Σάββατο 19 Σεπτεμβρίου 2020

Ε.ΚΑ.Σ.Α.ΜΑ.Θ. (ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΝΔΡΩΝ «ΤΑΣΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΙΔΗΣ» - Β' ΦΑΣΗ)

Δεύτερο σερί ντέρμπι πήρε το Ρούπελ - Διπλό πρόκρισης για τους Ικάρους - Αποκλείσθηκε ο Γυμναστικός

Γ.Σ. Σερρών 2017 - Αγία Βαρβάρα: 57-65

Απογοητευτική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Γυμναστικός ενάντια στην Αγία Βαρβάρα γνωρίζοντας την ήττα από τους φιλοξενούμενους και τον αποκλεισμό από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Οι Καβαλιώτες έχοντας εξαιρετική ευστοχία έξω από τη γραμμή των 6.75 προηγήθηκαν 6-11 στα μισά της πρώτης περιόδου.

Οι «ταύροι» ανασυντάχθηκαν και με πρωταγωνιστή τον Χατζηανδρέου σημείωσαν 9-0 σερί (15-11, 2:14). Το δεκάλεπτο έληξε 17-16.

Στη δεύτερη περίοδο η «Σάντα» ανέκτησε ξανά το προβάδισμα στο σκορ εξασφαλίζοντας διαφορά 8 πόντων στο 18' (24-32). Το δεκάλεπτο έκλεισε με 30-35.

Στη τρίτη περίοδο οι «πράσινοι» χάρη σε καλάθια του Ρίζου ισοφάρισαν γρήγορα και προς στιγμή φάνηκε ότι είχαν βρει επιτέλους τον τρόπο στο παρκέ για να λυγίσουν την αντίσταση των αντιπάλων τους.

Η Αγία Βαρβάρα όμως αντέδρασε τάχιστα (40-45, 41-50, 3:33) και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 43-53.

Στη τέταρτη περίοδο το σύνολο του Γιάννη Μπουτάκογλου μείωσε σε 49-53 και 55-61 (4:34), αλλά το συγκρότημα του Χρήστου Μυτικόπολου με τρίποντα-«μαχαιριές» «σκότωσε» τον Γυμναστικό.

Σχόλιο από SerresBasket: Άκρως προβληματική η εικόνα που παρουσίασε ο Γυμναστικός στο γήπεδο μία εβδομάδα πριν την έναρξη του πρωταθλήματος.

Οι «πράσινοι» έπαιξαν άναρχο μπάσκετ, έχασαν αρκετές μπάλες, ήταν φοβερά άστοχοι στις βολές και στο μακρινό σουτ και το κυριότερο δεν είχαν καθαρό μυαλό και πάθος.

Μετά το τέλος της τρίτης περιόδου ο Γιάννης Μπουτάκογλου τα είπε και από τη καλή και από την ανάποδη στους παίκτες του.

Το να διαμαρτύρονται διαρκώς οι παίκτες στους διαιτητές μόνο «υγεία» δεν βγάζει και είναι ανεπίτρεπτο να γίνεται αυτό το πράγμα. Άλλωστε υπάρχει προπονητής στον πάγκο.

16 πόντους σκόραρε ο Χατζηανδρέου στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο μέρος «σίγησε».

Ο Σταματόπουλος μπορεί και πρέπει να προσφέρει πολλά περισσότερα.

Ο Ρίζος είχε «σκαμπανεβάσματα».

Οι «ταύροι» «πονάνε» στη θέση «1».

Η απουσία του Ασημάκη δεν αποτελεί δικαιολογία για την αποψινή ήττα του Γυμναστικού.

Η Αγία Βαρβάρα ήταν ανώτερη στο παρκέ πετυχαίνοντας μάλιστα 13 τρίποντα.

Δεκάλεπτα: 17-16, 30-35 (ημ.), 43-53, 57-65

Γ.Σ. Σερρών 2017 (Μπουτάκογλου): Λαδιάς 2, Ρίζος 18 (1), Σαϊνίδης, Γκολογκίνας 3, Χατζηανδρέου 18, Σταματόπουλος 6, Χορτομάρης 10 (2).

Αγία Βαρβάρα (Μυτικόπουλος): Μπαλαμπουγιούκης Δ. 11 (2), Κωνσταντάρας 2, Μητρούδης 15 (5), Ζωτίδης, Μπαλαμπουγιούκης Π. 11 (1), Φερδερίκος 2, Παπακωνσταντίνου 12 (4), Ντάτσης, Στεφανίδης 12 (1), Φιλινκαρίδης.

Ρούπελ Σιδηροκάστρου - Ορφέας Ν. Σκοπού: 59-50

Μετά τον Πανσερραϊκό U20, το Ρούπελ πήρε άλλο ένα τοπικό ντέρμπι κερδίζοντας αυτή τη φορά τον Ορφέα Ν. Σκοπού.

Οι γηπεδούχοι εξασφάλισαν πλεονέκτημα 9 πόντων στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης (40-31).

Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο τρίτο δεκάλεπτο οι «ασπρόμαυροι» αντεπιτέθηκαν κάνοντας την ανατροπή (44-45).

Στη τέταρτη περίοδο το «οχυρό» απάντησε στους φιλοξενούμενους και κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνος και την πρόκριση.

Δεκάλεπτα: 22-21, 40-31 (ημ.), 44-45, 59-50

Ρούπελ Σιδηροκάστρου (Κηρύκος): Παπαδόπουλος 4, Κεραμιδάς 6 (2), Μποζουτσίδης, Γεωργιανός 12 (2), Ιωαννίδης 2, Τοπολίγκας, Γιαννάτος 6, Τάσκος 2, Κεμανετζής 6, Σπανός 19 (3), Πεχλιβάνος 2, Χριστοφορίδης.

Ορφέας Ν. Σκοπού (Γκαβανόζης): Καραμπατζάκης, Παπαστεργίου 4, Δροσινός 17 (3), Δάγκουλας, Θεοδωρόπουλος 6, Πάτηνιος, Καλαντίδης 12 (2), Γιοβάνης 7, Αξιαρλής Θ., Αξιαρλής Φ. 4, Βιτανόπουλος.

Α.Ο. Καβάλα - Ίκαροι U20: 65-71

Δεύτερη σερί επιτυχία για τους «κυανοκίτρινους» στον θεσμό του Κυπέλλου.

Οι Ίκαροι πέρασαν νικηφόρα από την Καβάλα επικρατώντας δίκαια του Α.Ο. Καβάλα με 65-71.

Α.Ο. ΚΑΒΑΛΑ - ΙΚΑΡΟΙ U20: 65-71

ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ - ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ: 59-50

Γ.Σ. ΣΕΡΡΩΝ 2017 - ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ: 57-65