Σάββατο 29 Φεβρουαρίου 2020

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ, Α' ΟΜΙΛΟΣ, Α' ΦΑΣΗ - 22η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Χάρισε τη νίκη στον ΚΑΟΔ ο Γυμναστικός - Ανώτερος ο Ορφέας κόντρα στη Προσοτσάνη - «Καθάρισε» την Α.Ε.Σ. το Ρούπελ - Νέα επιτυχία για την Ηράκλεια

Γ.Σ. Σερρών 2017 - ΚΑΟΔ: 65-68

Το φινάλε του ντέρμπι ανάμεσα στον Γυμναστικό και τον ΚΑΟΔ δεν ήταν χαρούμενο για τους «πράσινους». Οι «ταύροι» έχασαν από τους Δραμινούς, οι οποίοι μετράνε δύο νίκες κόντρα στην ομάδα του Γιάννη Μπουτάκογλου στο φετινό πρωτάθλημα. Μάλιστα η σημερινή ήττα ήταν η πρώτη που υπέστη ο Γυμναστικός στο «σπίτι» του για την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο.

Αναφορικά με την εικόνα της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι έχοντας καλή κυκλοφορία της μπάλας και ευστοχία στα σουτ που επιχείρησαν προηγήθηκαν 10-3 στο 3'.

Οι φιλοξενούμενοι όμως ξύπνησαν από τον λήθαργο και πλησίασαν τους «ταύρους» σε απόσταση αναπνοής (15-14, 1:50). Το εναρκτήριο δεκάλεπτο έκλεισε με 18-16.

Στη δεύτερη περίοδο οι «ταύροι» «αφηνίασαν» στο παρκέ (25-16, 7:21, 28-16, 6:30) και η υπέρ τους διαφορά έφτασε μέχρι και το +13 (35-22, 3:23).

Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 40-32.

Στη τρίτη περίοδο οι αντίπαλοι μείωσαν σε 42-39 (στο 23'). Ο Γυμναστικός έδειξε αντανακλαστικά και αύξησε εκ νέου το προβάδισμά του στο σκορ (51-41 στο 27').

Στο τελείωμα όμως του δεκαλέπτου ο ΚΑΟΔ «ροκάνισε» ξανά τη διαφορά (54-50) και οι ελπίδες των φιλοξενούμενων αναπτερώθηκαν.

Στη τέταρτη περίοδο και συγκεκριμένα στο 35' ο Γυμναστικός ήταν καβάλα στ' άλογο (62-52).

Ξαφνικά και αδικαιολόγητα οι γηπεδούχοι «βραχυκύκλωσαν» στην επίθεση, ενώ έχασαν τη συγκέντρωσή τους και στον αμυντικό τομέα.

Ο ΚΑΟΔ είδε φως στο τούνελ και με 0-12 σερί οι πρωτοπόροι πραγματοποίησαν την ολική επαναφορά στον αγώνα (62-64 στο 38').

Το ρόζ φύλλο κρίθηκε τελικά στη ρουλέτα των ελευθέρων βολών κι αφού οι «πράσινοι» απέτυχαν να ανακτήσουν εκ νέου το προβάδισμα με προσπάθεια έξω από τη γραμμή των 6.75 (64-66, 23").

12 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της συνάντησης ο ΚΑΟΔ με 1/2 βολές ήταν μπροστά με +3 (65-68).

Ο Γυμναστικός επεδίωξε να στείλει το ματς στην παράταση, αλλά οι Σερραίοι αστόχησαν σε δύο διαδοχικά τρίποντα κι έτσι οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν το διπλό και τη διατήρηση του αήττητου σερί.

Σχόλιο από SerresBasket: Το αποψινό αρνητικό αποτέλεσμα δεν επηρεάζει την πορεία του Γυμναστικού στην πρώτη φάση της διοργάνωσης. Οι «πράσινοι» πρέπει να γίνουν σοφότεροι μέσα από αυτή την ήττα, διότι οι δύο «μονομάχοι» θα ξανασυναντηθούν στη τελική φάση του πρωταθλήματος, εκεί όπου τα λάθη δεν συγχωρούνται.

Η καθίζηση που έπαθαν οι «πράσινοι» στο τελευταίο πεντάλεπτο του παιχνιδιού παραξένεψε πολύ τους φιλάθλους που βρέθηκαν στο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας για να παρακολουθήσουν το ντέρμπι.

Η μπάλα δεν πήγαινε στο «ζωγραφιστό», το «μπαμ-μπουμ» από την περιφέρεια έκανε κακό στους «ταύρους», με τον ηγέτη του Γυμναστικόυ, Γιώργο Ασημάκη να μην είναι «κεφάτος».

Τα καλάθια που δέχθηκαν οι γηπεδούχοι από τον Κουμλέλη στη τέταρτη περίοδο ήταν πανομοιότυπα, με τον έμπειρο φόργουορντ να κάνει ό,τι θέλει στο γήπεδο.

Το παιχνίδι για τον Γυμναστικό χάθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι «πράσινοι» έπρεπε να είχαν διευρύνει ακόμη περισσότερο το προβάδισμά τους (+20), αλλά το σύνολο του Γιάννη Μπουτάκογλου επέτρεψε στον Αμπελακιώτη να «πυροβολεί» σχεδόν αμαρκάριστος (ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ) και ο έμπειρος σουτιγκ-γκαρντ κράτησε ζωντανό τον ΚΑΟΔ.

Αδίκως απεβλήθη στο 33' ο Καρακώστας. Ο καλαθοσφαιριστής του Γυμναστικού διαμαρτυρήθηκε στους διαιτητές για μια κατοχή, δέχθηκε τεχνική ποινή και πήγε στα αποδυτήρια (ο αθλητής των «ταύρων» στο πρώτο ημίχρονο είχε χρεωθεί με αντιαθλητικό φάουλ).

Δεκάλεπτα: 18-16, 40-32 (ημ.), 54-50, 65-58

Γ.Σ. Σερρών 2017 (Μπουτάκογλου): Λαδιάς, Λαγός 13 (2), Ντίκογλου 6, Χατζής 15 (2), Ντινούδης, Χατζηστεφάνου 18 (1), Ασημάκης 11 (1), Καρακώστας, Γιαβρόπουλος, Ιωαννίδης 2.

ΚΑΟΔ (Γρηγοριάδης): Καρατσομπάνης 7 (1), Γαϊτανίδης Μ. 3, Κουταλίδης 2, Κουμλέλης 28 (4), Λαζαρίδης 4 (1), Αμπελακιώτης 20 (3), Θεοδωρίδης, Χαρισμίδης 4.

Δοξάτο - Ηράκλεια: 63-70

Η «πιτσιρικαρία» της Ηράκλειας επιβλήθηκε των «βετεράνων» του Δοξάτου στη Δράμα με 63-70 πετυχαίνοντας δεύτερη συνεχόμενη νίκη.

Οι Δραμινοί στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού εφάρμοσαν άμυνα ζώνης, αλλά οι «κόκκινοι» έτρεξαν αρκετά και κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο.

Ορφέας Ν. Σκοπού - Προσοτσάνη: 82-57

Οι «ασπρόμαυροι» επέστρεψαν στις επιτυχίες συντρίβοντας την Προσοτσάνη. Το συγκρότημα του Χρήστου Γκαβανόζη εξασφάλισε πλεονέκτημα 16 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο (28-12) «κλειδώνοντας» από νωρίς το νικηφόρο αποτέλεσμα.

Δεκάλεπτα: 28-12, 44-27 (ημ.), 67-41, 82-57

Ορφέας Ν. Σκοπού (Γκαβανόζης): Δούμας 9(1), Καραμπατζάκης 4, Παπαστεργίου 13(4), Δροσινός 4, Επαμεινώνδας 5(1), Λουλούδης 23(3), Θεοδωρόπουλος 10(1), Θεοφανίδης 5(1), Καλαντίδης 4, Γιοβάνης 5, Κοτόπουλος, Σιάρκος.

Προσοτσάνη (Ζήσης - Πολυμένης): Νυμφόπουλος 3(1), Οικονόμου 5, Δημαρίδης 19, Ασλαμαζίδης 3(1), Ντιμπ 14(1), Κουπατσιάρης, Βουβαλίδης 3, Δουλκέρογλου 3(1), Παπαδόπουλος 2, Θεοδωρίδης 5(1).
Α.Ε.Σ. - Ρούπελ Σιδηροκάστρου: 40-58

Το «οχυρό» επικράτησε των «γαλάζιων» στο σερραϊκό ντέρμπι. Στο πρώτο ημίχρονο ο αγώνας ήταν αμφίρροπος (21-24).

Στο β' μέρος του παιχνιδιού το Ρούπελ «πάτησε» γκάζι (30-41 στο 30'), κερδίζοντας δίκαια την Α.Ε.Σ.

Δεκάλεπτα: 8-15, 21-24 (ημ.), 30-41, 40-58

Α.Ε.Σ (Ιωσηφίδης): Νικολαϊδης 5, Σαρρής 2, Δούκας Β. 6, Μαντζαρίδης 4(1), Σκαπής, Καντάς, Τσέλιος 2, Λάτσιος, Κοβανίδης 6, Δούκας Δ., Γούνας 6, Ζαρίμπας 7(1).

Ρούπελ Σιδηροκάτρου (Κηρύκος): Παπαδόπουλος 6(1), Μπαζτέκας 9(1), Καμπέρης, Αναστασιάδης, Γιαννάτος 7, Πολεμαρχάκης 4, Τάσκος 23, Πεχλιβάνος 4, Χριστοφορίδης 5(1).

Γ.Σ. ΣΕΡΡΩΝ 2017 - ΚΑΟΔ: 65-68

Α.Ε.Σ. - ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ: 40-58

ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ - ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ: 82-57

ΔΟΞΑΤΟ - ΗΡΑΚΛΕΙΑ: 63-70

ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ: 55-77

(Τιτάνες Δράμας [Κακατσίδης]: Τζήκας 12, Δημητρίου 14 (4), Τοσουνίδης 2, Σπυριδόπουλος 12 (1), Νέδης 6, Γιαννόγλου 2, Κακατσίδης 2, Υφαντόπουλος 5 (1), Γουλτίδης, Σαμλίδης.).