Κυριακή 9 Φεβρουαρίου 2020

Α2 ΕΘΝΙΚΗ (2ος ΟΜΙΛΟΣ - 16η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Κόκκινη Θύελλα» στη Ξάνθη

Ασπίς 2001 Ξάνθης - Πανσερραϊκός POLIECO: 49-62

Με το πόδι πατημένο στο γκάζι συνεχίζει ο Πανσερραϊκός στο πρωτάθλημα. Οι «λιονταρίνες» συνέτριψαν την Ασπίδα Ξάνθης στην πόλη της Θράκης πετυχαίνοντας έτσι την έκτη συνεχόμενη τους νίκη στη διοργάνωση.

Οι «κόκκινες δεν υποτίμησαν τις γηπεδούχες, μπήκαν υποψιασμένες στο παρκέ για τους κινδύνους που έκρυβε η σημερινή αναμέτρηση και προηγήθηκαν στην εναρκτήρια περίοδο με 6-18.

Τα κορίτσια του Βαγγέλη Καρατσομπάνη ανέβασαν ακόμη περισσότερο την απόδοσή τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και η περίοδος έληξε 16-41.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Πανσερραϊκός δεν ήταν τόσο παραγωγικός στην επίθεση και η Ασπίδα μείωσε σε 36-49.

Στη τέταρτη περίοδο οι «λιονταρίνες» διατηρούσαν τον έλεγχο του παιχνιδιού (40-57 στο 35') και πανηγύρισαν στο τέλος την εκτός έδρας επιτυχία.

Διαιτητές: Δικταπανίδης - Παπαδόπουλος

Δεκάλεπτα: 6-18, 16-41 (ημ.), 36-49, 49-62

Ασπίς 2001 Ξάνθης (Καρά Αχμέτ): Παυλάκη 12, Καραλίδου Σ. 6, Τσακίρη, Βαρελτζή 8(1), Μαμαλίγκατζη 2, Φραγκιουδάκη, Καραλή 5, Αντώνογλου 4, Πετρίδου, Σουλιώτη 9, Μπίκου, Καρακώστα 3.

Πανσερραϊκός POLIECO (Καρατσομπάνης): Χωλοπούλου Ν. 12(1), Γαϊτάνη 15(1), Τσάντα 8, Μπακιρτζίδου 12, Θανοπούλου 1, Πελτέκη 8, Κουτούση 4, Γκέγκα, Πιτσιάβα , Γκανάτσιου, Μίχου 2, Δαμιανάκου, Βάννα.

ΑΣΠΙΣ 2001 ΞΑΝΘΗΣ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ POLIECO: 49-62

ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ - ΜΕΝΤ: 52-60

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ - ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Ν. ΡΥΣΙΟΥ: 48-44

ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΣΥΚΕΩΝ - ΠΥΛΑΙΑ: 82-64