Σάββατο 22 Φεβρουαρίου 2020

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ, Α' ΟΜΙΛΟΣ, Α' ΦΑΣΗ - 21η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Νίκες στα τοπικά ντέρμπι για Γυμναστικό και Ηράκλεια - Ανταγωνιστικός κόντρα στον ΚΑΟΔ ο Ορφέας
Ρούπελ Σιδηροκάστρου - Γ.Σ. Σερρών 2017: 66-84

Αμφίρροπος για 20 λεπτά ήταν ο αγώνας μεταξύ του Ρούπελ και του Γυμναστικού. Η ομάδα του Νίκου Κηρύκου κόντραρε γερά τους «πράσινους» στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο έληξε 40-45.

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού το συγκρότημα του Γιάννη Μπουτάκογλου ανέβασε την απόδοσή του, αύξησε τη διαφορά στο +16 στο τρίτο δεκάλεπτο (52-68) και κράτησε το σημαντικό προβάδισμα μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Δεκάλεπτα: 17-24, 40-45 (ημ.), 52-68, 66-84

Ρούπελ Σιδηροκάστρου (Κηρύκος): Παπαδόπουλος 13(3), Μπαζτέκας 3, Καμπέρης, Αναστασιάδης 2, Κεσέογλου, Γιαννάτος 22(3), Πολεμαρχάκης 4, Τάσκος 14, Πεχλιβάνος 7, Χριστοφορίδης 1.

Γ.Σ. Σερρών 2017 (Μπουτάκογλου): Δινάκης, Λαδιάς, Μποζουτσίδης, Ντίκογλου 4, Χατζής 19(1), Γκολογκίνας, Ντινούδης 3(1), Χατζηστεφάνου 13(1), Ασημάκης 27(2), Καρακώστας 8, Μητρούδης, Ιωαννίδης 8.

ΚΑΟΔ - Ορφέας Ν. Σκοπού: 63-47

Πάλεψε για το καλύτερο δυνατό κόντρα στον πρωτοπόρο ΚΑΟΔ ο Ορφέας, με τους «ασπρόμαυρους» να γνωρίζουν την ήττα στη Δράμα.

Το σύνολο του Χρήστου Γκαβανόζη έβαλε δύσκολα στους γηπεδούχους μέχρι τα μισά της συνάντησης (30-29).

Στη συνέχεια όμως του ματς οι γηπεδούχοι μπήκαν στη θέση του οδηγού (46-39 στο 30'), με τον Ορφέα να μπλοκάρει επιθετικά στη τέταρτη περίοδο και τον ΚΑΟΔ να εξασφαλίζει τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 14-12, 30-29 (ημ.), 46-39, 63-47

ΚΑΟΔ (Γρηγοριάδης): Γρηγορίου 2, Γεωργιάδης, Καρατσομπάνης 2, Γαϊτανίδης Ε. 11(3), Γαϊτανίδης Χ., Μελιάδης 5(1), Κουταλίδης 3(1), Κουμλέλης 6, Λαζαρίδης 4, Θεοδωρίδης, Αμπελακιώτης 14, Χαρισμίδης 16(1).

Ορφέας N. Σκοπού (Γκαβανόζης): Λουλούδης 18(3), Καραμπατζάκης, Παπαστεργίου 5(1), Δροσινός 4, Επαμεινώνδας, Δάγκουλας, Θεοδωρόπουλος 11(1), Θεοφανίδης 2, Καλαντίδης 5, Γιοβάνης 2, Κοτόπουλος, Δούμας.

Ηράκλεια - Α.Ε.Σ.: 76-66

Οι «κόκκινοι» όπως φάνηκε στο παρκέ ήθελαν περισσότερο τη νίκη στον αγώνα με την Α.Ε.Σ. και τα κατάφεραν.

Η Ηράκλεια έκανε «εκρηκτικό» ξεκίνημα αποκτώντας πλεονέκτημα 12 πόντων (26-14).

Οι «γαλάζιοι» όμως αντεπιτέθηκαν και μείωσαν σε 38-35 (σκορ ημιχρόνου).

Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 55-50.

Στη τελευταία περίοδο η ομάδα του Νίκου Μάντζιου ήταν ανώτερη έναντι του συγκροτήματος του Σταύρου Ιωσηφίδη και κατέκτησε δίκαια το ροζ φύλλο.

- Απουσία της τελευταίας στιγμής για την Α.Ε.Σ. ο Γιαννούλης λόγω σοβαρών επαγγελματικών υποχρεώσεων.

Δεκάλεπτα: 26-14, 38-35 (ημ.), 55-50, 76-66

Ηράκλεια (Μάντζιος): Λαζαρίδης, Βαφείδης, Βάκας 13, Μπαμπαχμίδης 8, Ράμναλης 25 (3), Κουτσάκης 8, Ατλάσης 3 (1), Νιφορίδης 19 (3).

Α.Ε.Σ. (Ιωσηφίδης): Δημάδης 16, Δούκας Β. 8, Δούκας Δ. 15, Ποργιόπουλος, Καντάς, Μάνδραλης, Τσιάρας, Λάτσιος Α. Νικολαΐδης 2, Γούνας 8, Ζαρίμπας 17 (3).

ΗΡΑΚΛΕΙΑ - Α.Ε.Σ.: 76-66

ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ - Γ.Σ. ΣΕΡΡΩΝ 2017: 66-84

ΚΑΟΔ - ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ: 63-47

ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ - ΠΑΓΓΑΙΟ: 72-48

ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΑΒΑΛΑΣ - ΔΟΞΑΤΟ: 70-46