Σάββατο 3 Οκτωβρίου 2020

Ε.ΚΑ.Σ.Α.ΜΑ.Θ. (ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ, Α' ΟΜΙΛΟΣ, Α' ΦΑΣΗ - 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Σπουδαίο διπλό της Α.Ε.Σ. - «Έχυσε» την καρδάρα με το γάλα ο Γυμναστικός

Ορφέας Ν. Σκοπού - Α.Ε.Σ.: 63-76

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη σημείωσε η Α.Ε.Σ. Η ομάδα του Σταύρου Ιωσηφίδη κέρδισε μέσα στον Νέο Σκοπό τον Ορφέα «ζευγαρώνοντας» τις επιτυχίες της στο πρωτάθλημα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα η τριάδα: Τράκας-Θολιώτης-Κούτλης ήταν «όλα τα λεφτά» για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι εξασφάλισαν προβάδισμα 7 πόντων στο 6' (9-16).

Ο Δροσινός βγήκε μπροστά από πλευράς «ασπρόμαυρων» και οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 16-18 (1:37), ενώ ο Παπαστεργίου με τρίποντο στη λήξη της περιόδου ισοφάρισε σε 20-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σύνολο του Χρήστου Γκαβανόζη προηγήθηκε 25-23 (7:38) και 30-27 (4:32) χάρη στον Δροσινό που ήταν ασταμάτητος.

Η Α.Ε.Σ. όμως με πρωτεργάτες τους Θολιώτη και Δούκα άλλαξε το σκηνικό της αναμέτρησης (30-32, 32-38) και η περίοδος ολοκληρώθηκε με 35-40.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «γαλάζιοι» αύξησαν την υπέρ τους διαφορά στο +10 (37-47, 7:17).

Οι «ασπρόμαυροι» δεν τα παράτησαν και ο Παπαστεργίου με εύστοχα σουτ έξω από τη γραμμή των 6.75 έκανε το ματς ξανά ντέρμπι (47-49, 3:32).

Εν συνεχεία οι φιλοξενούμενοι σκόραραν 5 σερί πόντους (47-54, 2:15), με τον Ορφέα όμως να πλησιάζει στο 54-56 (55") και την περίοδο να κλείνει με  54-58.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο Θολιώτης και Δούκας αποτέλεσαν το Α&Ω στην επίθεση για την Α.Ε.Σ.

Οι «γαλάζιοι» απέκτησαν ξανά απόσταση ασφαλείας από τους γηπεδούχους (58-68 στο 35') και παίζοντας μυαλωμένα κατάφεραν να διατηρήσουν τη διαφορά μέχρι το τέλος της συνάντησης εξασφαλίζοντας πανάξια το ροζ φύλλο.

Σχόλιο από SerresBasket: «Πηγαδάκια» στήθηκαν μεταξύ των παραγόντων των δύο ομάδων πριν την έναρξη του αγώνα, αλλά και στο ημίχρονο.

Όμορφο μπάσκετ έπαιξε η Α.Ε.Σ. και η νίκη της κρίνεται πέρα για πέρα δίκαιη.

Ο Θολιώτης έδειξε την ποιότητά του στο παρκέ.

Ο Δούκας με την εμφάνισή του σκόρπισε χαμόγελα στους ανθρώπους της Α.Ε.Σ.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ορφέας «βραχυκύκλωσε» και το πλήρωσε ακριβά.

Δεκάλεπτα: 20-20, 35-40 (ημ.), 54-58, 63-76

Ορφέας Ν. Σκοπού (Γκαβανόζης): Αξιαρλής Φ. 5, Καραμπατζάκης 1, Παπαστεργίου 13 (3), Δροσινός 15 (1), Γεωργόπουλος, Δαγκούλας 6, Θεοδωρόπουλος 8 (2), Καλαντίδης 6, Γιοβάνης 2, Αξιαρλής Θ. 7.

Α.Ε.Σ. (Ιωσηφίδης): Γιαννούλης 2, Τσέλιος 2,  Θολιώτης 24 (3), Τράκας 21 (4), Θεοδοσιάδης, Χατζηδήμος 2, Κούτλης 8, Δούκας 17.

Προσοτσάνη - Γ.Σ. Σερρών 2017: 55-47

«Αυτοκτόνησε» ο Γυμναστικός στη Προσοτσάνη. Οι «ταύροι» στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού ήταν μπροστά στο σκορ (23-26 τελείωσε το πρώτο ημίχρονο) και μάλιστα στο 37' το συγκρότημα του Γιάννη Μπουτάκογλου βρίσκονταν στο +6 από τους γηπεδούχους.

Στα τελευταία και καθοριστικά λεπτά του αγώνα οι «πράσινοι» «έχυσαν» την καρδάρα με το γάλα χάνοντας απανωτά αμυντικά ριμπάουντ, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στους Δραμινούς να εκδηλώνουν συνεχόμενες επιθέσεις και να κάνουν τη μεγάλη ανατροπή.

48 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του ματς ο Γυμναστικός ήταν στο -2.

Οι γηπεδούχοι αστόχησαν σε δύο βολές, με τους Σερραίους όμως να μη μπορούν να μαζέψουν το «σκουπίδι» και να υποπίπτουν ξανά σε φάουλ, με την Προσοτσάνη να έχει 1/2 από τη γραμμή τις «φιλανθρωπίας» και τους αποδιοργανωμένους «ταύρους» να αποτυγχάνουν να πάρουν για πολλοστή φορά το ριμπάουντ και να δέχονται και καλάθι που ήταν το τελειωτικό χτύπημα για τον Γυμναστικό.

Δεκάλεπτα: 12-12, 23-26 (ημ.), 30-37, 55-47

ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ - Α.Ε.Σ.: 63-76

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ - Γ.Σ. ΣΕΡΡΩΝ 2017: 55-47