Σάββατο 26 Σεπτεμβρίου 2020

Ε.ΚΑ.Σ.Α.ΜΑ.Θ. (ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ, Α' ΟΜΙΛΟΣ, Α' ΦΑΣΗ - 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Ντερμπάρα με νικητή τον Γυμναστικό - Φανταστικό ξεκίνημα για το Ρούπελ

Γ.Σ. Σερρών 2017 - Ορφέας Ν. Σκοπού: 62-59

Ντέρμπι με τα όλα του ήταν ο αγώνας μεταξύ του Γυμναστικού και του Ορφέα. Οι «πράσινοι» επικράτησαν τελικά των «ασπρόμαυρων», οι οποίοι έφτασαν πολύ κοντά στο να κάνουν το «μπαμ».

Σχετικά με την εξέλιξη του σκορ οι φιλοξενούμενοι εξασφάλισαν πλεονέκτημα τριών πόντων στο 6' (6-9). Οι «ταύροι» σημείωσαν 5-0 σερί (11-9, 2:40), με τον Ορφέα να ανακτά εκ νέου το προβάδισμα (11-12, 1:50) και την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 13-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σύνολο του Χρήστου Γκαβανόζη μετέτρεψε το 20-17 (15') σε 20-25 (2:30).

Ο Γυμναστικός όμως ανέβασε την απόδοσή του και η περίοδος έληξε 29-28.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Γιάννη Μπουτάκογλου μπήκε στο παρκέ με διάθεση να «καθαρίσει» το παιχνίδι (40-32, 4:45), αλλά οι «ασπρόμαυροι» δεν το έβαλαν κάτω και η περίοδος έκλεισε με 42-40.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ορφέας προηγήθηκε 42-44 (8:20). Μέχρι το 35' το ματς ήταν αμφίρροπο (50-50).

Στις τελευταίες στιγμές της αναμέτρησης οι «ταύροι» φάνηκαν πιο ψύχραιμοι, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που έχασαν την πειθαρχία τους  (56-50, 60-55, 1:25).

Και πάλι όμως ο Ορφέας είχε την ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσια με τρίποντο, αλλά στην πιο κρίσιμη επίθεση του αγώνα (60-57, 30") έγινε προσπάθεια για ντράιβ, η οποία ήταν ανεπιτυχής, με τον Γυμναστικό στη συνέχεια να ευστοχεί σε 2 καθοριστικές βολές (62-57, 10"), τους «ασπρόμαυρους» να πετυχαίνουν δίποντο (62-59, 4") και τους «πράσινους» να κατακτούν το «παρθενικό» ροζ φύλλο στο πρωτάθλημα, αφού οι αντίπαλοί τους δεν μπόρεσαν να κάνουν φάουλ για να σταματήσουν τον χρόνο.