Γ' ΕΘΝΙΚΗ (4ος ΟΜΙΛΟΣ - 5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Ίκαροι από ατσάλι στη Μηχανιώνα - Τέλος καλό, όλα καλά για τον Πανσερραϊκό

Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ - ΔΕΚΑ: 69-64

Ανακουφισμένοι έφυγαν από το κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας οι φίλαθλοι των «λιονταριών» μετά το τέλος του παιχνιδιού ανάμεσα στον Πανσερραϊκό και τη ΔΕΚΑ. Οι «κόκκινοι» κέρδισαν τους Θεσσαλονικείς, αλλά ο κόουτς Θεοδωρίδης πρέπει να δουλέψει ακόμη πιο σκληρά και εντατικά με τους αθλητές του στις προπονήσεις διότι αυτές οι τρομερές μεταπτώσεις που έχει η σερραϊκή ομάδα είναι ανησυχητικές.

Αναφορικά με την εικόνα της αναμέτρησης ο Πανσερραϊκός μπήκε πολύ γρήγορα στη θέση του οδηγού (8-3, 12-6). Οι «κόκκινοι» φάνηκαν πολύ καλά διαβασμένοι αυξάνοντας σημαντικά το προβάδισμά τους (26-13, 1:12). Η εναρκτήρια περίοδος τελείωσε 28-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα «λιοντάρια» «εξαφανίσθηκαν» από το γήπεδο. Ο Πανσερραϊκός έχασε εντελώς το μυαλό του στο παρκέ και η ΔΕΚΑ αντεπιτέθηκε πετυχαίνοντας 1-15 σερί, πραγματοποιώντας την μεγάλη ανατροπή στο σκορ (29-34 στο 15'). Οι «κόκκινοι» αναλώθηκαν σε αρκετά άστοχα τρίποντα, ενώ έχασαν τα ριμπάουντ. Έτσι η περίοδος έληξε 35-38.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το σύνολο του Ραδή Θεοδωρίδη συνήλθε. Τα «λιοντάρια» πίεσαν τους φιλοξενούμενους, έκλεψαν μπάλες, «υψώνοντας» ένα τείχος στην άμυνα, ενώ στην επίθεση ο Γεωργιανός ανεδείχθη σε ηγετική φυσιογνωμία. Το 35-38 έγινε 48-38 (5:31) και η περίοδος ολοκληρώθηκε με 55-43.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Πανσερραϊκός μπλόκαρε ξανά και η ΔΕΚΑ «πυροβολώντας» έξω από τη γραμμή των 6.75 έκανε το ματς ξανά θρίλερ (62-59, 4:38).

Ευτυχώς οι «κόκκινοι» σοβαρεύθηκαν (69-62 στο 38') και υπέταξαν τελικά τους αντιπάλους τους.