Κυριακή 22 Σεπτεμβρίου 2019

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (Α' ΦΑΣΗ - 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Υπέκυψε σε ανώτερο αντίπαλο

Πανσερραϊκός Polieco - Παναθλητικός: 56-66

Εντός έδρας ήττα υπέστη ο Πανσερραϊκός Polieco από τον Παναθλητικό και αποκλείσθηκε από τον θεσμό του Κυπέλλου. Οι «λιονταρίνες» πάλεψαν κόντρα στις Θεσσαλονικιές, αλλά οι φιλοξενούμενες ήταν ανώτερες στο παρκέ εξασφαλίζοντας δίκαια την πρόκριση.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο οι «κόκκινες» και οι «γκρι» προσπαθούσαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους στο γήπεδο (10-12, 5:53). Το έμπειρο συγκρότημα της Βιβής Διαβολεμένου κατόρθωσε να ξεφύγει στο σκορ με 11-17 (3:36) και η περίοδος έκλεισε με 16-21.
Στο επόμενο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενες κρατούσαν το υπέρ τους προβάδισμα (20-26, 25-32, 29-36). Η περίοδος έληξε 33-39.
Στο τρίτο δεκάλεπτο και συγκεκριμένα μέχρι το 25' το σύνολο του Βαγγέλη Καρατσομπάνη ήταν απογοητευτικό Οι «λιονταρίνες» υπέπεσαν σε αρκετά λάθη μπροστά και πίσω δίνοντας έτσι την ευκαιρία στον Παναθλητικό να σημειώσει 0-10 σερί και να ανεβάσει τη διαφορά στο +16 (33-49, 5:05).

Ο προπονητής των «κόκκινων» έκανε αλλαγές, γύρισε την άμυνα σε ζώνη 2-3 και οι γηπεδούχες συνήλθαν μειώνοντας σε 43-51 (43''). Η περίοδος τελείωσε 43-53.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Πανσερραϊκός επιχείρησε να κάνει την ολική ανατροπή στο σκορ (48-55 στο 33'), κάποιες στιγμές όμως αναποφασιστικότητας  στην επίθεση και «πουλήματα» της μπάλας είχαν ως αποτέλεσμα οι Θεσσαλονικιές να αποκτήσουν εκ νέου απόσταση ασφαλείας (48-62, 5:13) και να φύγουν νικήτριες από το ΔΑΚ Σερρών.

Σχόλιο από SerresBasket: Δεν έχει «στρώσει» ακόμα η ομάδα, πράγμα απολύτως φυσιολογικό.

Σημαντικό το να γυρίζει η μπάλα, αρκεί βέβαια να υπάρχει και τελικός αποδέκτης για να σκοράρει.