Γ' ΕΘΝΙΚΗ (4ος ΟΜΙΛΟΣ - 17η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Οι Σερραίοι είναι ωραίοι! 2/2 για Πανσερραϊκό ΚΡΙ ΚΡΙ και Ικάρους STIHL κόντρα σε Λεύκιππο Ξάνθης και Ασπίδα Ξάνθης!

Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ - Λεύκιππος Ξάνθης: 65-63

Όταν φτάνεις στο σημείο να κερδίσεις τον πρωτοπόρο του πρωταθλήματος έχοντας 6/25 ελεύθερες βολές (!!!), τότε αυτό από μόνο του το γεγονός αποτελεί κατόρθωμα. Ο Πανσερραϊκός υπέταξε απόψε στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων τον Λεύκιππο Ξάνθης σε ένα παιχνίδι με καθόλου θέαμα, αλλά με μπόλικο σασπένς.

Αμφότερες οι ομάδες παρουσιάσθηκαν πολύ νευρικές στο παρκέ. Οι Θρακιώτες ήταν κάπως καλύτεροι από τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά της εναρκτήριας περιόδου (2-6, 6:24), με τα «λιοντάρια» όμως να δίνουν τη δική τους απάντηση (8-8, στο 6') και το δεκάλεπτο να κλείνει ισόπαλο 13-13.

Στη δεύτερη περίοδο έγινε της ανατροπής (13-17, 7:19, 18-17, 6:10, 20-25, 3:46, 26-25, 2:23). Το δεκάλεπτο έληξε 30-30.

Αξίζει να αναφερθεί ότι σε ένα ολόκληρο ημίχρονο οι «κόκκινοι» ευστόχησαν μόνο σε 2 από τις 13 βολές που σούταραν, ενώ απέτυχαν να σκοράρουν από την περιφέρεια (0/7 τρίποντα).

Στη τρίτη περίοδο το σκηνικό του αγώνα ήταν ίδιο και απαράλλακτο (32-37, 7:40, 38-37, 5:13, 38-42, 4:10, 42-42, στο 27', 42-47, 1:38). Το δεκάλεπτο τελείωσε 46-47.

Στη τέταρτη περίοδο η αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων ήταν υποδειγματική, ενώ το σύνολο του Ραδή Θεοδωρίδη «ξεμπούκωσε» έξω από τη γραμμή των 6.75 και βρέθηκε στο +7 (62-55, 4:20).

Αντί όμως ο Πανσερραϊκός να «αποτελειώσει» τον Λεύκιππο «φλέρταρε» με την «αυτοκτονία».

Τα λάθη μπροστά και πίσω είχαν ως συνέπεια οι Θρακιώτες να μειώσουν σε 65-63 (1:06), ενώ έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να φέρουν το ματς στα ίσια αστοχώντας σε 2 καθοριστικές βολές (31").

Και πάλι όμως τον τελευταίο λόγο για τη νίκη είχε ο Λεύκιππος, αφού στην εκπνοή της συνάντησης οι αντίπαλοι έστειλαν τη μπάλα στο σίδερο σε προσπάθεια για τρίποντο.

Σχόλιο από SerresBasket: Στις προπονήσεις της νέας εβδομάδας οι αθλητές του Πανσερραϊκού πρέπει να «λιώσουν» στις βολές.

Τέλος καλό, όλα καλά για τους «κόκκινους».

Η νίκη αυτή θα δώσει έξτρα ώθηση στα «λιοντάρια».

M.V.P. δεν υπάρχει.

Όταν ταλαιπωρείς τη μπάλα κι αυτή θα σε τιμωρήσει, αλλά ευτυχώς η τύχη σήμερα ήταν με το μέρος του Πανσερραϊκού.

Ο τραυματισμός του Παλλάκη στο 33' στοίχισε στον Λεύκιππο.

Ευτυχώς για τους «κόκκινους», ο γνώριμος στα μέρη μας, Χάρης Βοϊβατόπουλος, δεν ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή της φιλανθρωπίας λίγο πριν το φινάλε του αγώνα.

Όταν ένας παίκτης σου κάνει λάθος και κατευθείαν τον «πετάς» στον πάγκο, του διαλύεις τη ψυχολογία.

Διαιτητές: Μελανίδης - Χατζηκώστας

Δεκάλεπτα: 13-13, 30-30 (ημ.), 46-47, 65-63

Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ (Θεοδωρίδης): Κάτος 7 (1), Γρίψιος 11, Γεωργιανός Π. 19 (1), Τράκας 6 (1), Χορτομάρης 1, Συμεωνίδης 8, Δημητρακάς 5 (1), Χατζηανδρέου, Ντίνος 8, Θολιώτης.

Λεύκιππος Ξάνθης (Βαχαρίδης): Νικολόπουλος, Ιορδάνογλου , Γρούδος 2, Στεργίου, Νταβουλτζόπουλος, Χρήστου 15, Στύλας 8 (1), Σταμπουλής 10 (1), Παλλάκης 13 (1), Ζαμπάκης 2, Βοϊβατόπουλος 13 (1).

Ασπίδα Ξάνθης - Ίκαροι STIHL: 71-79

«Καρυδάτο» διπλό πέτυχαν οι Ίκαροι στη Ξάνθη. Οι «κυανοκίτρινοι» φτιαγμένοι από ατσάλι κέρδισαν την Ασπίδα στη δεύτερη παράταση με 71-79.

Το συγκρότημα των Ρούλη - Αθανασίου στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού ήταν μπροστά στο σκορ με 4-5 πόντους.

Το ματς διήρκεσε 50 λεπτά, με τους Ικάρους στη δεύτερη παράταση να βάζουν μεγάλα σουτ και να λυγίζουν την αντίσταση των γηπεδούχων.

Οι «κυανοκίτρινοι» αγωνίσθηκαν δίχως τους τραυματίες Δαλαγκόζη και Παρχαρίδη ενώ ο Κακιούζης υπέστη τράβηγμα στο ζέσταμα, όπως και ο Γκούτζιας στη πρώτη παράταση.

Οι μισοί και παραπάνω πόντοι των Ικάρων προήλθαν από τη περιφέρεια (14 εύστοχα τρίποντα!).

Δεκάλεπτα: 20-16, 33-36 (ημ.), 47-45, 60-60 (κ.α.), 66-66 (α' παρ.), 71-79 (β' παρ.)

Ασπίς Ξάνθης (Παναγιωτόπουλος): Παυλάκης, Παπαδάκης 14(2), Δώδος, Καλαμπάκας 11(3), Μπόζης 4, Κουτσογιάννης 20(3), Μανδαλάκης 16(1), Μπουραζάνης, Κάλφας 6(2), Καναράς.

Ίκαροι STIHL (Ρούλης - Αθανασίου): Γεωργόπουλος, Φραγκούλης 15(5), Σιδερίδης, Καμπέρης 23(5), Κουτσοκώστας 13(1), Γκούτζιας 2, Ανδρικάκης, Σταμπουλης, Χατζόπουλος, Μπίλιος 9(3), Κακιούζης 17.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ ΚΡΙ ΚΡΙ - ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ: 65-63

ΑΣΠΙΣ ΞΑΝΘΗΣ - ΙΚΑΡΟΙ STIHL: 71-79 (β' παρ., 66-66, α' παρ., 60-60 κ.α.)

ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΕΙΑΣ - ΔΕΚΑ: 79-72

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ - ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ: 66-57

ΖΕΦΥΡΟΣ - ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ: 60-68

ΕΛΠΙΣ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ - ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ: 87-75