Σάββατο 5 Οκτωβρίου 2019

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ, Α' ΟΜΙΛΟΣ, Α' ΦΑΣΗ - 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Άλωσε» το Σιδηρόκαστρο η Ηράκλεια - Αξιοποίησε την έδρα του ο Γυμναστικός

Ρούπελ Σιδηροκάστρου - Ηράκλεια: 61-63

Η Ηράκλεια ήταν η θριαμβεύτρια στο τoπικό ντέρμπι με το Ρούπελ. Ο σημερινός αγώνας ήταν άκρως συναρπαστικός, όπως ήταν και ο αντίστοιχος του Κυπέλλου μεταξύ των δύο ομάδων μόνο που αυτή τη φορά η μπίλια «κάθισε» στο κόκκινο και οι φιλοξενούμενοι έφυγαν νικητές από το Σιδηρόκαστρο.

Ούτε το σύνολο του Νίκου Κηρύκου, ούτε το συγκρότημα του Νίκου Μάντζιου κατάφερε να εξασφαλίσει σημαντική διαφορά και το ροζ φύλλο κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Λίγο πριν το φινάλε της αναμέτρησης το «οχυρό» ήταν μπροστά στο σκορ με βραχεία κεφαλή (61-60).

Οι «κόκκινοι» διαμόρφωσαν το 61-63 με «φαρμακερό» τρίποντο.

Εν συνεχεία οι γηπεδούχοι δεν ευστόχησαν στα σουτ που επιχείρησαν, αποτυγχάνοντας να στείλουν το ματς στην παράταση ή να το κερδίσουν κι έτσι η Ηράκλεια πανηγύρισε το μεγάλο διπλό.

Γ.Σ. Σερρών 2017 - Δοξάτο: 81-49

Κάνοντας ένα πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο (32-10) η ομάδα του Γιάννη Μπουτάκογλου κατόρθωσε να υποτάξει εύκολα το Δοξάτο.

Οι «ταύροι» ήταν ανώτεροι από τους Δραμινούς, (73-33 ήταν το σκορ στο 30'), και κατέκτησαν δίκαια τη νίκη.

Στα αξιοσημείωτα της συνάντησης ήταν η επανεμφάνιση του Χατζή με την πράσινη φανέλα μετά τον τραυματισμό του.

Δεκάλεπτα: 32-10, 51-24 (ημ.), 73-33, 81-49

Γ.Σ. Σερρών 2017 (Μπουτάκογλου): Λαγός 10, Λαδιάς 2, Ρίζος 8 (1), Ντίκογλου 4, Χατζής 4, Ντινούδης 14 (1), Χατζηστεφάνου 19 (2), Ασημάκης 12, Καρακώστας 4, Γιαβρόπουλος 4,  Μητρούδης, Γκολογκίνας.

Δοξάτο (Μυλωνά): Ποιμενίδης 9, Μαζαράκης 7, Αθανασιάδης 2, Γκρίτσας, Βιδάκης 2, Πορφυριάδης 13 (2), Αραβαδίδης 5 (1), Κοπαράνης 9 (1), Γετερίδης 2, Μπαρμπουτέλης, Κυριακού.

Γ.Σ. ΣΕΡΡΩΝ 2017- ΔΟΞΑΤΟ: 81-49

ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ - ΗΡΑΚΛΕΙΑ: 61-63

Α.Ο. ΚΑΒΑΛΑ - ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ: 75-64

ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ - ΠΑΓΓΑΙΟ: (ΑΥΡΙΟ)

ΚΑΟΔ - ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΑΒΑΛΑΣ: (ΑΥΡΙΟ)

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ: (ΑΥΡΙΟ)

ΡΕΠΟ: Α.Ε.Σ.

- ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (12-13/10/2019): ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ - ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ, ΔΟΞΑΤΟ - Α.Ε.Σ., ΠΑΓΓΑΙΟ - Γ.Σ. ΣΕΡΡΩΝ 2017, ΗΡΑΚΛΕΙΑ - ΚΑΟΔ. ΤΟ ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ ΕΧΕΙ ΡΕΠΟ.