ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΦΗΒΩΝ, Β' ΦΑΣΗ - 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Έφτασε κοντά στο «μπρέικ» η Α.Ε.Σ.

Αγία Βαρβάρα - Α.Ε.Σ.: 72-67

«Άγγιξε» τη νίκη η Α.Ε.Σ. στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Αγία Βαρβάρα.

Οι «γαλάζιοι» βρέθηκαν να χάνουν στο ξεκίνημα του αγώνα με 9-1.

Στη συνέχεια όμως η ομάδα του Σταύρου Ιωσηφίδη βελτίωσε την εικόνα της στο γήπεδο και κατάφερε όχι μόνο να ισοφαρίσει, αλλά και να εξασφαλίσει διαφορά 8 πόντων στο 20' (32-40).

Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο τρίτο δεκάλεπτο οι Καβαλιώτες αντεπιτέθηκαν και το προβάδισμα άλλαξε χέρια (59-51 σκορ περιόδου).

Η Α.Ε.Σ. τα έπαιξε όλα για όλα στο τέταρτο δεκάλεπτο και λίγο πριν το τέλος της συνάντησης προσπέρασε στο σκορ με 62-63.

Η Αγία Βαρβάρα ευτύχησε να ευστοχήσει σε καθοριστικό τρίποντο (70-67), με τους Σερραίους να χάνουν δύο συνεχόμενα σουτ και οι γηπεδούχοι να κατακτούν τελικά το πολύτιμο ροζ φύλλο με 72-67 πετυχαίνοντας δυο βολές στο φινάλε.

ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ - Α.Ε.Σ.: 72-67 (1-0)

ΙΚΑΡΟΙ - ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ: (ΑΥΡΙΟ)

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ: 62-36 (1-0)

ΑΡΙΩΝ ΞΑΝΘΗΣ - ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ: (ΑΥΡΙΟ)

- ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (15-16/2020): Α.Ε.Σ. - ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ, ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ - ΙΚΑΡΟΙ.