Κυριακή 12 Ιανουαρίου 2020

Γ' ΕΘΝΙΚΗ (4ος ΟΜΙΛΟΣ - 12η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Λύτρωση» στο δεύτερο ημίχρονο για Πανσερραϊκό και Ικάρους

Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ - Ζέφυρος: 70-63

Αγχωτική νίκη πέτυχε απόψε ο Πανσερραϊκός κόντρα στον Ζέφυρο. Η ομάδα του Ραδή Θεοδωρίδη επικράτησε των Θεσσαλονικέων στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων σε έναν αγώνα που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των 200 φιλάθλων που έδωσαν το «παρών» στο γήπεδο.

Το πρώτο μέρος ανήκε στους φιλοξενούμενους. Ο Ζέφυρος έχοντας ευστοχία έξω από τη γραμμή των 6.75 προηγήθηκε 15-17 στο 10', ενώ στο ημίχρονο οι αντίπαλοι διατηρούσαν τη πρωτοπορία στο σκορ (31-32).

Στο τρίτο δεκάλεπτο τα «λιοντάρια» ξεδίπλωσαν τις αρετές τους στο παρκέ. Οι «κόκκινοι» ήταν πολύ απειλητικοί στην επίθεση εξασφαλίζοντας πλεονέκτημα 10 πόντων (56-46).

Κοντά στα μισά της τέταρτης περιόδου ο Ζέφυρος έφερε το ματς στα ίσια, αλλά ο Πανσερραϊκός είχε έτοιμη την απάντησή του (τρίποντο και γκολ-φάουλ) και το φινάλε της συνάντησης ήταν γλυκό για τα «λιοντάρια».

Διαιτητές: Χατζημπαλίδης - Τοπαλίδης

Δεκάλεπτα: 15-17, 31-32 (ημ.), 56-46, 70-63

Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ (Θεοδωρίδης): Γεωργιανός Π. 17, Δημητρακάς 5, Συμεωνίδης 15, Ντίνος 5, Δατσιάδης 3, Θολιώτης 8, Χατζηανδρέου 9, Κάτος 8, Τράκας.

- Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι: Αποστόλου (22π.), Σαρρής (14π.) και Γιαννούλης (7π.).

Μαντουλίδης - Ίκαροι STIHL: 78-80

Λίγο έλειψε να την πάθουν από τον «ουραγό» Μαντουλίδη οι Ίκαροι. Οι «κυανοκίτρινοι» δεν έπιασαν υψηλή απόδοση και κυνηγούσαν στο σκορ τους Θεσσαλονικείς, οι οποίοι «φόρτωσαν» με 43 πόντους το καλάθι των Ικάρων στο πρώτο ημίχρονο (43-33).

Οι Σερραίοι «ροκάνισαν» τη διαφορά στη τρίτη περίοδο (63-61) και στο τέταρτο δεκάλεπτο η «μάχη» ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν σκληρή, με τους Ικάρους να κερδίζουν τελικά δια πυρός και σιδήρου.

Διαιτητές: Εκίζογλου - Χρυσάφης

Δεκάλεπτα: 23-11, 43-33 (ημ.), 63-61, 78-80

Μαντουλίδης (Καραμανώλης-Ρεφατλλάρι): Τάκης 14(3), Δημητρόπουλος, Μπάρμπας 6, Φόρογλου 15(3), Λαγός 6(2), Κεραμάρης 24(1), Μαλανδρής 9, Ντολόπουλος, Καπουράνης 3(1).

Ίκαροι STIHL (Ρούλης Π.- Αθανασίου): Γεωργόπουλος, Φραγκούλης, Σιδερίδης, Καμπέρης 16(3), Δαλαγκόζης 14(1), Κουτσοκώστας 17(2), Γκούτζιας 6, Αγγειοπλάστης, Σταμπουλής, Μπίλιος, Κακιούζης 27.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ ΚΡΙ ΚΡΙ - ΖΕΦΥΡΟΣ: 70-63

ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ - ΙΚΑΡΟΙ STIHL: 78-80

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ - ΑΣΠΙΣ ΞΑΝΘΗΣ: 73-64

ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΕΙΑΣ - ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ: 68-79