Σάββατο 30 Νοεμβρίου 2019

Γ' ΕΘΝΙΚΗ (4ος ΟΜΙΛΟΣ - 7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Τον έκανε μια χαψιά

Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ - Κένταυρος Καλλικράτειας: 75-51

Τα «λιοντάρια» έκαναν μια χαψιά τον Κένταυρο Καλλικράτειας στο αποψινό παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων. Οι «κόκκινοι» ήταν εμφανώς καλύτεροι από τους φιλοξενούμενους και συμπλήρωσαν 4 νίκες στο πρωτάθλημα, ενώ παρέμειναν αήττητοι για τρίτο συνεχόμενο αγώνα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι εναλλαγές στο σκορ ήταν συχνές (8-4, 8-9,12-9, 12-14). Ο Πανσερραϊκός ήταν ράθυμος στο παρκέ και η περίοδος έκλεισε με 15-14.

Μέχρι και το 14' η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη (20-20). Όταν όμως τα «λιοντάρια» αποφάσισαν να παίξουν κανονική άμυνα, τότε όλα έγιναν πολύ πιο εύκολα για το συγκρότημα του Ραδή Θεοδωρίδη.

Οι «κόκκινοι» στα επόμενα έξι λεπτά δέχθηκαν μόνο 3 πόντους, ενώ στην επίθεση ο Πανσερραϊκός έβγαζε φωτιές, «χτυπώντας» τον Κένταυρο στα αδύνατά του σημεία.

Με ένα εντυπωσιακό σερί 23-1(!) οι Σερραίοι εξασφάλισαν προβάδισμα 22 πόντων (43-21 στο 19'). Το δεύτερο δεκάλεπτο έληξε 43-23.

Στη τρίτη περίοδο η διαφορά πλησίασε στο +30 (60-31, 3:19), με τους «κόκκινους» να μην απειλούνται από τον Κένταυρο. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 62-36.

Στη τέταρτη περίοδο ο Πανσερραϊκός κατέβασε ταχύτητα (70-44 στο 37") και ο κόσμος χειροκρότησε θερμά τόσο τους νικητές, όσο και τους ηττημένους.

Σχόλιο από SerresBasket: Οι «κόκκινοι» έπαιξαν φανταστικό μπάσκετ για 16 λεπτά (14'-30').

Εξαιρετικές οι συνεργασίες μεταξύ των ψηλών του Πανσερραϊκού.

Έτρεξαν αρκετά οι αθλητές του Ραδή Θεοδωρίδη.

M.V.P.: Γρίψιος.

Διαιτητές: Φουvτζήλας - Kώννης

Δεκάλεπτα: 15-14, 43-23 (ημ.), 62-36, 75-51

Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ (Θεοδωρίδης): Συμεωνίδης 11, Γρίψιος 15, Γεωργιανός Ν. 5 (1), Γεωργιανός Π. 8, Τράκας 8, Χορτομάρης 9 (1), Δατσιάδης, Χατζηανδρέου 2, Ντίνος 5 (1), Θολιώτης, Σταματόπουλος 6, Κάτος 6 (1).

Κένταυρος Καλλικράτειας (Γιοβάννης): Κωνσταντινίδης 13, Βελισσαρίου 10, Χατζηλάμπρου 6, Μιχαηλίδης, Φλετούρης 4 (1), Χασάπης 2, Φουρκιώτης, Βούκα, Δασκαλάκης 9 (1), Κιτσούλης 7, Παρασκευάς.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ ΚΡΙ ΚΡΙ - ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΕΙΑΣ: 75-51

ΕΛΠΙΣ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ - ΙΚΑΡΟΙ STIHL: (ΑΥΡΙΟ)

ΑΣΠΙΣ ΞΑΝΘΗΣ - ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ: (ΑΥΡΙΟ)