Κυριακή 12 Ιανουαρίου 2020

Α2 ΕΘΝΙΚΗ (2ος ΟΜΙΛΟΣ - 12η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Οι κοριτσάρες με τα κόκκινα!

Πανσερραϊκός POLIECO - Πυλαία: 54-46

To 2020 κυλάει ιδανικά για τις «κόκκινες», οι οποίες σε 2 αγώνες έχουν σημειώσει ισάριθμες νίκες, μετά και τη σημερινή επιτυχία στο δεύτερο συνεχόμενο εντός έδρας παιχνίδι, αυτή τη φορά ενάντια στην ισχυρή Πυλαία.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Πανσερραϊκός ξεπέρασε γρήγορα το νωθρό ξεκίνημα (5-6) και πήρε τα ηνία της αναμέτρησης στα χέρια του (14-6, 3:10). Το πρόσημο στο τέλος της περιόδου ήταν άκρως θετικό (+9, 20-11) για τις «λιονταρίνες».

Στο δεκάλεπτο που ακολούθησε η διαφορά ανέβηκε σε διψήφιο αριθμό πόντων (26-14 στο 12', 30-22 στο 15'). Η περίοδος έληξε 34-26.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η απόδοση των γηπεδούχων έπεσε. Οι αθλήτριες του Βαγγέλη Καρατσομπάνη αντιμετώπισαν σοβαρά προβλήματα στο σκοράρισμα (34-30, 39-33 στο 28') και η περίοδος ολοκληρώθηκε με 41-38.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Πυλαία ισοφάρισε σε 41-41 και 43-43.

Οι «λιονταρίνες» όμως δεν αγχώθηκαν και με σερί 11-1 (54-44, 1:11) «καθάρισαν» το παιχνίδι.

Σχόλιο από SerresBasket: Οι «κόκκινες» «καρδιοχτύπησαν» τους φιλάθλους τους, αλλά πήρανε το πολυπόθητο ροζ φύλλο.

M.V.P.: Μπακιρτζίδου. Όταν τα πράγματα δυσκόλεψαν η πολύπειρη σέντερ βγήκε μπροστά και βοήθησε σημαντικά την ομάδα της (σκόραρε, έκλεψε μπάλες, μάζεψε επιθετικά ριμπάουντ).

Καλή εμφάνιση από την Γαϊτάνη.

Λάλλου (στο πρώτο μέρος) και Παπαρδέλα (στο δεύτερο ημίχρονο) διακρίθηκαν από πλευράς Πυλαίας.