Κυριακή 6 Οκτωβρίου 2019

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ, Α' ΟΜΙΛΟΣ, Α' ΦΑΣΗ - 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Καυτά πιστόλια»!

Ορφέας Ν. Σκοπού - Παγγαίο: 93-70

Oύτε ένα, ούτε δύο, αλλά 19 τρίποντα πέτυχαν οι αθλητές του Ορφέα Νέου Σκοπού στη σημερινή αναμέτρηση με το Παγγαίο. Η ομάδα του Χρήστου Γκαβανόζη «βομβάρδισε» το αντίπαλο καλάθι και κατέκτησε τη νίκη.

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο σκορ με 9-0 (7:43) έχοντας 3/3  έξω από τη γραμμή των 6.75. Οι «ασπρόμαυροι» κρατούσαν σε απόσταση το Παγγαίο (18-9 στο 8'). Το εναρκτήριο δεκάλεπτο έληξε 20-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο παρκέ, μείωσαν στον πόντο στο 13' (22-21) και έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία λίγο αργότερα (28-28, 4:43).

Οι «ασπρόμαυροι» αντέδρασαν προσωρινά με εύστοχα σουτ από την περιφέρεια (34-28, 2:40), αλλά η περίοδος έκλεισε με 35-35.
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ορφέας ήταν καταπληκτικός! Οι «ασπρόμαυροι» έχοντας έναν φρενήρη ρυθμό εντός των τεσσάρων γραμμών του γηπέδου και με χέρι-αλφάδι εξασφάλισαν πλεονέκτημα 21 πόντων (63-42 στο 27'). H περίοδος ολοκληρώθηκε με 67-49.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο τα τρίποντα συνεχίσθηκαν από πλευράς Ορφέα (86-61, 4:13) και ο κόσμος χειροκρότησε θερμά τους «ασπρόμαυρους» για την εξαιρετική εμφάνιση και το νικηφόρο αποτέλεσμα.