Πέμπτη 16 Ιουλίου 2020

ΠΑΙΔΕΣ (ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΗ ΦΑΣΗ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ - 4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Κεραυνός «χτύπησε» τον Πανσερραϊκό και «έσβησε» το όνειρο

Κεραυνός Λάρισας - Πανσερραϊκός: 69-51

Στο πιο καθοριστικό παιχνίδι της προκριματικής φάσης τα «λιοντάρια» γνώρισαν την ήττα από τον Κεραυνό Λάρισας κι έτσι δεν θα δώσουν το «παρών» στα τελικά του Πανελληνίου Πρωταθλήματος.

Αναφορικά με την εικόνα της σημερινής αναμέτρησης το εναρκτήριο δεκάλεπτο έληξε 15-11.

Στη δεύτερη περίοδο οι Θεσσαλοί αύξησαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (27-15), με τους «κόκκινους» να χάνουν αρκετά ριμπάουντ στην άμυνα, δίνοντας έτσι τη δυνατότητα στους αντιπάλους τους να απειλούν εκ νέου το καλάθι του Πανσερραϊκού, ενώ στην επίθεση οι επιλογές των παικτών του Βαγγέλη Σαμαρά ήταν βιαστικές με κατάχρηση του περιφερειακού σουτ.

Προς το κλείσιμο του δεκαλέπτου τα «λιοντάρια» μείωσαν σε 27-21. Η περίοδος έκλεισε με 30-21.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κεραυνός ανέβασε ξανά τη διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας (45-30). Στο 30' το σκορ ήταν 52-39.

Στη τέταρτη περίοδο ο Πανσερραϊκός δεν είχε ενέργεια, ούτε ψυχολογία για να γυρίσει το ματς, ενώ στον αντίποδα οι τυπικά γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά, πέτυχαν 7-0 σερί (59-39) και η πλάστιγγα έγειρε οριστικά υπέρ τους.

Από πλευράς «λιονταριών» ξεχώρισε ο Βασιλείου που έδωσε πολλές μάχες μέσα στη ρακέτα.

Δεκάλεπτα: 15-11, 30-21 (ημ.), 52-39, 69-51

Πανσερραϊκός (Σαμαράς): Καζακίδης, Παυλίδης, Λάτσιος 12, Μελισσάς 2, Τζιλερίδης 11(1), Γρηγοριάδης 8(1), Κοτσαϊδης, Φραγκάκης 2, Φαρδέλλας 5(1), Βασιλείου 10, Δεμέλκας 1.