Κυριακή 17 Νοεμβρίου 2019

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ, Α' ΟΜΙΛΟΣ, Α' ΦΑΣΗ - 8η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Νέα επιτυχία για την Α.Ε.Σ. - Κέρδισε το Ρούπελ ο Γυμναστικός

Α.Ε.Σ. - Ηράκλεια: 68-58

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα σημείωσε η Α.Ε.Σ. Οι «γαλάζιοι» υπέταξαν σήμερα την Ηράκλεια στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων και ο Σταύρος Ιωσηφίδης δεν μπορεί παρά να είναι ικανοποιημένος από την ανοδική πορεία της ομάδας του.

Στο πρώτο δεκάλεπτοι οι φιλοξενούμενοι είχαν ισχνό προβάδισμα στο σκορ (11-12). Στη δεύτερη περίοδο η Α.Ε.Σ. ανέβασε την απόδοσή της και απέκτησε πλεονέκτημα 8 πόντων (34-26).

Στο τρίτο και στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πάλεψαν για να κρατήσουν μακριά τους όσο μπορούσαν τους «κόκκινους», οι οποίοι από την πλευρά τους προσπάθησαν να αντεπιτεθούν, αλλά δεν τα κατάφεραν.

- Για πρώτη φορά φόρεσε τη φανέλα της Α.Ε.Σ. σε επίσημο παιχνίδι ο νεαρός Θεόδωρος Νικολαΐδης (φόργουορντ, σπουδάζει στις Σέρρες, πέρυσι έπαιξε στο εφηβικό του Ηρακλή).

- Ο Σταύρος Ιωσηφίδης έδωσε χρόνο συμμετοχής στον Σαρρή (γκαρντ, βασικός μέλος του τμήματος Παίδων των «γαλάζιων»).

- Σημαντική η απουσία του έμπειρου Κούτλη για την Ηράκλεια.

Δεκάλεπτα: 11-12, 34-26 (ημ.), 51-43, 68-58

Α.Ε.Σ. (Ιωσηφίδης): Γιαννούλης 2, Ποργιόπουλος 9 (3), Δημάδης 9, Τσιάρας 2, Δούκας Δ. 8, Δούκας Β. 14 (2), Σαρρής 2, Νικολαΐδης 16, Γούνας 2, Ζαρίμπας 4.

Ηράκλεια (Μάντζιος): Λαζαρίδης 2, Μπαμπαχμίδης 6, Αποστολάκης, Μέσσας 4, Παναγιωτίδης 6, Ράμναλης 11, Κουτσάκης, Ατλάσης 9, Νιφορίδης 16, Κουντουράς 10.

Γ.Σ. Σερρών 2017 - Ρούπελ Σιδηροκάστρου: 76-58

Νίκη που του δίνει καλή ψυχολογία ενόψει της δύσκολης εκτός έδρας αναμέτρησης με τον ΚΑΟΔ πέτυχε ο Γυμναστικός στον αγώνα κόντρα στο Ρούπελ.

Οι «ταύροι» προηγήθηκαν στο εναρκτήριο δεκάλεπτο με 23-15.

Στο επόμενο δεκάλεπτο οι Σιδηροκαστρινοί αντέδρασαν, έβαλαν τα σουτ και η περίοδος έληξε 35-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» συγκεντρώθηκαν και βρέθηκαν στο +15 (58-43).

Στη τέταρτη περίοδο ο Γυμναστικός κράτησε την υπέρ του διαφορά και κατέκτησε το ροζ φύλλο.

- Μετά από αρκετό καιρό φόρεσε ξανά τη πράσινη φανέλα ο Δημήτρης Ιωαννίδης.

- Ασημάκης, Ιακωβίδης και Χατζής απουσίασαν από τη σημερινή συνάντηση.

Δεκάλεπτα: 23-15, 35-31 (ημ.), 58-43, 76-58

Γ.Σ. Σερρών 2017 (Μπουτάκογλου): Λαδιάς 3 (1), Ντίκογλου 9, Ντινούδης 3 (1), Χατζηστεφάνου 16, Ιωαννίδης 2, Καρακώστας 13 (2), Γιαβρόπουλος 12 (3), Λαγός 18 (4), Γκολογκίνας 2.

Ρούπελ Σιδηροκάστρου (Κηρύκος): Παπαδόπουλος 8 (2), Χαραλαμπίδης, Αναστασιάδης, Ψαρράς, Ιωαννίδης, Γιαννάτος 19 (2), Στάσος 11 (1), Πολεμαρχάκης, Τάσκος 5 (1), Πεχλιβάνος 9, Χριστοφορίδης 6.

ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ - ΚΑΟΔ: 42-67

Α.Ε.Σ. - ΗΡΑΚΛΕΙΑ: 68-58

Γ.Σ. ΣΕΡΡΩΝ 2017 - ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ: 76-58

ΠΑΓΓΑΙΟ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ: 46-76

Α.Ο. ΚΑΒΑΛΑ - ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ: 67-47

ΔΟΞΑΤΟ - ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΑΒΑΛΑΣ: 52-85

ΡΕΠΟ: ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ