Σάββατο 12 Οκτωβρίου 2019

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ, Α' ΟΜΙΛΟΣ, Α' ΦΑΣΗ - 3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Αφιλόξενη Δράμα για Α.Ε.Σ. και Ορφέα

Δοξάτο - Α.Ε.Σ.: 50-45

Σε ένα παιχνίδι που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας η Α.Ε.Σ. έχασε στη Δράμα από το Δοξάτο με 50-45.

Λίγο πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου οι «γαλάζιοι» βρίσκονταν στο +4 χάνοντας ευκαιρίες να διευρύνουν ακόμη περισσότερο το προβάδισμά τους. Τελικά το πρώτο ημίχρονο έληξε 21-23.

Στο τρίτο και στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του Σταύρου Ιωσηφίδη πάλεψε κόντρα στους γηπεδούχους, αλλά ο αδικαιολόγητος φόβος και το άγχος επηρέασαν αρνητικά τους νεαρούς καλαθοσφαιριστές της Α.Ε.Σ. και μοιραία ήρθε η ήττα.

Δεκάλεπτα: 15-15, 21-23 (ημ.), 36-34, 50-45

Τιτάνες Δράμας - Ορφέας Ν. Σκοπού: 66-59

Αυτή τη φορά οι «ασπρόμαυροι» δεν ήταν τόσο εύστοχοι από τη περιφέρεια όπως στο προηγούμενο παιχνίδι με το Παγγαίο κι έτσι ο Ορφέας υποχρεώθηκε σε ήττα από τους Τιτάνες.

Το πρώτο μέρος έκλεισε με 35-30. Στη τρίτη περίοδο οι Δραμινοί ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (57-46).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Χρήστου Γκαβανόζη επιχείρησε να αντεπιτεθεί, αλλά οι γηπεδούχοι δεν άφησαν το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνος να τους ξεφύγει από τα χέρια.

Δεκάλεπτα: 16-10, 35-30 (ημ.), 57-46, 66-59

Τιτάνες Δράμας (Κακατσίδης): Γιαννόγλου, Νέδης, Τζήκας 7, Υφαντόπουλος 4, Μπακάλης 13, Κούστας, Δημητρίου 9(1), Κολοβής 4, Σπυριδόπουλος 8, Βιδάκης 3(1), Τοσουνίδης 18(1).

Ορφέας Ν. Σκοπού (Γκαβανόζης): Δούμας, Καραμπατζάκης 4, Παπαστεργίου 4, Δροσινός 7(1), Δάγκουλας, Επαμεινώνδας, Θεοδωρόπουλος 7(1), Θεοφανίδης, Καλαντίδης 14(3), Λουλούδης 11(1), Κοτόπουλος 2, Χαβαλές 9.

ΔΟΞΑΤΟ - Α.Ε.Σ.: 50-45

ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ - ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ: 66-59

ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ - Α.Ο. ΚΑΒΑΛΑ: 90-69

ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΑΒΑΛΑΣ - ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ: 60-56

ΗΡΑΚΛΕΙΑ - ΚΑΟΔ: (ΑΥΡΙΟ)