Κυριακή 1 Δεκεμβρίου 2019

Α2 ΕΘΝΙΚΗ (2ος ΟΜΙΛΟΣ - 7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Δεν έκανε την υπέρβαση

Πανσερραϊκός Polieco - Παναθλητικός Συκεών: 54-66

Ο Παναθλητικός πέρασε νικηφόρα από το ΔΑΚ Σερρών κερδίζοντας τις «λιονταρίνες» με 54-66. Αρνητικοί πρωταγωνιστές της αναμέτρησης οι δύο διαιτητές, Κουφούδης-Ιορδανίδης, με τα «χειρουργικά» τους σφυρίγματα, όπως επίσης και ο έφορος της φιλοξενούμενης ομάδας, ο οποίος διαμαρτύρονταν διαρκώς στους ρέφερι (ακόμη και στο ημίχρονο).

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα ο Πανσερραϊκός ξεκίνησε καλά στο εναρκτήριο δεκάλεπτο και προηγήθηκε 9-4 (4:44), με τις Κουτούση και Μπακιρτζίδου να κάνουν αρκετή δουλειά μέσα στο «ζωγραφιστό».

Το σύνολο της Βιβής Διαβολεμένου ανέκαμψε, ασκώντας μεγάλη πίεση στο κατέβασμα της μπάλας. Ο Παναθλητικός προσπέρασε στο σκορ με 11-12 (2:12) και η περίοδος τελείωσε 13-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Θεσσαλονικιές κρατούσαν το υπέρ τους προβάδισμα (17-22, 4:30), με τον Πανσερραϊκό να μειώνει σε 22-24 (2:26).

Οι αντίπαλες όμως με 0-10 σερί (χάρη και σε αντιαθλητικό φάουλ και τεχνική ποινή εις βάρος του προπονητή των «κόκκινων») «ανέπνευσαν» για τα καλά (22-34).

Στη τρίτη περίοδο οι «λιονταρίνες» επιχείρησαν με άμυνα ζώνης να ζορίσουν τον Παναθλητικό. Στο 22' η Κουτούση χρεώθηκε από τους ρέφερι με ανύπαρκτο 4ο φάουλ και κάθισε στον πάγκο.

Ο Πανσερραϊκός πλησίαζε  κάπως ανά διαστήματα τις φιλοξενούμενες (31-38, 4:16), αλλά ο Παναθλητικός δεν αγχωνόταν (33-44, 1:45). Το δεκάλεπτο έληξε 38-45.

Στη τέταρτη περίοδο οι «κόκκινες» πάλεψαν για να πραγματοποιήσουν την ανατροπή (43-49, στο 34').

Στο 35' απεβλήθη η Κουτούση με 5ο φάουλ και η πλάστιγγα έγειρε οριστικά υπέρ των φιλοξενούμενων (47-58 στο 37', 50-62 στο 39').

Σχόλιο από SerresBasket: Δεν έκανε την υπέρβαση ο Πανσερραϊκός.

Για να νικήσεις τόσο δυνατούς αντιπάλους πρέπει να πιάσεις υψηλά στάνταρ απόδοσης και οι «λιονταρίνες» σήμερα ήταν μέτριες στο παρκέ (ειδικά οι κοντές δεν βοήθησαν όσο θα έπρεπε την ομάδα).