ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ, Α' ΟΜΙΛΟΣ, Α' ΦΑΣΗ - 9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Μάγκικο διπλό του Ορφέα - Δίκαιη επικράτηση του Ρούπελ - Επέστρεψε στις νίκες η Ηράκλεια

Παρά την άσχημη αρχή που έκανε ο Ορφέας στο παιχνίδι με την Προσοτσάνη, οι «ασπρόμαυροι» κατάφεραν όχι μόνο να αντιστρέψουν την εις βάρους διαμορφωθείσα κατάσταση, αλλά και να φτάσουν στο νικηφόρο αποτέλεσμα δια περιπάτου.

Το συγκρότημα του Χρήστου Γκαβανόζη «πυροβολούσε» από τη περιφέρεια ευστοχώντας σε 13 τρίποντα, με τους Δροσινό και Παπαστεργίου να είναι οι κορυφαίοι για τον Ορφέα.

Δεκάλεπτα: 22-14, 37-42 (ημ.), 54-63, 64-80

Προσοτσάνη: Νυμφόπουλος 6(2), Καρακασίδης 27(4), Ντιπ 4, Φρειζόγλου-Γειζόγλου, Πατένταλης 15(1),Βουβαλίδης 4(1),Δουλκέρογλου 2, Ζάμπας 4.

Ορφέας Ν. Σκοπού (Γκαβανόζης): Δούμας 9(2), Καραμπατζάκης, Παπαστεργίου 19(3),Δροσινός 22(6),Επαμεινώνδας 3(1),Δάγκουλας 6(1),Θεοδωρόπουλος 7, Θεοφανίδης, Καλαντίδης 6, Γιοβάνης 8, Κοτόπουλος, Κούρος.
Ρούπελ Σιδηροκάστρου - Α.Ε.Σ.: 66-55

Το «οχυρό» επικράτησε δίκαια της Α.Ε.Σ. στο τοπικό ντέρμπι.

Οι Σιδηροκαστρινοί ήταν εντυπωσιακοί στο πρώτο δεκάλεπτο (21-8). Στο επόμενο δεκάλεπτο οι «γαλάζιοι» ήταν καλύτεροι, μάζεψαν σημαντικά τη διαφορά και οι δύο ομάδες πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια με το σκορ στο 32-27.

Στη τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά ξανά πάνω από τους 10 πόντους (49-38).

Στη τελευταία περίοδο το Ρούπελ διατήρησε απόσταση ασφαλείας από τους φιλοξενούμενους και πήρε τους δύο βαθμούς της νίκης.

Δεκάλεπτα: 21-8, 32-27 (ημ.), 49-38, 66-55

ΚΑΟΔ - Γ.Σ. ΣΕΡΡΩΝ 2017: 65-61

ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ - Α.Ε.Σ.: 66-55

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ - ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ: 64-80

ΗΡΑΚΛΕΙΑ - ΔΟΞΑΤΟ: 71-61

ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ - ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ: 87-43

ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΑΒΑΛΑΣ - ΠΑΓΓΑΙΟ: 87-67

ΡΕΠΟ: Α.Ο. ΚΑΒΑΛΑ