Κυριακή 8 Μαρτίου 2020

Γ' ΕΘΝΙΚΗ (4ος ΟΜΙΛΟΣ - 18η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Επαγγελματική νίκη για τους Ικάρους - Ήττα-σοκ για τον Πανσερραϊκό

Ίκαροι STIHL- Ζέφυρος: 74-67

Χωρίς να καρδιοχτυπήσουν οι Ίκαροι επιβλήθηκαν στην έδρα τους του Ζέφυρου με 74-67.

Οι «κυανοκίτρινοι» προηγήθηκαν 11-7 στο 6' και 15-7 (2:15), ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 18-13.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι ήταν νωθροί και οι Θεσσαλονικείς έφεραν τα πάνω-κάτω (20-22, 5:43).
Οι Σερραίοι σοβαρεύθηκαν γρήγορα και αποκατέστησαν την τάξη στο παρκέ (30-25, 3:41, 37-29, 1:45). Το δεκάλεπτο έληξε 39-33.

Στη τρίτη περίοδο οι Ίκαροι αύξησαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (51-40, 3:24). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 58-47.

Στη τέταρτη περίοδο ο Ζέφυρος επιχείρησε να αλλάξει το σκηνικό του αγώνα, αλλά το συγκρότημα των Ρούλη-Αθανασίου ήταν συγκεντρωμένο (68-56 στο 36') και κέρδισε πανάξια τους αντιπάλους του.