Τετάρτη 30 Σεπτεμβρίου 2020

Ε.ΚΑ.Σ.Α.ΜΑ.Θ. (ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ, Α' ΟΜΙΛΟΣ, Α' ΦΑΣΗ - 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Ελπιδοφόρο ξεκίνημα της Α.Ε.Σ. στο πρωτάθλημα

Α.Ε.Σ. - Τιτάνες Δράμας: 81-66

Το ροζ φύλλο αγώνος εξασφάλισε η ομάδα του Σταύρου Ιωσηφίδη κερδίζοντας απόψε τους Τιτάνες Δράμας στο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας.

Στο πρώτο ημίχρονο το ματς ήταν αμφίρροπο (18-19 στο 10', 39-38 στο 20'). Οι εναλλαγές στο σκορ ήταν συχνές, με τους φιλοξενούμενους να ευστοχούν σε 6 τρίποντα.

Στο δεύτερο μέρος οι «γαλάζιοι» κυκλοφόρησαν τη μπάλα καλύτερα, έδειξαν μεγαλύτερη υπομονή στην επίθεση αποκτώντας διαφορά 9 πόντων στη τρίτη περίοδο (63-54).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι αύξησαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων, με τους Τιτάνες να μην έχουν τις δυνάμεις για να αντιδράσουν, αφού ήρθαν στις Σέρρες με 7 παίκτες (λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων αρκετοί καλαθοσφαιριστές έμειναν στη Δράμα).

Αξίζει να σημειωθεί ότι η Α.Ε.Σ. στη σύνθεσή της είχε 5 εφήβους και 3 παίδες!

Από πλευράς νικητών ο Τράκας ήταν φανταστικός, ενώ εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Θεοδοσιάδης.

Δεκάλεπτα: 18-19, 39-38 (ημ.), 63-54, 81-66

Α.Ε.Σ. (Ιωσηφίδης): Γιαννούλης 6, Σαρρής 2, Τσέλιος 12, Τράκας 36 (2), Θεοδοσιάδης 20 (2), Λάτσιος Α. 1, Μάνδραλης, Κοβανίδης, Χατζηπασχάλης, Λεοντής, Δούκας Δ. 4.

Γ.Σ. ΣΕΡΡΩΝ 2017 - ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ: 62-59

ΠΑΓΓΑΙΟ - ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ: 71-90

Α.Ε.Σ. - ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ: 81-66

ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΑΒΑΛΑΣ - ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ: 68-65

ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ - ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ ΚΡΗΝΙΔΩΝ: 20-0 α.α.