ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (Α' ΦΑΣΗ - 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Υπέκυψε στον Θεό Άρη

Πανσερραϊκός - Άρης: 51-74

Το πρώτο επίσημο παιχνίδι του Πανσερραϊκού για τη φετινή σεζόν δεν στέφθηκε με επιτυχία για τις «λιονταρίνες». Η ομάδα του Νίκου Τατιτζικίδη έχασε στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων από τον Άρη και το «ταξίδι» της στον θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδος έλαβε τέλος.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα οι «κιτρινόμαυρες» επέβαλαν τον ρυθμό τους στο παρκέ από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο (5-10, 7-14, 9-18). Η εναρκτήρια περίοδος έκλεισε με νταμπλ-σκορ, 12-24.

Στο επόμενο δεκάλεπτο οι «κόκκινες» ανέκαμψαν και μείωσαν σε 24-26 στο 15'.

Οι φιλοξενούμενες συνήλθαν, αύξησαν εκ νέου τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (24-34 στο 19') και η περίοδος έληξε 26-34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Άρης κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, πιέζοντας ασφυκτικά τον Πανσερραϊκό στο κατέβασμα της μπάλας, ο οποίος υπέπεσε σε αρκετά λάθη.

Στο 25' το προβάδισμα για το σύνολο του Σίμου Συρόπουλου ήταν στο +15 (29-44). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 36-55.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Θεσσαλονικιές κράτησαν απόσταση ασφαλείας από τις «λιονταρίνες», με τους δύο προπονητές να δίνουν χρόνο συμμετοχής στις νεαρές αθλήτριές τους.

Σχόλιο από SerresBasket: Ο Πανσερραϊκός έπαιξε σήμερα δίχως τη Λένια Κούτούση και την Αφροδίτη Τσάντα (σημαντικές απουσίες για τις «κόκκινες»).

Εμφανώς καλύτερος ο Άρης κέρδισε με το σπαθί του τις «λιονταρίνες».

Διαιτητές: Εκίζογλου - Λαδάς

Δεκάλεπτα: 12-24, 26-34 (ημ.), 36-55, 51-74

Πανσερραϊκός (Τατιτζικίδης): Χωλοπούλου 8, Μαμούδη, Μπακιρτζίδου 9, Βαρούτη, Σιάκκα, Πελτέκη 8, Κεφαλά, Πιτσιάβα 12 (1), Δαμιανάκου, Γκέγκα 4, Θανοπούλου 10 (2).

Άρης (Συρόπουλος): Στεργάκη 10, Κυρπιζλίδου 3, Νάστου 13 (3), Μαρίνη 11 (1), Τσαμπούρη 5 (1), Παπαϊωάννου 6, Σλούκα 13, Βλάχου, Δροσούνη 4, Ατζέμη 3, Καράκουλα 4, Εφραιμίδου 2.