Σάββατο 14 Δεκεμβρίου 2019

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ, Α' ΟΜΙΛΟΣ, Α' ΦΑΣΗ - 12η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Το Ρούπελ έβγαλε νοκ-άουτ τους Τιτάνες - Ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο ο Γυμναστικός - Νορμάλ ήττα για Ηράκλεια - Εντυπωσιακή νίκη για Α.Ε.Σ.

Τιτάνες Δράμας - Ρούπελ Σιδηροκάστρου: 53-69

Πραγματοποιώντας καταπληκτική εμφάνιση το Ρούπελ επιβλήθηκε εκτός έδρας των Τιτάνων Δράμας.

Η ομάδα του Νίκου Κηρύκου ήταν φανταστική στο παρκέ για τρία δεκάλεπτα (εξαίρεση αποτέλεσε η δεύτερη περίοδος) και έχοντας 4 παίκτες που σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων, κατόρθωσε όχι μόνο να κερδίσει τους γηπεδούχους, αλλά και να δώσει στη νίκη της διαστάσεις θριάμβου.

Δεκάλεπτα: 13-23, 37-39 (ημ.), 47-56, 53-69

Τιτανες Δράμας (Κακατσιδης): Σπυριδοπουλος 8 (1), Γιαννογλου 3 (1), Δημητριου 13 (2), Τοσουνιδης 5, Γουλτιδης 5 (1), Βιδακης 13 (1), Κολοβης 2, Σαμλιδης 2, Κακατσιδης 2.

Ρούπελ Σιδηροκάστρου (Κηρύκος): Παπαδόπουλος 16(2), Αναστασιάδης, Ιωαννίδης, Ψαρράς 2, Γιαννάτος 18(1), Στάσας 4, Πολεμαρχάκης 2,Τάσκος 14(2), Πεχλιβάνος 10, Χριστοφορίδης 3(1).

Γ.Σ. Σερρών 2017 - Ορφέας Ν. Σκοπού: 77-51

Ο Ορφέας «ζόρισε» τον Γυμναστικό στο πρώτο ημίχρονο της σημερινής αναμέτρησης, αλλά οι «ταύροι» ανέβασαν στροφές στο δεύτερο μέρος αποκτώντας ξεκάθαρο προβάδισμα έναντι των «ασπρόμαυρων», εξασφαλίζοντας το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνα.

Δεκάλεπτα: 22-21, 37-29 (ημ.), 54-41, 77-51

Γ.Σ Σερρών 2017 (Μπουτάκογλου): Δινάκης, Λαδιάς 3, Μποζουτζίδης, Ντίκογλου 4, Μητρούδης, Γκολογκίνας 2, Ντινούδης 17, Χατζηστεφάνου 10, Ιωαννίδης 7, Καρακώστας 11(2), Γιαβρόπουλος 6(1), Λαγός 17(2).

Ορφέας Ν. Σκοπού (Γκαβανόζης): Δούμας 3(1), Καραμπατζάκης, Παπαστεργίου 5(1), Δροσινός 14, Επαμεινώνδας, Δάγκουλας 2, Θεοδωρόπουλος, Λουλούδης 10(1), Καλαντίδης 11, Γιοβάνης 6, Κοτόπουλος, Κούρος.
Α.Ε.Σ. - Α.Ο. Καβάλα: 86-72

Η σκληρή δουλειά του Σταύρου Ιωσηφίδη και των παικτών του στο στάδιο της καλοκαιρινής προετοιμασίας και στις καθημερινές προπονήσεις αποδίδει σιγά-σιγά καρπούς για την Α.Ε.Σ.

Οι «γαλάζιοι» απόψε το βράδυ φιλοξένησαν στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων τον Α.Ο. Καβάλα.

Η Α.Ε.Σ. «άστραψε και βρόντηξε» στο πρώτο δεκάλεπτο εξασφαλίζοντας διαφορά 20 πόντων (29-9).

Οι δύο ομάδες πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια με τον ηλεκτρονικό πίνακα του ΔΑΚ Σερρών να δείχνει 50-26.

Στο τρίτο και στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι δεν απειλήθηκα ιδιαίτερα από τους Καβαλιώτες και πανηγύρισαν τη σπουδαία νίκη.

Δεκάλεπτα: 29-9, 50-26 (ημ.), 67-47, 86-72

Α.Ε.Σ. (Ιωσηφίδης): Γιαννούλης 9, Δημάδης 9, Δούκας Β. 16, Κυρίτσης, Ποργιόπουλος 11 (3), Καντάς, Νικολαΐδης 12, Τσιάρας, Κοβανίδης 8, Δούκας Δ., Γούνας 18, Ζαρίμπας 3 (1).

Α.O.Καβάλα (Καλφόπουλος): Γερασιμίδης 9 (2), Νικόλα 7, Καραμάνης 3, Καμήλαλης 4, Τσολάκης 24, Ιωαννίδης 7, Κυριαζόπουλος 1, Κοσμίδης, Παπαδόπουλος 5, Τσιλικίδης 4, Αντωνίου 8 (1).

ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ - ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ: 53-69

Γ.Σ. ΣΕΡΡΩΝ 2017 - ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ: 77-51

ΠΑΓΓΑΙΟ - ΚΑΟΔ: 64-78

ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ - ΗΡΑΚΛΕΙΑ: 84-49

Α.Ε.Σ. - Α.Ο. ΚΑΒΑΛΑ: 86-72