

Δεκάλεπτα: 20-9, 30-24 (ημ.), 42-47, 57-62

Δοξάτο (Μυλωνά):Ποιμενίδης, Μαζαράκης 5(1),Κυριακού 5(1), Γκρίτσας, Άρμεν 13, Βιδάκης 3, Αραβίδης 21, Βολτσάκης, Γετερίδης 10(1),Μπαρμπουτέλης, Ευθυμιάδης.

Ορφέας Ν. Σκοπού (Γκαβανόζης): Δούμας 10, Καραμπατζάκης 7(1),Παπαστεργίου 13(1), Δροσινός 6(1), Σκαρλατόπουλος, Λουλούδης 5, Θεοδωρόπουλος 1, Θεοφανίδης, Καλαντίδης 8(1), Σιάρκος, Κοτόπουλος 5, Χαβαλές 7.

Ηρακλής Καβάλας - Ρούπελ Σιδηροκάστρου: 62-54

Για 30 λεπτά το Ρούπελ ήταν «ωσεί παρών» στη συνάντηση με τον Ηρακλή Καβάλας (54-39 έληξε η τρίτη περίοδος).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα το «οχυρό» τα έπαιξε όλα για όλα,  «ψαλίδισε» αρκετά τη διαφορά, αλλά οι γηπεδούχοι άντεξαν στο «σφυροκόπημα» των Σιδηροκαστρινών και κατέκτησαν την πολύτιμη νίκη.

Δεκάλεπτα: 24-12, 40-26 (ημ.), 54-39, 62-54

Α.Ε.Σ. - Γ.Σ. ΣΕΡΡΩΝ 2017: 53-82

ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ - ΚΑΟΔ: 60-67

ΠΑΓΓΑΙΟ - Α.Ο. ΚΑΒΑΛΑ: 55-66

ΔΟΞΑΤΟ - ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ: 57-62

ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΑΒΑΛΑΣ - ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ: 62-54

ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ - ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ: 67-66

ΡΕΠΟ: ΗΡΑΚΛΕΙΑ