Κυριακή 2 Φεβρουαρίου 2020

Α2 ΕΘΝΙΚΗ (2ος ΟΜΙΛΟΣ - 15η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Από νίκη σε νίκη οι «λιονταρίνες»

Πανσερραϊκός POLIECO - Απόλλων Καλαμαριάς: 60-52

Σε διψήφιο αριθμό νικών (10) έφτασε στο πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής ο Πανσερραϊκός, ο οποίος σήμερα επικράτησε εντός έδρας του Απόλλωνα Καλαμαριάς.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα οι φιλοξενούμενες ήταν καλύτερες στα πρώτα λεπτά της εναρκτήριας περιόδου (4-8 στο 3').

Οι «λιονταρίνες» «αφυπνίσθηκαν» και προσπέρασαν στο σκορ στο 6' (11-10). Οι «κόκκινες» βρήκαν ρυθμό και η περίοδος έληξε 16-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το 20-12 έγινε 20-18 (στο 15'). Ο Βαγγέλης Καρατσομπάνης κάλεσε τάιμ-άουτ για να διορθώσει τα κακώς κείμενα της ομάδας του, η οποία αντέδρασε τάχιστα (28-20, 2:00). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 31-22.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Απόλλωνας προσπαθούσε να μείνει ζωντανός στο παιχνίδι (35-30, 5:48), αλλά ο Πανσερραϊκός επιτάχυνε εκ νέου (43-30 στο 28').

Οι Θεσσαλονικιές όμως δεν πέταξαν λευκή πετσέτα σημειώνοντας 0-7 σερί (43-37). Η περίοδος έκλεισε με 45-37.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι «λιονταρίνες» αύξησαν το προβάδισμά τους στο +15 (57-42, 2:30), εξασφαλίζοντας το ροζ φύλλο.

Σχόλιο από SerresBasket: Με πρωταγωνίστρια την Μπακιρτζίδου (έκανε τα πάντα όλα σε ακόμη έναν αγώνα) ο Πανσερραϊκός υπέταξε τον Απόλλωνα Καλαμαριάς.

Καλές ανά διαστήματα από πλευράς «κόκκινων» η Κουτούση και η Γαϊτάνη.

Η υψηλόσωμη Διαμαντίδου διακρίθηκε από τις φιλοξενούμενες.

Το να χάνεις τόσο εύκολα μεγάλες διαφορές και να δίνες ελπίδες στον αντίπαλο είναι κάτι που πρέπει να σταματήσει να γίνεται.

Τη βασιλόπιτά τους έκοψαν προχτές οι «λιονταρίνες». Όπως απεδείχθη το SerresBasket δεν ανήκει στα φίλα προσκείμενα Μ.Μ.Ε. του Πανσερραϊκού POLIECO, αφού δεν προσκλήθηκε στην εκδήλωση, ούτε ενημερώθηκε μέσω Δελτίου Τύπου.

Όταν όμως έχετε ανάγκη μας παίρνετε τηλέφωνο... διότι τα τοπικά κανάλια και η συντριπτική πλειοψηφία των ιστοσελίδων και λοιπών Μ.Μ.Ε. δεν ασχολούνται με το τι κάνει η ομάδα.

Το SerresBasket κάλυψε κανονικά και τη σημερινή αναμέτρηση των «κόκκινων».

5 σερί νίκες έχουν οι «λιονταρίνες». Μπράβο κορίτσια!

Διαιτητές: Λαζαρίδης - Τσαούση

Δεκάλεπτα: 16-10, 31-22 (ημ.), 45-37, 60-52

Πανσερραϊκός POLIECO (Καρατσομπάνης): Χωλοπούλου Ν. 8, Βάννα, Γαϊτάνη 12 (2), Τσάντα 7 (1), Μπακιρτζίδου 14, Πελτέκη 2, Κουτούση 11, Πιτσιάβα 4, Γκανάτσιου, Γκέγκα, Θανοπούλου 2, Δαμιανάκου.

Απόλλων Καλαμαριάς (Καρακασίδου): Σιφναίου 5, Ιγγλέζου 5, Καλαντίδου 4, Μαϊδατσή, Ζηππίδου, Διαμαντοπούλου 7, Διαμαντίδου 20 (1), Καϊμακτσή 7 (1), Φλώρου 4.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ POLIECO - ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ: 60-52

ΜΕΝΤ - ΑΣΠΙΣ 2001 ΞΑΝΘΗΣ: 50-56

ΠΥΛΑΙΑ - ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ: 94-48

ΠΙΕΡΙΚΟΣ/ΑΡΧΕΛΑΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ - ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΣΥΚΕΩΝ: 53-76