Κυριακή 24 Νοεμβρίου 2019

Γ' ΕΘΝΙΚΗ (4ος ΟΜΙΛΟΣ - 6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Κέρδισαν και τους διαιτητές οι Ίκαροι - Πρώτη εκτός έδρας νίκη για τον Πανσερραϊκό

Ίκαροι STIHL - Μακεδονικός: 67-61

Αυτούς τους Ικάρους δεν τους σταματάνε ούτε οι διαιτητές. Οι «κυανοκίτρινοι» αντιμετώπισαν απόψε στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων έναν σκληροτράχηλο αντίπαλο, ο οποίος είχε και τα σφυρίγματα των ρέφερι (Χατζημπαλίδης - Χατζηχαρίσης) υπέρ του στο τέταρτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, αλλά οι Σερραίοι «άφησαν» τη ψυχή τους στο παρκέ και πανηγύρισαν μια πανάξια νίκη, την πέμπτη συνεχόμενη στο πρωτάθλημα.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στο εναρκτήριο δεκάλεπτο Ίκαροι και Μακεδονικός προσπαθούσαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους στο γήπεδο (8-8, 4:49). Με πρωταγωνιστή τον Κακιούζη και άξιο συμπαραστάτη τον Δαλαγκόζη οι «κυανοκίτρινοι» εξασφάλισαν προβάδισμα 5 πόντων (15-10, 2:15).

Οι Θεσσαλονικείς απειλούσαν το καλάθι των Ικάρων κυρίως από τη περιφέρεια και μείωσαν σε 16-15.

Στη δεύτερη περίοδο και παρά το γεγονός ότι ο Κακιούζης κάθισε στον πάγκο αρκετά λεπτά για να πάρει ανάσες, οι γηπεδούχοι έδειξαν αντανακλαστικά μετατρέποντας το 16-19 (8:12) σε 34-22 (2:48), δυναμώνοντας την άμυνά τους. Στο κλείσιμο όμως της περιόδου οι αντίπαλοι κατάφεραν να «ψαλιδίσουν» την εις βάρος τους διαφορά (35-29).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «κυανοκίτρινοι» βρέθηκαν στο +11 στο 23'. Από εκείνο όμως το χρονικό σημείο κι έπειτα οι Ίκαροι «βραχυκύκλωσαν». Οι κοντοί δεν τροφοδοτούσαν σωστά τον Κακιούζη και τα λάθη διαδέχονταν το ένα μετά το άλλο μπροστά και πίσω.

Ο Μακεδονικός δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη, πλησίασε στο καλάθι (45-43, στο 27') και η περίοδος έληξε 49-46.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Σερραίοι φάνηκαν να είναι «υπνωτισμένοι», ενώ στον αντίποδα οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστή τον Φλιάτη (ο οποίος συνολικά εκτέλεσε 10 βολές) μπήκαν στη θέση του οδηγού (49-57, 7:37).

Ευτυχώς οι οι Ίκαροι συνήλθαν (52-54) και το ματς απέκτησε άγρια ομορφιά. 3:18 πριν τη λήξη έγινε η φάση που «σημάδεψε» τη συνάντηση. Ο Κακιούζης μετά από κλέψιμο έφυγε στον αιφνιδιασμό, παίκτης του Μακεδονικού κλότσησε τον πολύπειρο σέντερ και μετά τον έσπρωξε, με τον Κακιούζη να πέφτει κάτω και τους διαιτητές να δίνουν τη μπάλα υπέρ των φιλοξενούμενων.

Οι φίλαθλοι ξεσηκώθηκαν στις κερκίδες, ο Κακιούζης διαμαρτυρήθηκε στους ρέφερι δεχόμενος τεχνική ποινή από τον κ. Χατζημπαλίδη, ενώ ο ίδιος διαιτητής μετά από λίγα δευτερόλεπτα έστειλε τον καλαθοσφαιριστή των Ικάρων στα αποδυτήρια με ντισκαλιφιέ (ο Κακιούζης έπιασε το χέρι του ρέφερι όχι όμως με απειλητική διάθεση).

Ο Μακεδονικός εκμεταλλευόμενος την «αναμπουμπούλα» απομακρύνθηκε κάπως στο σκορ (52-58), με τους Φλιάτη και Καραμπέκη να πετυχαίνουν πολύτιμους πόντους και τους διαιτητές να αποβάλλουν με ανύπαρκτο πέμπτο φάουλ τον Παρχαρίδη, ο οποίος ήταν θετικός σήμερα.

Οι Ίκαροι όμως δεν είχαν πει τη τελευταία τους λέξη και φυλάγανε το καλύτερο για το φινάλε.

Ο Φραγκούλης με απίστευτο-τυχερό τρίποντο ισοφάρισε σε 59-59 (1:25). Οι Θεσσαλονικείς προσπέρασαν εκ νέου στο σκορ με 59-61 (1:10), αλλά ο Δαλαγκόζης με τρίποντη «βόμβα» πέτυχε το 62-61 (55").

Στην εξέλιξη της αναμέτρησης ο Καραμπέκης είχε 0/2 από τη «γραμμή της φιλανθρωπίας» και ο Γκούτζιας με τρομερή κίνηση στο «ζωγραφιστό» και «χουκ» διαμόρφωσε το 64-61 (12").

Στο ΔΑΚ Σερρών επικρατούσε «πανζουρλισμός» και ο Μπάμπης Σιδερίδης έγραψε με τον καλύτερο τρόπο τον επίλογο του αγώνα με γκολ-φάουλ (67-61), αφού ο Μακεδονικός αστόχησε στο τρίποντο  που επιχείρησε για να φέρει το ματς στα ίσια.