Δευτέρα 9 Δεκεμβρίου 2019

Γ' ΕΘΝΙΚΗ (4ος ΟΜΙΛΟΣ - 8η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Αγχωτική νίκη για Πανσερραϊκό - Aήττητο ήταν και πάει για τους Ικάρους

Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ - Ελπίς Αμπελοκήπων: 72-63

Ζητούμενο, όπως σε κάθε παιχνίδι, ήταν η νίκη για τον Πανσερραϊκό ΚΡΙ ΚΡΙ και αυτή επετεύχθη στην αναμέτρηση με την Ελπίδα Αμπελοκήπων.

Οι «κόκκινοι» δεν εντυπωσίασαν με την εμφάνισή τους τους 150 περίπου φιλάθλους που βρέθηκαν στο ΔΑΚ Σερρών για να παρακολουθήσουν τον αγώνα, αλλά τα «λιοντάρια» λύγισαν την αντίσταση των φιλοξενούμενων, οι οποίοι έπαιξαν αρκετά σκληρά.

Οι Θεσσαλονικείς αιφνιδίασαν την ομάδα του Ραδή  Θεοδωρίδη. Η Ελπίδα προηγήθηκε 3-13 στο 6' «ταρακουνώντας» τους γηπεδούχους. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 8-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Πανσερραϊκός «ξύπνησε» από τη «χειμερία νάρκη» και το ματς έγινε συναρπαστικό (24-24 στο 17', 28-28 στο 18'). Μάλιστα στο τέλος της περιόδου τα «λιοντάρια» πήραν την πρωτοπορία στο σκορ (32-30).

Στο 25' οι αντίπαλοι ήταν μπροστά με 42-44 και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 50-51.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι «κόκκινοι» ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους στο παρκέ αποκτώντας πλεονέκτημα 10 πόντων στο 34' (65-55).

Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν μείωσαν στους 4 πόντους στο 37',  όμως ο Πανσερραϊκός κράτησε έδειξε σοβαρότητα και εξασφάλισε το τέταρτο συνεχόμενο ροζ φύλλο.

Σχόλιο από SerresBasket: Θολιώτης - Γεωργιανός Παντελής - Ντίνος ήταν φανταστικοί.

Άριστοι οι διαιτητές, Χατζηκώστας - Τοπαλίδης.

M.V.P.: Θολιώτης.

Διαιτητές: Χατζηκώστας - Τοπαλίδης

Δεκάλεπτα: 8-16, 32-30 (ημ.), 50-51, 72-63

Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ (Θεοδωρίδης): Συμεωνίδης 2, Γρίψιος 4, Γεωργιανός Π. 16(1), Τράκας, Δατσιάδης 6(2), Χατζηανδρέου, Ντίνος 17(4), Θολιώτης 23(1), Κάτος 2, Σταματόπουλος, Χορτομάρης 2.

Ελπίδα Αμπελοκήπων (Γκούμας-Γουλτίδης): Φωτόπουλος 9(1), Μπόζιτς 6(1), Σαμαράς 6(2), Μύθιλλος 12(2), Δημάκης 7(1), Βουλγαράκης, Μητρόπουλος 3(1), Τασούδης 6(2), Μαρκόπουλος 6, Ξηρόπουλος 8, Παπαϊωάννου, Συμεών 3.

ΜΕΝΤ - Ίκαροι STIHL: 73-64

Η ΜΕΝΤ μπορεί να καυχιέται ότι έβαλε τέρμα στο αήττητο σερί των Ικάρων στο πρωτάθλημα.

Οι «κυανοκίτρινοι» κοντράρανε γερά τους γηπεδούχους στο πρώτο ημίχρονο (38-39).

Στο δεύτερο μέρος οι «κυανοκίτρινοι» «βραχυκύκλωσαν» στην επίθεση και οι Θεσσαλονικείς το εκμεταλλεύθηκαν αυτό (57-51 σκορ τρίτης περιόδου).

Οι Σερραίοι προσπάθησαν στο τέταρτο δεκάλεπτο να αντεπιτεθούν, αλλά η ανατροπή δεν έγινε και οι Ίκαροι υποκλίθηκαν στη ΜΕΝΤ.

Διαιτητές: Λαδάς-Παπαδόπουλος

Δεκάλεπτα: 24-20, 38-39 (ημ.), 57-51, 73-64

ΜΕΝΤ (Ντολόπουλος): Φόρογλου, Καμπίτσης 1, Παπαπασχάλης 14, Ζυγόρης, Ζεϊμπέκης 14(3), Ρόπουτης 7(1), Μιχαηλίδης 9, Μπέλλος 2, Γκαντίδης, Πασχαλίδης 12, Σιόλογκας 12.

Ίκαροι STIHL (Ρούλης Π.- Αθανασίου): Φραγκούλης 5(1), Σιδερίδης, Καμπέρης 6(1), Δαλαγκόζης 5, Κουτσοκώστας 14, Γκούτζιας 4, Παρχαρίδης 7(1), Μπίλιος 3(1), Κακιούζης 20.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ ΚΡΙ ΚΡΙ - ΕΛΠΙΣ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ: 72-63