Κυριακή 2 Φεβρουαρίου 2020

Γ' ΕΘΝΙΚΗ (4ος ΟΜΙΛΟΣ - 15η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Κόκκινοι Δαίμονες» στην Κοιλάδα - «Κυανοκίτρινοι Πολεμιστές» στη Καλαμαριά!

Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ - Μ.Ε.Ν.Τ.: 96-58

Σκορ και θέαμα πρόσφερε σήμερα στους πολυάριθμους φιλάθλους του ο Πανσερραϊκός. Το συγκρότημα του Ραδή Θεοδωρίδη ήταν Φ-Α-Ν-Τ-Α-Σ-Τ-Ι-Κ-Ο και ισοπέδωσε την ΜΕΝΤ μετατρέποντας το υποτιθέμενο ντέρμπι σε παράσταση για έναν ρόλο.

Οι «κόκκινοι» μπήκαν «φουριόζοι» στο παρκέ δείχνοντας από νωρίς τις «άγριες» διαθέσεις τους (8-0 στο 2'). Οι γηπεδούχοι έχοντας «τρελό» ρυθμό στην επίθεση και εξαιρετική ευστοχία από μέση και μακρινή απόσταση όντας αποτελεσματικοί και στο «ζωγραφιστό» απέκτησαν αβαντάζ 12 πόντων στο 5' (19-7).

Οι Θεσσαλονικείς συνήλθαν κάπως και μείωσαν σε 19-15 (3:58), αλλά τα «λιοντάρια» «δάγκωσαν» και πάλι τους αντιπάλους τους (25-16, 2:31) και η πρώτη περίοδος τελείωσε 28-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η άμυνα του Πανσερραϊκού «τσάκιζε κόκαλα».  Οι «κόκκινοι» ήταν συγκεντρωμένοι (41-27, 3:16) και η περίοδος έληξε 48-29.

Στο τρίτο δεκάλεπτο τα «λιοντάρια» «κατασπάραξαν» τη ΜΕΝΤ. Οι Σερραίοι «έτρεξαν» 16-0 σερί ανεβάζοντας τη διαφορά σε δυσθεώρητα ύψη (64-29, στο 27'). Η περίοδος έκλεισε με 71-39.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο αγώνας έλαβε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον κόουτς των «κόκκινων» να δοκιμάζει διάφορα σχήματα και τον κόσμο να αποθεώνει τους πανάξιους νικητές!

Σχόλιο από SerresBasket: Αυτός είναι ο Πανσερραϊκός που θέλουν να βλέπουν οι φίλοι του στο γήπεδο.

Τα «λιοντάρια» πραγματοποίησαν την καλύτερη τους εμφάνιση τη φετινή σεζόν.

Οι αθλητές του Ραδή Θεοδωρίδη «μεταμορφώθηκαν» σε «κόκκινους δαίμονες» και δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στους φιλοξενούμενους.

Ο τραυματισμός του Μιχαηλίδη στο 7' (χτύπησε στον αριστερό αστράγαλο) επηρέασε αρνητικά τη ΜΕΝΤ.

M.V.P.: Γρίψιος

Διαιτητές: Εκίζογλου - Κουφούδης

Δεκάλεπτα: 28-20, 48-29 (ημ,), 71-39, 96-58

Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ (Θεοδωρίδης): Συμεωνίδης 11, Γρίψιος 26 (4), Γεωργιανός Π. 21 (3), Τράκας 3 (1), Χορτομάρης, Κάτος 9 (2), Δατσιάδης 3 (1), Χατζηανδρέου 2, Ντίνος, Θολιώτης 5 (1), Σταματόπουλος 4, Δημητρακάς 12 (1).

Μ.Ε.Ν.Τ. (Ντολόπουλος): Ζεϊμπέκης, Ροπούτης 12, Γκύζης 8 (1), Μιχαηλίδης 11 (1), Μπέλλος 3 (1), Γκαντίδης 8, Καμπίτσης, Παπαπασχάλης 7 (1), Ζυγόρης 2, Παπαπασχάλης Α. 6, Μανδράς 1, Σιολόγκας.

Απόλλων Καλαμαριάς - Ίκαροι STIHL: 41-52

Επαγγελματική νίκη σημείωσαν απόψε στη Θεσσαλονίκη οι Ίκαροι στην αναμέτρηση με τον Απόλλωνα Καλαμαριάς. Οι «κυανοκίτρινοι» επέστρεψαν άμεσα στον δρόμο των επιτυχιών μετά το αρνητικό αποτέλεσμα στο ντέρμπι με τον Πανσερραϊκό.

Οι Ίκαροι από την αρχή της συνάντησης μπήκαν στη θέση του οδηγού παίζοντας άμυνα για σεμινάριο.

Στο πρώτο ημίχρονο το σύνολο των Ρούλη - Αθανασίου ήταν μπροστά στο σκορ με 20-32. Οι «Πόντιοι» πλησίασαν στους 5 πόντους, αλλά οι «κυανοκίτρινοι» βάζοντας δύο-τρία κρίσιμα σουτ αύξησαν εκ νέου τη διαφορά σε ασφαλή επίπεδα και έκαναν το διπλό.

Διαιτητές: Μελανίδης-Τοπαλίδης

Δεκάλεπτα: 8-18, 20-32 (ημ.), 32-40, 41-52

Απόλλων Καλαμαριάς (Καραμουσαλίδης): Βογιατζής Δ. 11(3), Βαρδαβάς, Βογιατζής Λ., Ανδρεάδης 2, Κυφωνίδης 12, Καρασίμος 6, Κεραμάρης 5(1), Κόκκιος 5(1), Γιαννακός, Τσίγκας.

Ίκαροι STIHL (Ρούλης - Αθανασίου): Γεωργόπουλος, Φραγκούλης, Σιδερίδης 6(2), Καμπέρης 7(1), Δαλαγκόζης 2, Κουτσοκώστας 4, Γκούτζιας 8, Χατζόπουλος, Σταμπουλής, Μπίλιος 5(1), Κακιούζης 20.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ ΚΡΙ ΚΡΙ - ΜΕΝΤ: 96-58

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ - ΙΚΑΡΟΙ STIHL: 41-52

ΑΣΠΙΣ ΞΑΝΘΗΣ - ΖΕΦΥΡΟΣ: 76-70

ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΕΙΑΣ - ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ: 86-69