Σάββατο 1 Φεβρουαρίου 2020

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ, Α' ΟΜΙΛΟΣ, Α' ΦΑΣΗ - 18η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Γκάζωσε» στο δεύτερο ημίχρονο ο Γυμναστικός και διέλυσε τον Αστέρα - Ο Ορφέας κράταγε το ρόπαλο - Έχασε στη Καβάλα η Ηράκλεια - Εκτός έδρας επιτυχία για το Ρούπελ - "Καθαρή" νίκη για την Α.Ε.Σ.

Γ.Σ. Σερρών 2017 - Αστέρας Καβάλας: 79-59

Κάνοντας ονειρική εμφάνιση στο β' μέρος ο Γυμναστικός συνέτριψε τον Αστέρα Καβάλας «κλειδώνοντας» έτσι τη δεύτερη θέση στον όμιλο.

Στο πρώτο ημίχρονο οι «ταύροι» ήταν νωχελικοί και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν ακόμα και με 5 πόντους (21-26). Στο 20' το σκορ ήταν 34-36.

Τα όσα είπε ο Γιάννης Μπουτάκογλου  στους παίκτες του στα αποδυτήρια έπιασαν τόπο με τους «πράσινους» να ανεβάζουν κατακόρυφα την απόδοσή τους στο τρίτο δεκάλεπτο, να κυριαρχούν στον αγωνιστικό χώρο και να εξασφαλίζουν πλεονέκτημα 10 πόντων (54-44).

Στη τέταρτη περίοδο ο Γυμναστικός έβγαλε «νοκ-άουτ» το σύνολο του Στάθη Καμαράκη δίνοντας στη νίκη του διαστάσεις θριάμβου.

Διαιτητές: Ξενικάκης - Ζαχαριάδης

Δεκάλεπτα: 16-16, 34-36 (ημ.), 54-44, 79-59

Γ.Σ. Σερρών 2017 (Μπουτάκογλου): Χατζής 9, Χατζηστεφάνου 9 (2), Ασημάκης 33 (6), Καρακώστας 6, Γιαβρόπουλος 6 (1), Λαγός 16, Ντινούδης, Λαδιάς, Καρακώστας, Ντίκογλου, Μποζουτσίδης.

Αστέρας Καβάλας (Καμαράκης): Φασούλας 3, Ζωηρός 3, Μπόζης 3 (1), Αϊβαζίδης 15 (1), Μοσχόπουλος 4, Σουλίδης 6 (2), Χαριζάνης 15 (2), Μπορμπίδης 6, Αρβανιτάκης 4.

Α.Ο. Καβάλα - Ηράκλεια: 66-43

Οι 44 πόντοι που δέχθηκαν οι «κόκκινοι» στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης με τον Α.Ο. Καβάλα (44-26) «πλήγωσαν»  τη σερραϊκή ομάδα, η οποία υπέκυψε στους αντιπάλους της.

Ορφέας Ν. Σκοπού - Ηρακλής Καβάλας: 73-59

Οι «ασπρόμαυροι» αξιοποίησαν τον παράγοντα έδρα και πήραν τη νίκη στο παιχνίδι με τον Ηρακλή Καβάλας.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στα μισά της συνάντησης (36-32).

Το συγκρότημα του Χρήστου Γκαβανόζη έβγαλε περισσότερη ενέργεια στο γήπεδο στο δεύτερο μέρος, ξέφυγε στο σκορ (52-42 στο 30') και απέσπασε το ροζ φύλλο.

Δεκάλεπτα: 20-20, 36-32 (ημ.), 52-42 (ημ.), 73-59

Ορφέας Ν. Σκοπού (Γκαβανόζης): Δούμας 1, Καραμπατζάκης, Παπαστεργίου 15, Δροσινός 7(1), Επαμεινώνδας 3(1), Δάγκουλας, Θεοδωρόπουλος 16(1), Λουλούδης 11(2), Καλαντίδης 12(1), Γιοβάνης 6, Κοτόπουλος 2, Κούρος.

Ηρακλής (Παπανικολάου): Πίγκας 18(2), Γοργίας 9(1), Πάγκαλος 2, Ισαακίδης 6(2), Τότογλου, Χατζημόσχου 9, Παπανικολάου 4, Γερακίδης 9, Μπερμπέρης.

Προσοτσάνη - Ρούπελ Σιδηροκάστρου: 39-61

Αποστολή εξετελέσθη για το Ρούπελ. Οι Σιδηροκαστρινοί επιβλήθηκαν της Προσοτσάνης στο «σπίτι» της και πρόσθεσαν στο ενεργητικό τους μία πολύτιμη νίκη.

Το «οχυρό» προηγήθηκε στο 20' με 25-38 και κατόρθωσε να διευρύνει την υπέρ του διαφορά μέχρι τη λήξη του παιχνιδιού.

Α.Ε.Σ. - Τιτάνες Δράμας: 76-67

Το ματς της Α.Ε.Σ. με τους Τιτάνες ήταν αμφίρροπο για 10 λεπτά. Εν συνεχεία οι «γαλάζιοι» εξουδετέρωσαν τα ατού των Δραμινών, κυκλοφόρησαν με υπομονή τη μπάλα στην επίθεση και οι δύο ομάδες πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια με το σκορ στο 36-29.

Στη τρίτη περίοδο η ομάδα του Σταύρου Ιωσηφίδη βρέθηκε στο +12 (58-46) και στο τελευταίο δεκάλεπτο η Α.Ε.Σ. δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να την απειλήσουν.

Δεκάλεπτα: 16-16, 36-29 (ημ.), 58-46, 76-67

Α.Ε.Σ. (Ιωσηφίδης): Δημάδης 9 (1), Δούκας Δ. 25 (1), Δούκας Β. 8, Νικολαΐδης 8, Γούνας 6, Ζαρίμπας 21 (4), Μαντζαρίδης, Καντάς, Τσιάρας, Ποργιόπουλος, Κοβανίδης.

Τιτάνες Δράμας: Γουλτίδης 13 (1), Τζήκας 10, Βιδάκης 20 (4), Δημητρίου 11 (1), Σπυριδόπουλος 2, Τοσουνίδης 11 (1).

Α.Ο. ΚΑΒΑΛΑ - ΗΡΑΚΛΕΙΑ: 66-43

ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ - ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΑΒΑΛΑΣ: 73-59

Γ.Σ. ΣΕΡΡΩΝ 2017 - ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ: 79-59

Α.Ε.Σ. - ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ: 76-67

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ - ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ: 39-61